Wyrzuty sumienia kupującego
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----
Katarzyna Brukało

Katarzyna Brukało


Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udostępnij swoim znajomym:

Jest to mit, że po zakupie samochodu lub wielu innych przedmiotów w stanie Illinois, można się rozmyślić i je zwrócić w ciągu trzech dni, podczas okresu odstąpienia od umowy („cooling off period”).

Teoretycznie brzmi świetnie. W rzeczywistości zasada trzydniowego okresu odstąpienia od umowy („cooling off period”) nie stanowi prawa przy zakupie samochodu oraz wielu innych przedmiotów oraz usług w Illinois. Kupno samochodu jest umową, która zapewnia, że kiedy zostanie podpisana przez kupującego oraz sprzedającego, kupiec jest zobowiązany, bez względu na to, jak bardzo tego żałuje następnego ranka.

W przypadku niektórych zakupów w stanie Illinois obowiązuje zasada trzydniowego okresu odstąpienia od umowy. Prawo Illinois zapewnia obywatelom prawo do anulowania niektórych transakcji konsumenckich („consumer transactions”) w ciągu trzech dni roboczych („business days”). Jednak wiele osób błędnie uważa, że jest to równoznaczne z trzydniowym okresem odstąpienia od umowy oraz anulowania wszelkiego typu transakcji. W rzeczywistości to prawo dotyczy tylko niektórych rodzajów zakupów, jak opisano poniżej.

Sprzedaż bezpośrednia ‘od drzwi do drzwi’

Klauzula ustawy o oszustwach konsumenckich w Illinois oraz oszukańczych praktykach biznesowych („Illinois Consumer Fraud and Deceptive Business Practices Act”) zapewnia trzydniowe prawo do anulowania sprzedaży ‘od drzwi do drzwi’ („door-to-door”), gdy całkowita transakcja wynosi $25.00 lub więcej, oraz gdy sprzedawca ubiega się o zakup, dzierżawę lub wynajem towaru na terenie domu kupca.

W przypadku sprzedaży bezpośredniej, która ma miejsce w domu kupca, sprzedawca musi wykonać następujące czynności: poinformować kupującego ustnie i na piśmie o prawie do odstąpienia od umowy; dostarczyć pisemne powiadomienie o odstąpieniu od umowy - jako część umowy lub na paragonie; oraz musi dostarczyć dwie kopie powiadomienia (jedną do przechowywania przez kupującego, a drugą do wysłania do sprzedawcy w przypadku odwołania).

Anulowanie sprzedaży ‘od drzwi do drzwi’

  • Należy przesłać pisemne powiadomienie do sprzedawcy w ciągu trzech pełnych dni roboczych („three business days”) od daty zakupu. W zależności od regularnych godzin pracy sprzedawcy ‘dni robocze’ mogą obejmować weekendy. Aby potwierdzić datę wysyłki i potwierdzenie odbioru przez sprzedawcę, należy wysłać powiadomienie o anulowaniu transakcji pocztą poleconą z potwierdzeniem odbioru („certified mail with return receipt”).
  • Sprzedawca ma zwrócić każdą wpłatę dokonaną przy zakupie w ciągu dziesięciu dni od otrzymania powiadomienia o anulowaniu transakcji. Kupujący nie ponosi odpowiedzialności za inne obciążenia, a transakcja jest unieważniona („void”).
  • Należy udostępnić towar do odbioru przez sprzedającego lub zwrócić towar pocztą do sprzedającego na koszt sprzedającego.

Członkostwo na kempingu

Jeśli po prezentacji sprzedaży osoba zdecyduje się na wykupienie członkostwa na kempingu („campground membership”), ustawa o członkostwach na kempingu stanu Illinois („Illinois Campground Membership Act”) daje osobie trzy dni robocze po zawarciu umowy na jej anulowanie.

Powiadomienie o anulowaniu musi być na piśmie i musi być dostarczone osobiście do biura operatora kempingu lub wysłane listem poleconym („certified mail”). Należy zwrócić umowę i wszelkie otrzymane materiały członkowskie z wypowiedzeniem. Operator kempingu musi zwrócić każdą wpłatę dokonaną przy podpisaniu umowy w ciągu dziesięciu dni od otrzymania powiadomienia o anulowaniu.

Kontrakty z Centrum Fitness

Ustawa o usługach fitness stanu Illinois („Illinois Physical Fitness Services Act”) wymaga, aby umowy dotyczące centrum fitness („Physical Fitness Center”) zawierały trzydniowe prawo do rezygnacji, aby nowi członkowie mogli pomyśleć o członkostwie i anulować członkostwo, jeśli sobie tego życzą. Umowa o usługi dotyczące centrum fitness musi zostać anulowana w ciągu trzech dni roboczych. Należy pamiętać, że dni te obejmują każdy dzień, w którym placówka jest otwarta.

Ponadto osoba ma siedem dni na anulowanie umowy zawartej z centrum fitness, które jeszcze nie zostało otwarte. Jeśli centrum fitness nie zostało jeszcze otwarte, umowy muszą dać konsumentom prawo do anulowania, jeśli placówka nie będzie dostępna do użytku w ciągu dwunastu miesięcy od daty podpisania umowy lub w ciągu trzech miesięcy od daty otwarcia określonej w umowie, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.

Dodatkowa ustawa dotyczące anulowania

Ustawa o ochronie konsumenta w sprawie aparatów słuchowych Illinois („Illinois Hearing Aid Consumer Protection Act”) zapewnia, że przy zakupie aparatu słuchowego pocztą konsument ma 45 dni na anulowanie transakcji.

Transakcje, których nie można anulować według zasady trzydniowego okresu odstąpienia od umowy

Poniżej lista przypadków, kiedy zasada trzydniowego okresu odstąpienia od umowy („cooling off period”) nie obowiązuje – nie jest to lista wyczerpująca.

  • w przypadku towarów lub usług nieprzeznaczonych głównie do celów osobistych, rodzinnych lub domowych (np. kursów instruktażowych lub szkoleniowych);
  • w przypadku transakcji wykonane całkowicie online, pocztą lub telefonicznie;
  • w przypadku sprzedaży z wyniku wcześniejszych negocjacji w stałym miejscu prowadzenia działalności przez sprzedającego, w którym towary są sprzedawane regularnie;
  • w przypadku sprzedaży nieruchomości lub ubezpieczenia;
  • w przypadku sprzedaży samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych lub innych pojazdy silnikowych sprzedawanych w tymczasowych lokalizacjach, jeżeli sprzedawca ma jedno stałe miejsce prowadzenia działalności;

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Katarzyna Brukało

Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge