----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----
Katarzyna Brukało

Katarzyna Brukało


Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udostępnij znajomym:

Konsekwencje za bijatykę w szkole (podstawowej lub średniej) często nie są ograniczone do wizyty u dyrektora, odesłania ucznia do domu lub do innych dyscyplinarnych działań ze strony szkoły. W związku ze wzrostem przemocy szkolnej („school violence”) w ostatniej dekadzie, wielu uczniów spotyka się także z konsekwencjami prawnymi ich niewłaściwego zachowania w szkole. Dziś coraz więcej nastolatków zostaje aresztowanych za popełnione w szkole wykroczenia.

Jeśli uczeń angażuje się w bijatykę w szkole, może się wydawać, że to nic wielkiego; ale warto wiedzieć, że uczeń może zostać prawnie oskarżony, na przykład, o atak („assault”) pobicie („battery”), lub inne wykroczenia prawne według prawa stanu Illinois.

Oskarżenia za bijatykę w szkole

Szkoły publiczne („public schools”) w Stanach Zjednoczonych wprowadzają ostrzejsze konsekwencje w odpowiedzi na bijatyki w szkole. Często policja jest wzywana do tych szkół w przypadku wystąpienia bijatyki.

Poniżej są przykłady zarzutów, jakie może ponieść uczeń, jeśli zostanie oskarżony o bijatykę w szkole (podstawowej lub średniej) w stanie Illinois.

Atak

Atak („assault”) jest to zazwyczaj każdy rodzaj zagrożenia („threat”), który powoduje, że inna osoba uważa, że może być w niebezpieczeństwie. Atak działa z zamiarem spowodowania, aby inna osoba bała się nieuchronnej przemocy („imminent violence”) przeciwko niej. Groźby przemocy („threats of violence”) można uznać za atak, gdy wypowiedziane są gniewnie i towarzyszy im zachowanie sugerujące prawdziwe zagrożenie. Na przykład, jeśli osoba podejdzie do drugiej osoby z podniesioną pięścią, może osoba z podniesioną pięścią zostać oskarżona o atak, jeśli domniemana ofiara („alleged victim”) ma uzasadnione powody, by uważać ze zostanie uderzona tą pięścią.

Jeśli uczeń zostanie skazany („convicted”) jako osoba dorosła za atak w stanie Illinois, może to wiązać się z oskarżeniem o wykroczenie klasy C („Class C Misdemeanor”). Kary („penalties”) za tego rodzaju wykroczenie obejmują do trzydziestu dni więzienia („jail”), grzywnę („fine”) w wysokości do $1,500.00 USD lub obydwie te kary. Sędzia może zdecydować o przyznaniu od 30 do 120 godzin czasu pracy społecznej („community service”) zamiast czasu w więzieniu lub grzywny.

Atak spotęgowany

Różnica między zwykłym atakiem („assault”) a atakiem spotęgowanym („aggravated assault”) to poziom szkód („level of injury”) rzekomo spowodowanych przez pozwanego. Jeśli ofiara doświadcza trwałej niepełnosprawności („permanent disability”), zniekształcenia („disfigurement”) lub ciężkiego uszkodzenia ciała („severe bodily Injury”), oskarżenie będzie o atak spotęgowany. Oskarżenie o atak spotęgowany także będzie miało miejsce, jeżeli pozwany użyje urządzenia wybuchowego („explosive device”), śmiercionośnej broni („deadly weapon”) lub broni palnej („firearm”) podczas wykroczenia. Ponadto, w przypadku bijatyki w szkole (podstawowej lub średniej), jeśli osoby podlegające ochronie, w tym personel szkolny („school staff”), zostaną zranione („injured”), oskarżenie automatycznie jest kategoryzowane jako atak spotęgowany.

Atak spotęgowany to wykroczenie klasy A („Class A Misdemeanor”). Kary za tego rodzaju wykroczenie obejmują do roku w więzieniu, grzywnę w wysokości do $2,500.00 USD lub obydwie te kary. W pewnych okolicznościach atak spotęgowany jest kategoryzowany jako przestępstwo klasy 4 („Class 4 Felony”). Doświadczony adwokat będzie wiedział, jakie prawo ma zastosowanie w danym przypadku.

Pobicie

Pobicie („battery”) jest zamierzoną czynnością („intentional act”) prowokowania („provoking”) lub obrażania („insulting”) innej osoby fizycznym kontaktem („physical contact”). Może również uwzględniać celowe powodowanie obrażeń cielesnych u innej osoby. Jeśli uczeń łapie lub rozdziera cudze ubrania, uczeń może potencjalnie zostać oskarżony o pobicie, ponieważ prawo obejmuje również odzież poszkodowanego.

W stanie Illinois kara za pobicie różni się w zależności od złożoności przestępstwa. Jest to zwykle oskarżenie za wykroczenie klasy A z takimi samymi karami, jak w przypadku ataku spotęgowanego. Jednak pobicie może być także klasyfikowane jako poważne przestępstwo („felony”), co może skutkować długotrwałą karą więzienia w określonych okolicznościach. Skontaktuj się z adwokatem, aby zrozumieć kary za oskarżenia, z którymi zmaga się uczeń, oraz aby dowiedzieć się, jakie zabezpieczenia najprawdopodobniej pomogą.

Jeśli dziecko ma nerwowy temperament i rodzice martwią się, że może zaangażować się w bijatykę, warto porozmawiać z nim o potencjalnych konsekwencjach.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Katarzyna Brukało
Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge