----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

04 lutego 2022

Udostępnij znajomym:

Z Andrzejem Kulką w świat

Dolina Cuyahoga była przed 2000 rokiem jednym z najciekawszych podmiejskich parków w Stanach Zjednoczonych. Posiadała - i ma nadal - ogromne walory rekreacyjne dla mieszczuchów z dwóch wielkich, pobliskich aglomeracji Cleveland oraz Akron. Droga wzdłuż starego kanału Ohio & Erie jest teraz doskonałym szlakiem dla rowerzystów. Spacerowicze odnajdują spokój ducha i ucieczkę przed wielkomiejskim zgiełkiem w leśnych zakamarkach... Dolina była na pewno ostatnią oazą ciszy i spokoju w tej części stanu Ohio. Jako park narodowy jednakże, powiedzmy to szczerze... rozczarowuje. Po prostu nie wytrzymuje porównania z pozostałymi parkami narodowymi USA. Nie oczekujmy więc żadnych rewelacji i potraktujmy wizytę w Cuyahoga jako np. przerywnik w podróży z Chicago do wodospadów Niagary, czy do Nowego Jorku. Przy takim założeniu na pewno będziemy zadowoleni z poznania tego nowo powstałego parku w przepięknej skądinąd koronie parków narodowych Stanów Zjednoczonych.

Dolina Cuyahoga nie jest ani długa jak Wielki Kanion, ani szeroka jak Yosemite, ani głęboka jak Gunnison... To właśnie historia czyni w pierwszym rzędzie z tej doliny obiekt wart zainteresowania. Ściślej; historia budowy i funkcjonowania ważnego gospodarczo kanału, jakim był wspomniany Ohio & Erie Canal, budowany w latach 1825-1832.

6w Rzeka Cuyahoga

Rzeka Cuyahoga

Po obu stronach doliny zachowały się budynki z początków XIX wieku, czyli z czasów kolonizacji dzisiejszego stanu Ohio przez białych osadników. Znajdziemy tu stare farmy, stodoły, mosty, akwedukty, które - z punktu widzenia polskiego turysty nie będą zbyt interesujące - dla Amerykanów wyznaczają wielkie kroki historii tworzenia nowego państwa, niecałe pół wieku po uzyskaniu niepodległości spod Brytyjskiej Korony. Z tego typu obiektów należy wymienić budynki Frazee House i Hale Farm Homestead, oba pochodzące z ok. 1826 roku. Dodajmy do tego stare, drewniane śluzy, zwłaszcza nr 38, jedyną działającą do dzisiaj w pobliżu Canal Visitor Center, gdzie w sezonie letnim odbywają się pokazy jej otwarcia i zamknięcia przez “‘pracowników” kanału odzianych w stroje sprzed blisko 200 lat. We wspomnianym ośrodku informacji turystycznej znajduje się unikalna ekspozycja starych map (na terenie obecnych Stanów widnieją jeszcze terytoria Francji i Hiszpanii!) oraz fotografii z czasów, gdy kanał pracował pełną parą!

Canal Visitor Center jest nawiasem mówiąc pierwszym miejscem, od którego powinniśmy zacząć zwiedzanie tego parku. Stąd - po zaopatrzeniu się w darmowe, szczegółowe mapki - winniśmy ruszyć na południe drogami Canal Road, Chaffee Rd, Riverview Rd i w końcu Kendall Park, aby sukcesywnie zaliczać najciekawsze miejsca. Warto więc zatrzymać się przy kilku starych młynach (jak np. Alexander’s Mill), akweduktach (np. Tinkers Creek Aqueduct) i obowiązkowo przy krytym drewnianymi deskami, tak charakterystycznym dla wschodnich stanów USA moście Everett Road Covered Bridge. Strumień Tinkers Creek wyerodował w zboczach malowniczą gardziel Tinkers Creek Gorge, którą można obejrzeć zbaczając zaledwie 3.5 km od koryta rzeki.

6f Jesień w lesie Cuyahoga

Jesień w lesie Cuyahoga

Jedną z większych niespodzianek było dla mnie odkrycie starego (prawie “zabytkowego”, bo z roku 1946) warsztatu samochodowego MD Garage w Boston, gdzie eksponowane są przeurocze pompy benzynowe, z napisem Marjan Dzierzynski w tle!

Zaledwie kilka kilometrów na północny wschód od ww. garażu znajduje się wodospad Brandywine Falls, absolutnie godzien obejrzenia. Niecałe pół godziny jazdy na południe od tego wodospadu, drogami Olde Eight i Kendall Park Road odnajdziemy leśne tereny Ledges nadające się doskonale na spędzenie reszty dnia na spacerach ścieżkami u podnóży skalnych nawisów zwanych właśnie ledges (po polsku “półki”). Stroma skarpa z piaskowca i zlepieńca tworzy wymyślne formy skalne z licznymi ostańcami, pieczarami i szczelinami, wiele z nich na pewno wykorzystywanymi do zamieszkania przez dawnych Indian.

Swojski warsztat w Ohio

Trzeba dodać, że w okolicy Brandywine Falls znajdują się stoki narciarskie: Brandywine Ski Resort oraz Boston Mills Ski Resort po przeciwnej stronie rzeki Cuyahoga. Nie należy oczywiście oczekiwać zjazdów na miarę Tatr czy Gór Skalistych Kolorado, ale dla początkującej młodzieży stworzono tutaj świetne możliwości do nauki i pierwszych samodzielnych zjazdów. Jest tu łącznie 16 wyciągów, sztuczny śnieg w razie potrzeby i oświetlone nocą stoki. Okresy otwarcia oraz ceny karnetów znajdziemy na stronie: www.bmbw.com.

6u Kryty most

Kryty most 

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka. Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z Parkiem narodowym Doliny Cuyahoga włącznie, wiosną i jesienią 2022. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W. Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237-7788, strona internetowa: www.andrzejkulka.com.

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----