31 marca 2020

Udostępnij znajomym:

Testament jest jednym z najważniejszych dokumentów, które musimy przygotować na wypadek naszej śmierci. Oto kilka tylko powodów, dla których warto się zastanowić, dlaczego powinniśmy przygotować ten dokument.

Testament pozwala ustalić, jak nasz majątek podzielony będzie po naszej śmierci

Jeżeli umrzemy nie pozostawiając testamentu, nie ma żadnych gwarancji, że nasz majątek zostanie rozdysponowany zgodnie z naszą wolą. Brak dokładnych instrukcji pozostawia bardzo szerokie pole do interpretacji dla wszystkich, którzy mogą rościć sobie pretensje do spadku.

Profesjonalnie przygotowany testament opisuje precyzyjnie kto dziedziczy pozostawiony majątek, w jakiej części i kiedy dokładnie go otrzyma. Testament zapobiega również fałszywym i frywolnym roszczeniom do masy spadkowej.

Testament pozwala zdecydować, kto zaopiekuje się nieletnimi dziećmi

W przypadku braku testamentu to sąd musi zdecydować, kto będzie zajmował się wychowaniem nieletnich dzieci. Zwykle jest to ktoś z rodziny zmarłego, ale może się zdarzyć, że wyznaczy zupełnie obcą osobę jako prawnego opiekuna, aż do czasu uzyskania przez dziecko pełnoletności.

Testament pozwala nam zdecydować, kto ma wychować nasze dzieci w przypadku naszej śmierci. Co ważniejsze pozwala nam upewnić się, że dzieci nie trafią pod opiekę kogoś, kogo nie życzylibyśmy sobie jako opiekuna naszych pociech.

Testament pozwala uniknąć długiego postępowania spadkowego w sądzie

Dokładne instrukcje opisujące naszą ostatnią wolę pozwolą znacznie przyspieszyć egzekucję postępowania spadkowego. Pozwoli to istotnie zmniejszyć koszty sądowe i administracyjne.

Sąd spadkowy zajmuje się administrowaniem masą spadkową po śmierci. W przypadku braku testamentu to sąd zdecyduje, w jaki sposób pozostawiony majątek zostanie podzielony.

Testament pozwala zmniejszyć podatek spadkowy

Sposób, w jaki rozdysponujemy pozostawiony po naszej śmierci majątek, będzie miał duży wpływ na kwotę podatku od masy spadkowej. Kwota przeznaczona dla organizacji charytatywnych może w istotnym procencie zmniejszyć całościowy podatek.

Testament pozwala wyznaczyć egzekutora naszej ostatniej woli

Testament to nie tylko instrukcja, jak podzielić pozostawiony majątek, ale także decyzja, kto będzie odpowiedzialny za wykonanie jego postanowień i kto będzie zarządzał majątkiem do czasu ostatecznego rozdysponowania, co w praktyce ma ogromne znaczenie.

Egzekutor jest odpowiedzialny za uporządkowanie wszystkich spraw finansowych. Do jego obowiązków między innymi należy opłacenie nieuregulowanych rachunków, zamknięcie kart kredytowych i kont bankowych, a także powiadomienie wszystkich zainteresowanych o naszej śmierci.

Ponieważ egzekutor jest osobą w pełni odpowiedzialną za wykonanie treści zapisów, upewnijmy się, że wyznaczamy osobę uczciwą, godną zaufania i dobrze zorganizowaną.

Testament pozwala nam wydziedziczyć spadkobiercę

W naszej ostatniej woli możemy również kogoś wydziedziczyć. Testament dokładnie definiuje, w jaki sposób chcemy podzielić pozostawiony majątek. Umożliwia nam to wyeliminowanie osób, które dziedziczyłyby po nas w przypadku niepozostawienia testamentu. Dobrym przykładem może być była współmałżonka lub nielubiany krewny.

Testament umożliwia darowizny

W testamencie możemy opisać dokładne instrukcje dotyczące planowanych prezentów lub darowizn. Darowizna dla organizacji charytatywnej lub kościoła jest często dobrym rozwiązaniem, pozwalającym przekazać po sobie spuściznę i odzwierciedlić osobiste wartości i zainteresowania.

Testament uniemożliwia kwestionowanie zapisów

Jeżeli umrzesz bez pozostawienia testamentu, to część lub nawet całość majątku może zostać odziedziczona przez niepożądaną osobę. Może być to krewny, o którego istnieniu nie wiedziałeś lub ktoś, z kim nie utrzymywałeś kontaktów od lat.

Treść testamentu możemy zmieniać

Dobrym powodem do sporządzenia testamentu jest fakt, że dopóki żyjemy możemy go zmieniać. Różne okoliczności życiowe, jak na przykład rozwód czy urodziny potomka powodują, że chcemy lub musimy zmienić naszą ostatnią wolę. Jeżeli testament został przygotowany w czasach, gdy byliśmy w związku małżeńskim, a w chwili obecnej jesteśmy rozwiedzeni, warto zrewidować treść zapisanych instrukcji.

Co będzie jutro?

Nigdy nie wiemy, co może się zdarzyć jutro, tak więc lepiej być przygotowanym. Odkładanie na później i zwykłe ludzkie nieakceptowanie możliwości nagłej śmierci, są typowymi powodami nieposiadania testamentu. Najczęściej, kiedy potrzebny jest nam testament, jest już zbyt późno, żeby go przygotować.

Sytuacja każdego z nas jest inna i warto skonsultować się z prawnikiem na temat indywidualnych potrzeb sporządzenia formalnego testamentu. Warto zrobić to wcześniej, żeby uniknąć niepotrzebnego stresu w przyszłości.

Gabriel A Kostecki
Attorney-at-Law
5850 N. Milwaukee Avenue, Chicago IL 60646
Tel. 773-774-1323

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor