----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

02 marca 2022

Udostępnij znajomym:

Siwe skronie upoważniają w Stanach Zjednoczonych do różnych przywilejów. Oto uprawnienia podatkowe, które należą się seniorom za rok 2021, za który rozliczamy się teraz.

Możesz więcej odkładać na emeryturę

Zaczynasz być traktowany przez IRS w sposób preferencyjny już po ukończeniu pięćdziesiątego roku życia, bo możesz wpłacać więcej na konta emerytalne. Wolno ci wtedy zdeponować o 1,000 dol. więcej na konto IRA czy Roth IRA (w sumie do 7,000 dol. rocznie), o 6,000 dol. więcej na konto 401(k) czy 403(b) (w sumie 25,000 dol. rocznie) i o 3,000 dol. więcej na konto SIMPLE IRA, jeżeli jesteś samozatrudniony (w sumie 16,000 dol.). Amerykańscy ustawodawcy zezwalają osobom po pięćdziesiątce na wyższe wpłaty (i wyższe odpisy podatkowe), żeby zdołały one odłożyć więcej środków na emeryturę.

Ustawa SECURE Act od 2020 roku zezwala na wpłaty na konta emerytalne bez ograniczenia wiekowego, pod warunkiem, że ma się przychód z pracy. Poprzednio nie wolno było zasilać kont IRA po ukończeniu 70 i pół roku.

Likwidacja IRA bez kary

Po ukończeniu 59.5 roku życia mamy prawo wybierać pieniądze z programów emerytalnych (IRA, 401(k) itp.) bez 10-procentowej kary. Oczywiście od podjętych kwot należy zapłacić podatek dochodowy.

Druga sprawa to obowiązkowe rozpoczęcie likwidacji konta IRA (Required Minimum Distribution, w skrócie RMD). W przeszłości należało to rozpocząć po osiągnięciu wieku 70 i pół roku, od 1 stycznia 2020 roku ustawa SECURE Act opóźniła RMD do 72-go roku.

Wyższa standardowa ulga podatkowa

Seniorzy dostają wyższą ulgę standardową (standard deduction), czyli kwotę wolną od podatku.

Po 65. urodzinach seniorom przysługuje dodatek do ulgi standardowej (12,950 dol. w roku 2022) w wysokości 1,750 dol. dla osoby samotnej i po 1,400 dol. dla każdego małżonka. Innymi słowy, senior ma kwotę wolną od podatków równą 14,700 dol., a para seniorów - 28,700 dol. (w roku podatkowym 2022).

Na zeznaniach za rok 2021 roku, które sporządzamy teraz, standardowa ulga wynosi 12,550 dol. dla samotnej osoby, 25,100 dol. dla małżeństwa rozliczającego się razem, dla seniora dodatkowo 1,700 dol., a dla małżonków seniorów dodatkowo po 1,350 dolarów.

Można zarabiać więcej bez rozliczania

Skoro seniorzy mają wyższą ulgę standardową, to płacą mniej podatków. Jak wiemy, przeważnie nie musimy płacić podatków, ani nawet słać rozliczeń, jeżeli zarabiamy poniżej kwoty wolnej od podatku (standard deduction).

Wniosek: Nie musimy słać deklaracji podatkowych, jeżeli mamy przychód (bez świadczeń Social Security) poniżej kwoty wolnej od podatku (standard deduction). Do tego limitu niewiele zarabiający seniorzy nie muszą wliczać świadczeń Social Security (szczegóły w książce pt. Ubezpieczenie Social Security).

Wyjątek stanowią osoby mające przychód z pracy na własny rachunek (self-employed), bo powinny się rozliczyć (zapłacić podatki dochodowe i składki na Social Security), jeżeli w roku zarobiły ponad 400 dolarów.

W niektórych okolicznościach warto posłać zeznanie podatkowe, np. po to, żeby odzyskać nadpłacone zaliczki podatkowe, albo nieotrzymany zasiłek stymulacyjny, albo Earned Income Credit czy inne kredyty podatkowe.

Kredyt podatkowy dla seniorów i niepełnosprawnych

Kredyt podatkowy zwany Elderly and Disabled Tax Credit przysługuje obywatelom i stałym rezydentom USA, którzy albo są niepełnosprawni, albo ukończyli 65 lat i mają przychody poniżej pewnego limitu. Kredyt to odpis od podatku, nie od przychodu.

Pułap rocznego przychodu wynosi 17,500 dol. (25,000 dol. dla małżeństwa dwóch seniorów) albo 5,000 dol. (7,500 dol. dla małżeństwa dwóch seniorów) nieopodatkowanej emerytury Social Security. Więcej można przeczytać w IRS Publication 524, Credit for the Elderly or Disabled, którą można ściągnąć z www.irs.gov/pub/irs-pdf/p524.pdf.

Kredyt emerytalny

Kredyt emerytalny (Retirement Savings Contribution Credit, zwany też Saver’s Credit) przysługuje niewiele zarabiającym osobom, które w danym roku wpłaciły na konto emerytalne. Sprowadza się on do nagrody za wpłatę na IRA, SIMPLE-IRA, 401(k) czy inne konto emerytalne. Pułap przychodu wynosi 34,000 dol. dla osób samotnych i 68,000 dol. dla małżeństw na rok 2022, a 33,000 i 66,000 dol. w roku podatkowym 2021.

Kredyt wynosi od 200 do 1,000 dol., a dwa razy tyle dla małżeństwa rozliczającego się razem, jeżeli dwie osoby wpłaciły na IRA. Daje to do 50 proc. natychmiastowego zwrotu przy zdeponowaniu na IRA dwóch tysięcy dolarów na osobę. Darmowe pieniądze! Ile lat musiałbyś czekać na taką stopę zwrotu trzymając pieniądze w banku, który płaci ci ułamek procenta rocznie? W sieci szukaj tekstu pt. IRA i kredyt emerytalny.

Prostszy formularz podatkowy dla seniorów

IRS zlikwidował uproszczone formularze 1040-EZ oraz 1040A, a w to miejsce opracował 1040-SR dla podatników, którzy osiągnęli wiek 65 lat. 1040-SR ma większe rubryki, a sytuacje typowe dla seniorów (wypłata z konta IRA) są oznaczone tłustym drukiem.

Jeżeli posługujesz się programem do rozliczania podatków, np. TurboTax, to on sam wybierze formularz najbardziej dla ciebie stosowny.

Więcej: https://www.irs.gov/forms-pubs/about-form-1040-sr.

Bezpłatna pomoc w rozliczeniu podatków

Ponad 40 proc. Amerykanów, a większość seniorów, zarabia zbyt mało, by musieć sporządzać podatkowe deklaracje. Ale jeżeli masz przychód, który należy rozliczyć, to możesz to uczynić za darmo.

Po pierwsze, osobom po sześćdziesiątce należą się bezpłatne porady podatkowe w ramach programu Tax Counseling for the Elderly (TCE). Pobliską placówkę TCE można znaleźć dzwoniąc po angielsku pod numer (800) 906-9887, albo w witrynie IRS: http://irs.treasury.gov/freetaxprep.

Seniorom służy też organizacja AARP. Jej program podatkowej pomocy jest największym w USA, oferowanym od 1968 roku w ponad pięciu tysiącach placówek w całym kraju. Funkcja Tax-Aide Locator umożliwia odnalezienie adresu placówki koło ciebie. Funkcja Free Tax Software Lookup Tool (https://www.aarp.org/money/taxes/aarp_taxaide/) pomoże ci odszukać bezpłatny program do rozliczenia podatków, prowadzony przeważnie w publicznych bibliotekach.

Po drugie, jeżeli sam potrafisz przygotować podatkowe zeznanie, to możesz to uczynić całkowicie za darmo. IRS ma program „Free File Online” (https://www.irs.gov/filing/free-file-do-your-federal-taxes-for-free) przeznaczony dla osób, które zarabiają poniżej 73,000 dol. rocznie. W programie tym uczestniczą firmy H&R Block, TurboTax, TaxAct i wiele innych.

Elżbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek-poradników, m.in. pt. “Jak chować pieniądze przed fiskusem” i „Jak oszczędzać na podatkach”. Są one dostępne w D&Z House of Books, 5507 W. Belmont Ave., Chicago, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,  www.poradniksukces.com.

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----