Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Microsoft pozbył się marki Internet Explorer już prawie cztery lata temu. Zamiast tamtej przeglądarki pojawił się Edge, który miał być nowoczesną wersją IE. Firma dawno też przestała wspierać Internet Explorera. Teraz Chris Jackson z pionu cyberbezpieczeństwa przypomina, że używanie IE może być po prostu groźne.

Większość konsumentów oczywiście używa Chrome, Firefoksa czy Edge, ale niektóre przedsiębiorstwa wciąż polegają na Internet Explorerze. Microsoft oczywiście próbował wielokrotnie namawiać firmy, by te ulepszyły swoje aplikacje sieciowe, ale często właśnie kończyło się to i tak na korzystaniu z IE.

Jackson ostrzega, że obecnie IE to rozwiązanie zastępcze. Firma nie wspiera żadnych nowych standardów sieciowych w kontekście Internet Explorera. Co więcej, choć wiele stron wciąż działa w tej przeglądarce, projektanci po prostu już nie testują nowych witryn pod kątem zgodności z Internet Explorerem.

 

Nokia 9

Nokia 9 będzie miała premierę na targach MWC 2019 pod koniec tego miesiąca. Tymczasem w sieci pojawiły się nowe zdjęcia flagowca HMD Global.

Na fotografiach, które przedostały się do sieci, można zobaczyć nietypowy aparat fotograficzny, który być może powstał we współpracy z firmą Light. Z przodu smartfon ma 6-calowy ekran o proporcjach 18:9 bez żadnych wcięć. Czytnik linii papilarnych znajduje się na ekranie.

Nokia 9 zostanie zaprezentowana dokładnie 24 lutego. Tego dnia HMD Global organizuje specjalną konferencję w Barcelonie

 

Spotify ma blisko 100 mln płatnych subskrybentów

Spotify ujawniło, że ma już 96 mln płatnych subskrybentów. Wielu z nich dołączyło do platformy w czwartym kwartale 2018 roku. Szwedzi podejrzewają, że było to m.in. spowodowane gratisem w postaci głośnika Google Home Mini, który był dawany za darmo subskrybentom planu rodzinnego.

Przychody Spotify w ostatnim kwartale 2018 roku wyniosły prawie 1.5 mld euro. To o 11% więcej względem adekwatnego okresu 2017 roku. Łączna liczba użytkowników przekroczyła barierę 200 mln, ale większość z nich korzysta z usługi za darmo godząc się na reklamy. Jest ich 116 mln.

Najwięcej użytkowników płacących za dostęp do Spotify jest w Europie. Robi to cztery na dziesięć osób. Na Starym Kontynencie jest też najwięcej aktywnych użytkowników w miesiącu - stanowią oni aż 36% całej bazy, którą mają Szwedzi.

 

Microsoft ułatwia przejście z Windows 7 na Windows 10

Windows 7 zostanie uśmiercony w styczniu 2020 roku. Ta wersja okienek ma się naprawdę dobrze i pod jej kontrolą pracują jeszcze setki milionów komputerów. Microsoft zapewne nie chce jednak powtórki z systemu Windows XP, którego uśmiercanie trwało naprawdę długo. Dlatego zdecydowano się rozszerzyć dostępność Desktop App Assure.

Według NetMarketShare udział Windows 7 w styczniu tego roku nie spadł, a wręcz wzrósł - do 37.19% z 36.9%, który miał w grudniu. Co prawda, udział Windows 10 też się umacnia, ale widzimy, że użytkownicy "siódemki" na razie niespecjalnie migrują na nową wersję okienek.

Jest bardzo możliwe, że proces uśmiercania Windows 7 będzie trwał naprawdę długo. Może być podobnie, jak to było w przypadku Windows XP. Ten system w momencie zakończenia wsparcia (w kwietniu 2014 roku) miał ponad 25% udziałów na rynku. Dziś jest to niespełna 3%, na taki spadek udziału trzeba było czekać blisko pięć lat.

 

Google będzie produkować procesory

Wygląda na to, że Google dołączy do firm, które produkują własne chipsety. Firma zaczęła bowiem poszukiwać do zatrudnienia inżynierów w Indiach. Mieliby oni dołączyć do zespołu „gChips”. Na razie pracuje już 16 osób, ale wciąż prowadzona jest rekrutacja na stanowiska skupione wokół produkcji chipów.

Google chciałoby rozszerzyć swój zespół gChips do 80 pracowników do końca bieżącego roku. Cały czas pojawiają się też kolejne oferty pracy. Wygląda na to, że spółka chce się mocno uniezależnić od technologii, które opracowywane są przez inne firmy, np. Qualcomma.

Nowy ośrodek badawczy, gdzie prowadzone są prace nad procesorami, powstaje w Bengaluru w Indiach. Google wybrało to miejsce nie bez powodu – to właśnie w Indiach są najlepsi inżynierowie z tej branży. Niektórzy z nich pracowali wcześniej w Qualcommie, Nvidii czy Intelu.

 

Polska bierze się za drony

W Polsce jak dotąd nie było tak ostrych przepisów dotyczących dronów, jak choćby w USA czy Wielkiej Brytanii. Teraz to się zmieni. Każdy dron będzie rejestrowany i trafi do spisu prowadzonego przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Każda maszyna będzie wyposażona w nadajnik, który posłuży do identyfikacji operatora.

Urząd Lotnictwa Cywilnego chciałby mieć nad dronami ten sam poziom kontroli, co nad samolotami. Stąd pomysł wprowadzenia stosownego chipa, który miałby służyć za identyfikator danej maszyny i jej operatora. Piotr Samson, prezes ULC podał, że nowe przepisy będą nakładać na każdego producenta obowiązek zamontowania mikroprocesora, który będzie wysyłał sygnał z informacją, co to za dron i do kogo należy.

Do tego wszystkiego potrzebny będzie odpowiedni system informatyczny. Nad taką bazą danych pracuje już Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. System ma zacząć działać już w przyszłym roku.

Opracował: Daniel Odroniec               
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: