04 grudnia 2021

Udostępnij znajomym:

Początki życia Leonardo da Vinci były skromne. Borykał się z różnymi trudnościami jako nieślubne i niechciane dziecko zamożnego notariusza i wieśniaczki. A jednak pozostaje jednym z najsłynniejszych umysłów włoskiego renesansu, a jego twórczy geniusz, technologiczna inwencja i wizja wzbudzają podziw całego świata. Był genialnym artystą-malarzem, rzeźbiarzem, muzykiem, architektem, zoologiem, matematykiem, inżynierem, anatomem, i – co jest najbardziej zaskakujące – dietetykiem. Był zaintrygowany jedzeniem i niezmiernie cenił jego znaczenie w codziennym życiu.

Przyrządzanie potraw było też – poza zgłębianiem wiedzy o wpływie poszczególnych produktów na stan naszego organizmu – inspiracją do projektowania gadżetów kuchennych. Czy ktoś z nas, poza historykami sztuki i kulinarnymi, zdaje sobie sprawę, iż automatyczne urządzenie do obracania mięsa na rożnie jest pomysłu Leonarda da Vinci?!

Nie wszyscy też wiedzą, że da Vinci lubił wszystko spisywać. Zostawił nam tysiące stron pełnych notatek, rysunków, pomysłów, projektów i zapisów swojego codziennego życia. Odziedziczyliśmy więc również listy zakupów, nabazgrane własnoręcznie lub przez jego uczniów, które pokazują, co jadł na co dzień. To tak, jakbyśmy wciąż widzieli jego młodych pomocników wracających z targu z koszami pełnymi mąki, jajek, zieleniny, grzybów, mięsa, ryb (jedna z jego ulubionych to węgorz, którego przedstawił też w „Ostatniej wieczerzy”), dziczyzny i owoców. Na podstawie tych zapisków historycy kulinarni przygotowali niektóre posiłki tak, jak Leonardo przyrządzałby w domu.

Tak więc jest to zaproszenie na specjalny obiad (kolację), którego „gospodarzem” będzie największy geniusz renesansu. Przenieśmy się na moment w czasie… Przygotujmy dania Leonarda da Vinci, słuchając muzyki renesansu Giovanni’ego Palestrina. Usiądźmy przy jego codziennym stole razem z uczniami, którym chętnie pokazywał, między poszczególnymi kęsami, jak naszkicować twarz czy dokończyć detal w rzeźbie. Popijajmy specjalny napój z różami według zapisków Leonardo, nie stroniąc od dobrego wina, którym dzisiejszy „gospodarz” z pewnością nie gardził podczas obiadu czy kolacji. Warto zaznaczyć, iż pijał ilości niewielkie wyłącznie do posiłków.

Zanzarelli w bulionie wołowym (4 porcje)

Składniki:
- 4 szklanki bulionu wołowego
- 1/2 szklanki tartego Parmezanu
- 2/3 szklanki bułki tartej
- 4 jajka
- duża szczypta szafranu
- sól, pieprz, świeżo tarta gałka muszkatołowa – do smaku

 Przygotowanie:
- Zagotować bulion, dodać szafran.
- Jajka wymieszać z serem i bułką tartą, uformować małe kulki i – mieszając -wrzucić do bulionu.
- Całość gotować na małym ogniu, aż kulki zaczną twardnieć; to są zanzarelli.
- Bulion z kluskami rozlać do czterech miseczek, doprawić solą, pieprzem i świeżo tartą gałką muszkatołową.

Jajka faszerowane (4 porcje)

Składniki:
- 10 jajek
- pół kostki cream cheese (zamiast sera robiola)
- 2 1/2 łyżki octu balsamicznego
- 2 łyżki rodzynków
- 1/4 szklanki startego Parmezanu
- świeży imbir
- mielony szafran, świeża: pietruszka, mięta, majeranek, mielony cynamon, goździki, mąka, olej roślinny, sól, pieprz

Przygotowanie:
- Wszystkie jajka ugotować na twardo, obrać, przekroić wzdłuż na pół i usunąć żółtka.
- Rodzynki namoczyć w ciepłej wodzie, nadmiar wody wycisnąć i grubo posiekać. - - Dużą szczyptę szafranu rozpuścić w 2 łyżkach ciepłej wody.
- Posiekać mniej niż połowę pęczka pietruszki, liście 2 gałązek majeranku i 5-6 listków mięty.
- Rozgnieść 6 ugotowanych żółtek i wymieszać je z cream cheese, większością rodzynek, Parmezanem, szafranem, szczyptą soli, odrobiną mielonego pieprzu, posiekanymi ziołami i 1 posiekanym białkiem jajka na twardo.
- 12 połówek białek jajek ugotowanych na twardo napełnić masą z żółtek; obtoczyć wierzch farszu w mące i smażyć na dużej ilości wrzącego oleju roślinnego przez 20-30 sekund.

Sos: rozgnieść 4 pozostałe gotowane żółtka i wymieszać z resztą rodzynek, octem balsamicznym, 1 łyżeczką cynamonu, 1 rozgniecionym goździkiem, kawałkiem pokrojonego świeżego imbiru i 2-3 łyżkami wody. Po dokładnym wymieszaniu sos przecedzić, podgrzewać kilka minut, by zmniejszył swoją objętość. Uzupełnić do smaku szafranem. Podawać jajka z sosem w sosjerce / miseczce.

Roladki cielęce (4 - 6 porcji)

Składniki:
- 12 plastrów cielęciny
- 120 gram smalcu
- Koperek, pietruszka, majeranek, masło, nasiona kopru włoskiego, rzodkiewki, sól, pieprz

Przygotowanie:
- Smalec wymieszać z 6 łyżkami posiekanego koperku, 1-2 łyżkami posiekanej natki pietruszki i 1-2 łyżkami posiekanego majeranku, 1 łyżeczką pokruszonych nasion kopru włoskiego, szczyptą soli i świeżo zmielonego pieprzu.
- Mięso rozbić, masę rozsmarować na plasterkach cielęciny i zwinąć w rolady. Zamknąć je wykałaczkami.
- Rozpuścić kawałek masła na patelni i smażyć rolady przez 4-5 minut, obracając je, aby równomiernie się zarumieniły. Ewentualne dodatkowo oprószyć solą, wyjąć wykałaczki i podawać, dołączając do nich rzodkiewki pokrojone w ćwiartki i świeże pieczywo.

Sałatka Leonardo da Vinci (4 porcje)

Składniki:
- 1 duża główka sałaty
- 80 gram miękkiego sera żółtego
- 40 gram posiekanej białej kapusty
- 40 gram posiekanej radicchio (odmiana cykorii liściowej)
- listki małego pęczka mięty
- kilka gałązek zielonej pietruszki, bardzo grubo pokroić
- 1 łyżka posiekanego koperku
- oliwa, ocet, sól do smaku

Przygotowanie:
- Umytą i osuszoną sałatę wymieszać z pozostałymi składnikami. Doprawić solą, olejem i octem; udekorować pestkami granatu (opcjonalnie).

Acquarosa (woda różana) (4-6 porcji)

Składniki:
- 1/3 szklanki cukru
- sok z dwóch cytryn
- 4 łyżki suszonych jadalnych pąków róż
- 2 łyżki wody różanej
- 1 szklanka 90% alkoholu (spirytusu lub innej, mocnej wódki)

Przygotowanie:
- W dzbanku wymieszać: 4 szklanki wody, cukier, sok z cytryn, pąki róż, wodę różaną, alkohol. Przykryć i odstawić w ciemne i chłodne miejsce na co najmniej 3 godziny. Filtruj i podawaj.

Anna Czerwińska
wielbicielka muzyki klasycznej i dobrej literatury, amatorka gór i namiotu, podglądania życia od kuchni i innych obserwacji wszelkich na własny użytek.
Autorka blogów: o kuchni Stanów Zjednoczonych i… truflach czekoladowych www.amerykanskiekulinaria.com; www.domowetrufle.com
kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor