Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Słownik Tematyczny Branży Nieruchomości w Ameryce, część 412

TENANCY AT SUFFERANCE (inne określenie: estate at sufferance) – kontynuowanie wynajmu nieruchomości po wygaśnięciu kontraktu: sytuacja ta zachodzi wtedy, kiedy lokator nadal przebywa na terenie nieruchomości po wygaśnięciu jego praw do wynajmu, wbrew woli właściciela. 

TENANCY AT WILL (inne określenie: estate at will) – wynajem nieruchomości na nieokreślony okres czasu: podobnie jak periodic tenancy, umowa ta nie posiada określonej daty wygaśnięcia kontraktu. Może być rozwiązana w każdej chwili. Lokator posiada prawo do wynajmu nieruchomości, dopóki jej właściciel wyraża na to zgodę.

TENANCY BY THE ENTIRETY – małżeńskie połączone posiadanie: forma posiadania, w której właścicielem nieruchomości jest małżeństwo, z prawem do przejęcia posiadania całej nieruchomości w przypadku śmierci współmałżonka (right of survivorship). Pozostały przy życiu współmałżonek (surving spouse) automatycznie zostaje jedynym właścicielem, bez potrzeby załatwiania prawnych formalności w sądzie spadkowym (probate court). Jest to specjalna forma joint tenancy przeznaczona dla małżeństw. Słowo entirety dosłownie oznacza „całość”, „integralność” i odnosi się do faktu, że właściciele nieruchomości uznawani są za niepodzielną całość. Ich udział w posiadaniu nieruchomości jest niepodzielny. Aby przekazać nieruchomość w posiadanie innej osoby, akt przekazania własności (deed) musi być podpisany przez męża i żonę.

TENANCY FOR YEARS (inne określenie: estate for years) – wynajem nieruchomości na określony okres czasu: umowa, w której długość wynajmu została dokładnie ustalona, od początkowej daty wynajęcia nieruchomości (starting date) do daty wygaśnięcia umowy (expiration date). W dniu wygaśnięcia umowy najemca/lokator (lessee) zobowiązany jest opuścić zajmowaną nieruchomość i przekazać posiadanie właścicielowi/wynajmującemu (lessor). Jeśli lokator pragnie przedłużyć kontrakt i pierwotna umowa nie zawiera opcji odnowienia (option to renew), powinien zostać sporządzony nowy kontrakt wynajmu. 

TENANCY IN COMMON – współposiadanie: forma posiadania, w której właścicielami nieruchomości są przynajmniej dwie osoby fizyczne lub prawne bez prawa do przejęcia posiadania nieruchomości w przypadku śmierci współwłaściciela (right of survivorship). Każda z nich posiada tzw. niepodzielny udział (undivided interest). Nieruchomości nie można fizycznie podzielić na części, ale udział każdego ze współwłaścicieli można określić procentowo. Wszyscy współwłaściciele mają prawo do pełnego korzystania z całej nieruchomości i każdy z nich może sprzedać lub przekazać swój udział bez zgody pozostałych. Kiedy umiera jeden ze współwłaścicieli, jego ułamkowy udział (fractional interest) zostaje przekazany jego spadkobiercom.

TENANCY IN SEVERALTY – wyłączne posiadanie: forma posiadania polegająca na tym, że nieruchomość należy wyłącznie do jednej osoby fizycznej lub prawnej (od słowa sever - odciąć, rozdzielić). Właściciel nieruchomości jest niejako „odcięty i oddzielony” od innych – jest właścicielem wyłącznym i jedynym.

TOWNHOUSE (inna nazwa: TOWNHOME) – dom w zabudowie szeregowej (potocznie: szeregowiec): typ domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej z przyłączonym garażem; każdy właściciel ma zwykle sąsiadów z dwóch stron, za wyjątkiem właściciela domu końcowego (end unit), który cieszy się większą prywatnością, ponieważ ma sąsiada tylko z jednej strony.

TUDOR HOUSE – dom w stylu Tudorów: rodzaj domu wolnostojącego nawiązujący stylem do późnego gotyku angielskiego z czasów panowania dynastii Tudorów w 16 wieku; charakterystyczne cechy domu w stylu Tudorów to m.in. stromy dach (steeply pitched roof) z krzyżującym się szczytem dachu (cross gable), ozdobne belkowanie imitujące wystające części drewnianej konstrukcji domu (false half-timbering), oraz masywny komin. 

Zbigniew Pieńkowski–magister filologii angielskiej ze specjalizacją w kulturoznawstwie amerykańskim (Uniwersytet Warszawski, 1994 rok). Tłumacz zawodowy z 20-letnim doświadczeniem. Realtor®, Real Estate Managing Broker, SFR, właściciel firmy Caret Realty Inc. Od 2004 roku służy pomocą przy kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości.
Tel.: 773-719-3645       
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Web: www.CaretRealty.com

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: