Sukces leczenia implantologicznego zależy od dobrej współpracy między lekarzem a pacjentem
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Myśląc o zdrowiu swoim i swoich najbliższych, szukamy najlepszego specjalisty, który mógłby otoczyć nas opieką. Współpraca z najlepszym specjalistą w danej dziedzinie pozwala pacjentom zaufać, że leczenie będzie wykonane prawidłowo i bezpiecznie, a rezultaty będą przewidywalne.

Doświadczenie i wiedza lekarza specjalisty do podstawa udanego leczenia.

Faktem jest, że stan naszego zdrowia zależy w dużej mierze od nas i naszego stylu życia. To, jak dbamy o siebie, zapobiegamy chorobom czy stosujemy się do zaleceń lekarza specjalisty, ma niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie.

Wielu pacjentów zadaje pytanie – dlaczego wokół implantów dentystycznych może wystąpić recesja dziąseł i utrata masy kostnej. Może to nastąpić z kilku powodów, ale czasami nieporozumienia wynikają z braku świadomości, co należy robić, aby osiągnąć pełen sukces i doskonałe rezultaty leczenia implantologicznego. Kluczem do sukcesu jest dobra komunikacja i zdobycie wszystkich informacji dotyczących tego, co obejmuje leczenie implantologiczne, jakie są obowiązki lekarza wobec pacjenta oraz za co pacjent sam jest odpowiedzialny. Sukces leczenia implantologicznego to praca zespołowa lekarza i pacjenta.

Oto sześć kluczowych czynników decydujących o sukcesie leczenia implantologicznego:

  • posiadanie wystarczającej ilości kości w szczęce
  • staranna, codzienna higiena jamy ustnej
  • przestrzeganie regularnych wizyt kontrolnych
  • prowadzenie zdrowego stylu życia
  • korzystanie z najnowszych technologii
  • współpraca z wykwalifikowanym i doświadczonym implantologiem

Posiadanie wystarczającej ilości w szczęce

Częstą przyczyną recesji dziąseł i utraty kości wokół implantu jest brak wystarczającej ilości kości, dlatego czasami przed umieszczeniem implantu, konieczny jest przeszczep kości. Implanty dentystyczne wymagają odpowiedniego fundamentu i podstawy kostnej. Jeżeli ząb zostaje usunięty, kość zaczyna ulegać resorpcji zmniejszając podparcie dla implantu. Dlatego gdy lekarz nie jest w stanie uratować zęba proponuje jak najszybsze wstawienie implantu, aby nie doszło do utraty kości. Im szybciej naturalny ząb zostanie zastąpiony implantem, tym większa szansa na stabilność implantu.

Codzienna higiena jamy ustnej

Prawidłowa, codzienna higiena jamy ustnej to podstawa sukcesu leczenia implantologicznego. Nieczyszczenie implantów dentystycznych może doprowadzić do infekcji bakteryjnej perioplantitis, która powoduje stan zapalny w tkankach dziąseł i utratę kości wokół implantu dentystycznego, powodując jego poluzowanie. Dodatkowo, nieusuwanie osadu bakteryjnego z zębów i implantów powoduje powstawanie kamienia nazębnego. Prawidłowa higiena to regularne, codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów, a także profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie. Każdy lekarz stomatolog może i powinien pokazać pacjentowi, jak prawidłowo czyścić zęby i implanty dentystyczne.

Zobowiązanie do korzystania z dalszej opieki stomatologicznej

Na sukces leczenia implantologicznego składają się także wizyty kontrolne i regularne przeglądy implantów dentystycznych, a także czyszczenie zębów w gabinecie. W trakcie wizyty lekarz może zauważyć nieprawidłowości na wczesnym etapie rozwoju. W przypadku implantów istotne jest sprawdzanie zgryzu zębów, gdyż może się on zmienić z czasem w trakcie posiadania implantów. Lekarz dentysta może zauważyć zmiany zgryzu, a także zgrzytanie zębami bądź nadmierne zaciskanie zębów.

Prowadzenie zdrowego stylu życia

Utrzymanie zdrowego trybu życia przekłada się na długowieczność naszych zębów. Palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, przyjmowanie niektórych leków może być bardzo niekorzystne dla zdrowia zębów i funkcjonowania implantów. Czynniki współistniejące takie jak niektontrolowana cukrzyca również przyczyniają się do pogorszenia stanu zdrowia jamy ustnej. Palenie 10 papierosów dziennie podwyższa ryzyko uszkodzenia implantów o 25%. Niektóre leki przeciwdepresyjne zwiększają ryzyko niepowodzenia leczenia implantologicznego nawet o 33%. Także pacjenci chorujący na cukrzycę powinni porozmawiać z lekarzem, gdyż wyeliminowanie czynników ryzyka może pomóc im osiągnąć 100% sukcesu leczenia implantologicznego. Paradontoza, nadciśnienie tętnicze i czynniki genetyczne to inne aspekty, które powinny być wzięte pod uwagę w trakcie leczenia implantologicznego i już po leczeniu. Inne czynniki związane ze stylem życia, które mają wpływ na leczenie to dieta i stres.

Technologia

Implanty wymagają precyzyjnego umieszczenia w szczęce. Wykorzystanie obrazowania 3D do planowania zabiegu implantologicznego poprawia przewidywalność sukcesu leczenia implantologicznego. Technologia 3D pozwala określić, czy ilość i gęstość kości jest wystarczająca do bezpiecznego wstawienia implantów dentystycznych, aby można było dokładnie zaplanować umieszczenie implantu jeszcze przed rozpoczęciem operacji.

Współpraca z doświadczonym i wykwalifikowanym implantologiem

Wedle badań i statystyk doświadczenie i kwalifikacje chirurga zajmującego się implantami dentystycznymi są najważniejszym czynnikiem decydującym o skuteczności leczenia implantologicznego. Wybór najlepszego specjalisty posiadającego doświadczenie we wstawianiu implantów dentystycznych, dodatkowe 2-3 letnie wykształcenie w tym kierunku, wykraczające poza szkołę stomatologiczną gwarantuje długotrwały sukces.

Dorothy A. Anasinski, D.D.S.
Specialist in Periodontics and Dental Implants
Assistant Clinical Professor,
Postgraduate Periodontics, University of Illinois
Diplomat, American Board of Periodontology
Dental Specialists of Niles, P.C.
8216 W. Oakton, Niles, IL 60714
Tel.: (847) 685-6686
www.dentalspecialistsofniles.com