----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

28 stycznia 2021

Udostępnij znajomym:

Już większość podatników otrzymała drugi czek stymulacyjny, przyznany przez ustawę COVID Relief Act z grudnia ubiegłego roku. Jeżeli nie dostałeś jeszcze pierwszego czeku, to przeczytaj ostatni artykuł pt. „Dlaczego nie dostałeś zapomogi stymulacyjnej”, który jest dostępny na sieci. A jeżeli dostałeś, warto wiedzieć, jakie są twoje prawa i obowiązki odnośnie tego przychodu.

Przypomnienie

COVID Relief Bill zapewnia drugą wypłatę do 600 dol. na każdą uprawnioną dorosłą osobę (podatnika i jego małżonka) oraz dzieci na utrzymaniu. Jest to mniej niż za pierwszym razem wiosną, gdy mocą ustawy CARES Act dostaliśmy po 1,200 dol., 2,400 dla małżonków i po 500 dol. na dzieci. IRS przesyła płatności - przelewem lub pocztą - do połowy stycznia.

Pełną kwotę dostały osoby samotne, które w roku 2019 miały przychód do 75,000 dol. rocznie, małżeństwa rozliczające się razem o przychodzie 150,000 dol. oraz głowy rodziny z przychodem do 112,500 dol. Płatność jest stopniowo redukowana o 5 dol. na każde 100 dol. zarobione powyżej tych limitów. Jeżeli chcesz wiedzieć dokładnie, znajdź na sieci „stimulus check calculator”.

Osoby, które nie otrzymały zasiłku, powinny zastanowić się, czy są uprawnione, a jeżeli tak, to upomnieć się o niego na zeznaniu podatkowym za rok 2020, o czym dalej.

Od zasiłku nie płacisz podatku

Ustawodawcy zdefiniowali płatności stymulacyjne nie jako dochód, lecz jako zaliczkę kredytu podatkowego - Recovery Rebate Credit, więc nie zapłacisz od nich podatków. Również IRS nie może zajmować tych zasiłków na pokrycie jakichkolwiek zaległych podatków, które jesteś winien.

Oznacza to, że obydwa zasiłki nie zwiększą podatków, jakie będziesz winny za rok 2020, ani nie zmniejszy zwrotu podatku.

Zasiłki nie wpływają na pomoc społeczną

Osoby otrzymujące pomoc społeczną, w tym SSI, SNAP, WIC, TANF, są tak samo uprawnione do zasiłku pomocowego, jak wszystkie inne, pod warunkiem, że nikt nie rości ich na rozliczeniu podatkowym jako osoby będące na utrzymaniu.

Skoro twój czek stymulacyjny nie jest uznawany za przychód, więc nie liczy się do określenia uprawnienia do świadczeń społecznych, które otrzymujesz od rządu federalnego. Również zasiłek nie jest uznawany za majątek (asset) przez następne 12 miesięcy. W ten sposób Economic Impact Payments nie wpływają na świadczenia rządowe.

Wiele osób w domach starców ma wyznaczoną osobę lub instytucję, jako reprezentanta (Representative Payee) odbierającego rentę czy emeryturę SSA albo zasiłek SSI. Economic Impact Payment nie podlega nadzorowi tego reprezentanta i może być dowolnie wydany przez odbiorcę.

Nie musisz rozliczać podatków, aby otrzymać zasiłek

Chociaż podatkowa deklaracja służy IRS-owi do ustalenia uprawnienia do zasiłku i jego wysokości, nie musisz składać zeznania, aby czek otrzymać.

Na przykład wielu emerytów i rencistów pobiera tylko świadczenia Social Security i podatków nie płaci, bo zarabia poniżej kwoty wolnej od podatków. Informacje o nich IRS uzyskał prosto od Administracji Social Security.

Osoby nie rozliczające się z podatków (non-filers), a nie będące beneficjentami Administracji Social Security, Veteran Administration czy Railroad Retirement Board, miały okazję zarejestrować się w specjalnej witrynie IRS do listopada 2020 roku. Rejestracja ta została już zamknięta, ale to nie znaczy, że ci, którzy jej zaniechali nie dostaną należnego zasiłku. Mogą zwrócić się o niego na rozliczeniu podatkowym za rok 2020.

Czek pomocowy a zaległe czynsze

Ustawa CARES z marca 2020 uniemożliwiła właścicielom domów domaganie się, abyś dał im czek stymulacyjny na pokrycie czynszu. Domy opieki i placówki opiekuńcze również nie mogą odebrać stymulacyjnego zasiłku swoim pacjentom na pokrycie kosztów opieki.

Druga runda pomocowa przebiega według tych samych zasad. Jeśli ktoś naciska na ciebie lub grozi ci eksmisją, upewnij się, że znasz swoje prawa dotyczące zasiłku stymulacyjnego i wiesz o federalnym moratorium na eksmisję, które obowiązuje do 31 marca, albo moratorium stanowym, jeżeli obowiązuje w twoim stanie.

Banki i wierzyciele nie zajmą ci drugiego czeku

Banki prywatne i wierzyciele mogli zająć twój pierwszy czek pomocowy (CARES Act Stimulus Payment) na pokrycie niespłaconego zadłużenia (np. pożyczki samochodowej). Zdeponowane środki mogły zostać zajęte przez wierzyciela, który ma sądowy nakaz płatności, co nazywa się bank levy albo garnishment. Niektóre instytucje nie muszą nawet brać cię do sądu za długi. Jeżeli Urząd Podatkowy wydał ci zastaw podatkowy (tax lien) za zaległe podatki, to może sięgnąć prosto do twego konta bankowego. Podobnie Departament Edukacji nie potrzebuje nakazu sądowego, żeby odebrać zaległe pożyczki studenckie.

W drugiej rundzie jest inaczej. W ustawie COVID Relief Act jest wyraźnie napisane, że twoja płatność jest chroniona przed zajęciem za długi przez banki, prywatnych wierzycieli czy windykatorów (collection agency). Oznacza to, że jeżeli drugi Economic Impact Payment wpłynie na konto bankowe, to te środki nie będą ci mogły być odebrane. Nawiasem mówiąc, w takim przypadku lepiej jest pomoc rządową odebrać w formie czeku i spieniężyć go w banki bez deponowania na konto.

Czek dla więźniów

Chociaż na początku było wiele zamieszania, osoby przebywające w więzieniu kwalifikują się do pierwszej płatności stymulacyjnej w wysokości do 1200 USD na osobę dorosłą i drugiej w wysokości 600 dol.

Orzeczenie wydane jesienią ubiegłego roku przez sędziego federalnego w Kalifornii pozwala więźniom złożyć wniosek o zaległy pierwszy zasiłek. Po tym fakcie, druga ustawa COVID Relief Act więźniów już nie wykluczyła.

Możesz sam wyliczyć zasiłek, gdy w roku 2020 zmieniły się okoliczności

Zasiłki pomocowe mogą być naliczone na dwa sposoby: Najpierw IRS skalkulował je na podstawie twego rozliczenia za rok 2019 i je rozesłał. Ale jeżeli twoja sytuacja się zmieniła, to sam masz prawo skalkulować zasiłek na twoim zeznaniu za rok 2020 bazując na sytuacji z roku 2020.

Ważne: Jakie okoliczności mogą zwiększyć twój zasiłek? Spadek dochodu (Adjusted Gross Income – AGI) w roku 2020, narodziny dziecka w roku 2020, uzyskanie dobrego numeru Social Secuirty dobrego do pracy, usamodzielnienie się dorosłego dziecka albo babci będącej przedtem na utrzymaniu (młody człowiek czy babcia rozliczą się sami za rok 2020 i zasiłki dostaną). Istnieją różne sposoby pomniejszenia AGI, co daje szansę na dopłatę dla wielu podatników. 

Ponadto rodziny o mieszanym statusie imigracyjnym mogą teraz upomnieć się o pierwsze zasiłki odebrane całym rodzinom tylko dlatego, że jedna osoba nie miała dobrego numeru Social Security. Przepisy zmieniły się z mocą wsteczną.

Jak odzyskać zaległy zasiłek

O zaległe zasiłki ubiegasz się na zeznaniu na rok 2020, wypełniając odpowiedni arkusz kalkulacyjny, a należność dostaniesz jako zwrot podatkowy (tax refund). Porozmawiaj z podatkowym specjalistą, a także sięgnij po książkę Jak oszczędzać na podatkach, w której wydaniu na rok 2021 dokładnie omawiam różne okoliczności oraz pokazuję wypełniony arkusz kalkulacyjny i pełne zeznanie rodziny, ubiegającej się o stymulacyjny zasiłek.

Elżbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek-poradników, m.in. „Obywatelstwo z przeszkodami”, która zawiera nowe pytania egzaminacyjne obowiązujące od grudnia 2020 roku. Są one dostępne w D&Z House of Books (5507 W. Belmont Ave. w Chicago) albo bezpośrednio od wydawcy:
Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363,
Tel. 1-718-224-3492,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.poradniksukces.com

----- Reklama -----

MONITOR-KONKURS WAKACYJNY

----- Reklama -----

Obamacare po polsku 300 x 600

----- Reklama -----