Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

SCREENING AGENCY – agencja sprawdzająca: firma specjalizująca się w dostarczaniu raportów służących do selekcji osób ubiegających się o pożyczkę, zatrudnienie, umowę wynajmu, itp. W procesie kwalifikowania lokatorów właściciel lokalu może skorzystać z takich usług jak sprawdzenie historii kredytowej potencjalnego lokatora (credit check), sprawdzenie przeszłości kryminalnej (criminal background check), oraz sprawdzenie czy potencjalny lokator nie był wcześniej eksmitowany (eviction record check).

MATERIAL FALSIFICATION – poważne zafałszowanie: zafałszowanie informacji np. we wniosku o umowę wynajmu (application for lease), co może stać się podstawą do późniejszego unieważnienia kontraktu wynajmu.

TENANCY AT SUFFERANCE (inne określenie: estate at sufferance) – kontynuowanie wynajmu nieruchomości po wygaśnięciu kontraktu: sytuacja ta zachodzi wtedy, kiedy lokator nadal przebywa na terenie nieruchomości po wygaśnięciu jego praw do wynajmu, wbrew woli właściciela.   

NET LEASE – umowa wynajmu typu netto: typ umowy, w której najemca / lokator odpowiedzialny jest nie tylko za opłaty za wynajęcie, ale również za wszystkie lub niektóre opłaty związane z utrzymaniem nieruchomości (operating expenses), np. podatki, wywóz śmieci, itp. Opłaty za wynajem stanowią zatem dla właściciela dochód netto (net income). Ten typ umowy stosowany jest głównie w przypadku wynajmu nieruchomości handlowych lub przemysłowych.

GROSS LEASE – umowa wynajmu typy brutto: typ umowy, w której najemca / lokator odpowiedzialny jest tylko za ustalone opłaty za wynajęcie nieruchomości. Właściciel budynku ponosi wszystkie opłaty związane z utrzymaniem nieruchomości (operating expenses), takie jak podatki, koszty napraw i ubezpieczenia. Opłaty za wynajem stanowią zatem dla właściciela dochód brutto (gross income). Ten typ umowy stosowany jest głównie w przypadku wynajmu nieruchomości mieszkalnych.

PERCENTAGE LEASE – wynajem oparty na procencie od zysku: typ umowy, w której najemca / lokator uiszcza określoną kwotę za wynajem, jak również dodatkową sumę obliczaną na podstawie ustalonego procentu zysków brutto, które najemca uzyskuje z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie wynajmowanej nieruchomości. Ten typ umowy stosowany jest głównie w przypadku dzierżawy lokali sklepowych lub restauracyjnych. Wysokość procentu zysków płaconych właścicielowi jest kwestią negocjacji i zależy od wielu czynników, między innymi od typu prowadzonej działalności biznesowej i lokalizacji nieruchomości.

LISTING MODIFICATION AGREEMENT – umowa o modyfikacji kontraktu: umowa dotycząca poprawek, uzupełnienia lub zmiany kontraktu zawartego pomiędzy brokerem a właścicielem nieruchomości wystawionej na sprzedaż lub wynajem; zwykle dotyczy zmiany ceny nieruchomości lub wysokości czynszu, przedłużenia daty wygaśnięcia kontraktu, wysokości prowizji, itp.

RESIDENTIAL EXCLUSIVE RIGHT TO LEASE MARKETING AGREEMENT – umowa dotycząca marketingu nieruchomości mieszkalnej do wynajęcia z wyłącznym prawem wynajmu: kontrakt zawarty pomiędzy brokerem i właścicielem oparty na prawie wyłączności do przeprowadzenia marketingu i wynajmu nieruchomości, w którym agent zachowuje prawo do otrzymania prowizji nawet w przypadku, gdy lokatora znajdzie właściciel nieruchomości.

RESIDENTIAL EXCLUSIVE AGENCY LEASE MARKETING AGREEMENT – umowa dotycząca marketingu nieruchomości mieszkalnej do wynajęcia z wyłącznym przedstawicielstwem: kontrakt zawarty pomiędzy brokerem i właścicielem, w którym broker jest jedynym agentem mającym prawo do przeprowadzenia marketingu i wynajmu nieruchomości; ponieważ jest to kontrakt oparty na „wyłącznym przedstawicielstwie”, właściciel nieruchomości nie jest zobowiązany do zapłacenia prowizji brokerowi w przypadku, kiedy sam znajdzie lokatora.

ZBIGNIEW PIEŃKOWSKI – magister filologii angielskiej ze specjalizacją w kulturoznawstwie amerykańskim (Uniwersytet Warszawski, 1994 rok). Tłumacz zawodowy z 18-letnim doświadczeniem. REALTOR®, REAL ESTATE MANAGING BROKER, właściciel firmy CARET REALTY INC. Od 2004 roku służy pomocą przy kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości.
Tel.: 773-719-3645     
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  
Web: www.CaretRealty.com

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: