Zezwolenie budowlane
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Słownik Tematyczny Branży Nieruchomości w Ameryce, część 433

BROKER'S PRICE OPINION (w skrócie BPO) – opinia brokera dotycząca ceny: opinia niezależnego brokera o rynkowej wartości nieruchomości, na której opiera się bank negocjując cenę sprzedaży nieruchomości z potencjalnym nabywcą w procesie sprzedaży bez pokrycia (short sale); wycena brokera sporządzona na podstawie danych dotyczących sprzedaży podobnych nieruchomości w najbliższej okolicy w ciągu kilku ostatnich miesięcy.

BROKERAGE – pośrednictwo: w branży nieruchomości oznacza pośredniczenie w sprzedaży i kupnie nieruchomości poprzez reprezentowanie sprzedających i nabywców w zamian za prowizję (commission) stanowiącą określony procent od kwoty transakcji. 

BROOM CLEAN CONDITION – w czystym stanie: wyrażenie występujące w kontrakcie kupna / sprzedaży nieruchomości, w którym sprzedający zobowiązuje się do przekazania nieruchomości nowemu właścicielowi w czystym stanie i bez jakichkolwiek rzeczy osobistych nieuwzględnionych w kontrakcie. Jak sama nazwa wskazuje (dosłownie „pozamiatane na czysto”) sprzedający, po usunięciu śmieci i wszystkich zbędnych rzeczy, powinien pozamiatać i odkurzyć budynek przed przekazaniem go nowemu właścicielowi.

BROWNSTONE (inna nazwa: BRICK ROW HOUSE) – kamienica z elewacją z piaskowca: rodzaj kamienicy popularnej w 19 wieku, budowanej w zabudowie szeregowej, z elewacją wykonaną z piaskowca o brunatnej barwie, zwykle posiadająca 4-5 kondygnacji; akcja słynnego filmu Billy Wildera „Garsoniera” (The Apartment) z 1960 roku rozgrywa się w mieszkaniu nowojorskiej kamienicy typu brownstone.

BTEX (benzene, toluene, ethylbenzene and xylene) – benzen, toluen, ksylen i etylobenzen: główne środki toksyczne występujące w glebie i wodzie gruntowej, które związane są z produktami ropopochodnymi.

BUFFER ZONE – strefa buforowa: tereny oddzielające strefy mieszkalne od komercyjnych i przemysłowych, zwykle zagospodarowane jako parki miejskie i tereny zieleni.

BUILDER WARRANTY – gwarancja od firmy budowlanej: gwarancja udzielana przez firmy budowlane nabywcom nowych domów zapewniająca pokrycie kosztów napraw defektów strukturalnych oraz wad systemów mechanicznych i elektrycznych.

BUILDING CODE – przepisy budowlane: zarządzenie władz miejskich określające szczegółowo wymagania konstrukcyjne dla budynków w celu zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia obywateli.

BUILDING PERMIT – zezwolenie budowlane: pozwolenie uzyskane od władz miejskich po zatwierdzeniu projektu remontowego lub budowlanego spełniającego wymagania miejscowego kodeksu budowlanego, wydawane w formie dokumentu, który należy powiesić w widocznym miejscu na czas przeprowadzanych robót.

BUNGALOW – typ niewielkiego wolnostojącego domu jednorodzinnego, który był bardzo popularny w pierwszej połowie 20 wieku, zwykle parterowy lub z dodatkowym poziomem znajdującym się pod nachylonym dachem (stąd określenie „1.5 stories” – półtorej kondygnacji), charakteryzujący się otwartą frontową werandą (front porch). Chicago może poszczycić się wieloma klasycznymi domami typu bungalow, szczególnie w północno-zachodniej dzielnicy Portage Park. Właściciele bungalow mogą starać się o specjalny certyfikat nadawany przez stowarzyszenie Historic Chicago Bungalow Association (szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.chicagobungalow.org), które kwalifikuje domy w Chicago do kategorii historycznych budynków typu bungalow. Według stowarzyszenia, historyczny bungalow powinien posiadać m.in. następujące cechy: rok budowy pomiędzy 1910 a 1940, półtorej kondygnacji (parter plus poddasze), zewnętrzne ściany z cegły, łagodnie opadający dach (low-pitched roof), pełna piwnica, zbudowany na planie prostokąta. Szacuje się, że prawie jedna trzecia wszystkich jednorodzinnych domów wolnostojących w mieście Chicago to budynki typu bungalow.

Zbigniew Pieńkowski–magister filologii angielskiej ze specjalizacją w kulturoznawstwie amerykańskim (Uniwersytet Warszawski, 1994 rok). Tłumacz zawodowy z ponad 20-letnim doświadczeniem. Realtor®, Designated Managing Broker, SFR®, właściciel firmy Caret Realty Inc. Od 2004 roku służy pomocą przy kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości.
Tel: 773-719-3645        
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Web: www.CaretRealty.com

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: