Ważne informacje dla stowarzyszeń właścicieli domów
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

COVID-19 jest wszędzie wokół nas. Codzienne życie zmieniło się na wiele sposobów. Zmiany wpływają na codzienną działalność stowarzyszeń właścicieli domów i kondominium.

Rozporządzenie pozostawania w domu lub miejscu zamieszkania

Aktualne rozporządzenie wykonawcze gubernatora Pritzkera pozostanie prawomocne do 30 kwietnia 2020 r. Oznacza to, że wszystkie osoby obecnie mieszkające w stanie Illinois mają pozostać w domu lub miejscu zamieszkania, z wyjątkiem przypadków dozwolonych w rozporządzeniu wykonawczym. Chociaż właściciele domów i kondominium są zobowiązani do pozostania w domu i zachowania dystansu społecznego („exercise social distancing”), zarząd lub kierownictwo stowarzyszenia właścicieli domów i kondominium („homeowner and condominium associations”) nie może egzekwować („enforce”) rozporządzenia gubernatora. Rozporządzenie wykonawcze może być egzekwowane przez stanowe i lokalne jednostki policyjne. Stowarzyszenia właścicieli domów i kondominium powinny zachęcać wszystkich właścicieli do przestrzegania warunków rozporządzenia wykonawczego.

Potwierdzone diagnozy COVID-19 w stowarzyszeniach właścicieli domów i kondominium

Nadal wzrasta liczba przypadków COVID-19 w Illinois; coraz więcej przypadków zostaje potwierdzonych pośród mieszkańców stowarzyszeń właścicieli domów i kondominium. Zarządy oraz kierownictwo stowarzyszeń właścicieli domów i kondominium powinny pracować nad wdrożeniem ulepszonych metod bezpieczeństwa, przy jednoczesnym zachowaniu poufności („confidentiality”) diagnozowanej osoby w jak największym stopniu. Przykład ulepszonej metody bezpieczeństwa to dodatkowe sprzątanie oraz dezynfekcja wspólnych elementów („common elements”) nieruchomości.

Właściciele lub najemcy domów lub kondominium nie są zobowiązani do poinformowania zarządu stowarzyszenia właścicieli domów i kondominium o wyniku testu na COVID-19, jeżeli do tego testu przystąpią. Stowarzyszenie właścicieli domów i kondominium nie może nakazać właścicielom lub najemcom przystąpienia do testu na COVID-19. Lecz, jeśli stowarzyszenie właścicieli domów i kondominium dowiaduje się – droga oficjalną – o potwierdzonym przypadku COVID-19, należy również powiadomić innych właścicieli lub mieszkańców, że w budynku zidentyfikowano potwierdzony przypadek COVID-19 bez ujawnienia tożsamości, numeru mieszkania oraz piętra osoby/osób, chyba że ma się pisemną zgodę na to od tej osoby/osób. We wszystkich przypadkach mieszkańcy oraz stowarzyszenie właścicieli domów i kondominium muszą przestrzegać zaleceń lekarzy oraz lokalnych i federalnych wydziałów zdrowia.

Ponieważ dostawcy, kontrahenci i inne osoby, które odwiedzają budynek, mogą nie wiedzieć o sytuacji potwierdzonych przypadków COVID-19, zarządy stowarzyszeń właścicieli domów i kondominium powinny rozważyć opublikowanie powiadomienia o potwierdzonych przypadkach i umieszczenie tego typu powiadomienia na głównych drzwiach. Przynajmniej da to powyżej wymienionym osobom możliwość samodzielnego decydowania o dodatkowych krokach, które mogą podjąć, aby się chronić.

Projekty budowlane

Chociaż budownictwo jest uważane za podstawową funkcję („essential function”) w ramach rozporządzenia wykonawczego, należy zachować rozsądek przy ustalaniu czy projekty budowlane będą kontynuowane podczas trwania rozporządzenia wykonawczego. Projekty wewnętrzne, w których kontrahenci mają kontakt z mieszkańcami i wewnątrz pomieszczeń budynku, powinny zostać zawieszone, chyba że są konieczne do zapewnienia niezbędnych usług lub świadczeń. Projekty zewnętrzne lub te niezbędne do przywrócenia lub utrzymania niezbędnych usług lub świadczeń powinny być kontynuowane tak bezpiecznie, jak to możliwe, z dystansem społecznym i środkami ochrony osobistej.

Jeśli projekt nie jest niezbędny, i stowarzyszenie właścicieli domów i kondominium decyduje się na jego zawieszenie, umowa („contract”) powinna zostać dokładnie przejrzana, aby ustalić, czy zawiera postanowienia pozwalające którejkolwiek ze stron na opóźnienie lub uniknięcie zobowiązań z powodu okoliczności pozostających poza kontrolą stron, takich jak epidemia choroby. Podobnie wszelkie umowy na nowe projekty, które są rozważane, powinny zawierać postanowienia chroniące stowarzyszenie właścicieli domów i kondominium, jeśli praca będzie musiała być dalej opóźniona.

Kwestie finansowe

Ponieważ pracownicy w całym stanie Illinois zostają zwolnieni, między innymi z powodu zamknięcia działalności gospodarczej, stowarzyszenia właścicieli domów i kondominium bez wątpienia staną w obliczu nieodpłatnych rachunków. Stowarzyszenia właścicieli domów i kondominium mogą rozważyć zmianę swoich normalnych procedur pobierania płatności, rezygnacji z pobierania pewnych kosztów (na przykład odsetek i kar), oraz ponowne rozważenie terminu i kwot przewidywanych rachunków specjalnych („special assessments”).

Rozsądek i uprzejmość

Wiele osób spędza dni w swoich domach (czy tego chcą, czy nie); wielu jest zdenerwowanych, biorąc pod uwagę niepewność obecnej sytuacji. Rozsądek i uprzejmość są w tym przypadku bardzo ważne! Należy przypomnieć wszystkim mieszkańcom, aby przestrzegali wszelkich praw i aby byli uprzejmi.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Katarzyna Brukało

Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge