----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

23 lutego 2022

Udostępnij znajomym:

Chodzi o usługi 3G, które sukcesywnie są wyłączane przez operatorów na rzecz 4G LTE oraz 5G. Co to dla nas oznacza?

Jeszcze nie tak dawno telefony służyły jedynie do dzwonienia i wysyłania wiadomości tekstowych. Rewolucyjnym rozwiązaniem było wprowadzenie sieci 3G, które miały zdecydowanie lepszą przepustowość i umożliwiały komfortowe przeglądanie internetu w telefonach i innych urządzeniach obsługujących tę sieć. Kolejnymi krokami była rozbudowa infrastruktury telekomunikacyjnej oraz wprowadzenie nowych sieci – 4G LTE oraz 5G.

Czy mój telefon będzie działał?

Zależy to od kilku czynników. Pierwszym z nich jest rok produkcji. Jeśli urządzenie wyprodukowano po 2015 roku, wszystko powinno być w porządku. Jeśli jednak używasz starszego telefonu, możesz zajrzeć na listę urządzeń udostępnianą przez poszczególnych operatorów i sprawdzić, czy dany model znajduje się na niej. Jeśli nie, operator może zaproponować ci wymianę urządzenia na nowsze, czyli takie, które obsługuje sieci 4G LTE lub 5G.

Starsze urządzenia staną się funkcjonalnie bezużyteczne, gdy 3G zniknie na dobre. Oczywiście nadal będzie można je włączyć i korzystać z aplikacji, jednak nie będą w stanie połączyć się z siecią. Dotyczy to nie tylko telefonów, ale także urządzeń nawigacyjnych, wykorzystujących 3G, systemów alarmowych, e-booków oraz wielu innych.

Co zrobić, jeśli mój telefon nie znalazł się na liście urządzeń, które będą działać?

Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest wymiana urządzenia na nowe, zgodne z zaleceniami Federalnej Komisji Łączności. Niektórzy operatorzy mogą mieć w swojej ofercie programy motywacyjne, dzięki którym mogą pokryć niektóre lub wszystkie koszty aktualizacji do nowego urządzenia. Można również zdyskontować usługę telefoniczną według programu Lifeline FCC. Nie trzeba też kupować urządzenia z najwyższej półki, wystarczy prosty telefon obsługujący wymagane sieci. Oczywiście, jeśli nie chcesz wymieniać swojego urządzenia, możesz anulować powiązaną z twoim operatorem linię, by uniknąć płacenia abonamentu.

Mam urządzenie 3G inne niż telefon. Co zrobić?

W 2019 roku w Ameryce Północnej było w użyciu aż 80 milionów urządzeń 3G. Firmy dołożyły wszelkich starań, by wymienić starsze urządzenia, a przynajmniej maksymalnie zredukować ich ilość. Według danych udało się zmniejszyć liczbę aż do 5 milionów sztuk.

Wiele osób nie jest świadomych tego, że ich urządzenia mogą być połączone z siecią za pośrednictwem 3G, szczególnie jeśli nie przywiązuje się do nich szczególnej wagi – systemy alarmowe czy nawigacje satelitarne. Jednak większość producentów oferuje pomoc przy aktualizacji urządzeń oraz udostępnia opcje, które zdecydowanie ułatwią cały proces. Powinieneś zajrzeć na stronę swojego producenta i upewnić się, że jest taka możliwość. Jeśli nie znalazłeś odpowiedniej informacji na stronie, skontaktuj się z firmą, która udostępnia ci swoje usługi.

3 główne sieci, które wyłączają 3G

Pierwszą siecią jest AT&T, która UWAGA, już zdążyła zamknąć sieć 3G. Wszystkie urządzenia, które nie obsługują Voice Over LTE i nie łączą się z sieciami 4G LTE, nie będą działać z AT&T.

Sieć udostępnia na swojej stronie internetowej listę urządzeń, których nadal będzie można używać. Jeśli klienci AT&T nie będą chcieli przenieść się do sieci 4G operatora, nadal będą mogli łączyć się z danymi, pod warunkiem, że zgodzą się na dodatkowe opłaty roamingowe podczas korzystania z konkurencyjnej sieci T-Mobile.

Drugą siecią jest wyżej wspomniany T-Mobile. Zamknięcie 3G nastąpi prawdopodobnie w marcu, co daje jeszcze możliwość przeniesienia klientów z przestarzałej usługi. Uwaga, zostanie również wyłączony tryb sieci 4G LTE Sprint – jednak właściciele telefonów będą musieli jedynie zamienić kartę SIM Sprint na kartę SIM T-Mobile i sprawdzić, czy usługa Voice Over LTE jest włączona.

Ostatnią z głównych sieci jest Verizon, które planuje zamknąć 3G dopiero 31 grudnia 2022 roku. Operator udostępnia listę urządzeń, które przestaną działać. Przykładowymi urządzeniami, których posiadacze nie muszą się martwić są: iPhone 6, Samsung Galaxy S5 oraz Apple iPad 3. Klienci Verizon mogą skorzystać z możliwości aktualizacji urządzenia po zalogowaniu się na swoje konto Verizon i zapoznaniu się ze szczegółami oferty.

Jestem klientem innej sieci – czy sprawa mnie dotyczy?

Niestety tak – mniejsi operatorzy działają w większych sieciach dostawców i polegają na ich terminach zakończenia działania usługi 3G. Przykładem jest sieć Cricket Wireless, która działa w sieci AT&T, więc jej usługa, podobnie jak w dużej sieci, zakończyła się 22 lutego. Mniejsze sieci również udostępniają szeroką pomoc techniczną przy aktualizacji swojego sprzętu oraz wszelkie niezbędne informacje.

Źródło: cnet.com

Adrian Pluta
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----