----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

05 stycznia 2022

Udostępnij znajomym:

Minęły święta, nastał nowy rok. Pozostała wypełniona lodówka i sterta niekoniecznie chcianych prezentów. Wkrótce zaczną napływać rachunki kart kredytowych. Ten nowy rok jest inny od tych, które pamiętamy: pandemia trwa nadal, najbezpieczniej czujemy się w domu, unikamy większych spotkań, niektórzy pracują zdalnie. Mamy więcej czasu, co proponuję wykorzystać na przemyślenie i poprawę swoich finansów.

Zrozumieć minimalizm

Amerykanie od urodzenia uczeni są konsumpcji, a zakupy traktują jak ulubioną formę rozrywki. Konsumpcjonizm napędza gospodarkę, ale rezultatem jest dom pełen gratów, a czasami refleksja – po co nam to wszystko. Odpowiedzią na konsumpcyjny styl życia jest filozofia minimalistyczna. Minimaliści rezygnują z gromadzenia przedmiotów, konsumpcji i robienia zbędnych zakupów. Skupiają się na idei posiadania mniej, czerpania zadowolenia i korzyści z tego, co już się posiada, robienia tego, co daje prawdziwe szczęście. Na sieci znajdziesz wiele dobrych artykułów i książek na temat minimalizmu.

A cartoon style, octagonal Stop Shopping sign vector in red and whiteNa czym polega tydzień bez wydawania

Jeżeli intryguje cię koncepcja minimalizmu albo chciałbyś dopiąć swój budżet, to spróbuj wytrzymać tydzień bez zakupów (no-spend week). Ma to być tydzień, w którym żadne pieniądze nie wypłyną z twego konta, nie zrobisz żadnych obciążeń na kartach kredytowych, nie sięgniesz po portfel. Wyjątkiem są regularnie zaplanowane rachunki: spłata hipoteki, czynszu, pożyczek itp. Oczywiście nie chcesz się spóźniać z płatnością, ale równie dobrze możesz te rachunki zapłacić z wyprzedzeniem.

Ideą tygodnia bez zakupów jest zaoszczędzenie pieniędzy, które normalnie byś roztrwonił. Nie ma on natomiast być okresem wyrzeczeń, niedojadania, lecz próbą charakteru, kreatywności i egzaminem z dobrego planowania.

Wybierz tydzień

Oto kilka wskazówek, które nadadzą twojemu tygodniowi pewną strukturę i pomogą ci go przebrnąć.

Spójrz na kalendarz i zobacz, co jest zaplanowane. Chcesz wybrać tydzień, który nie będzie zbyt stresujący, w którym nie ma zaplanowanych wyjazdów, urodzin, świąt, spotkań. Jeśli dużo się dzieje, to wydatków nie unikniesz i z góry narażasz się na porażkę. W czasie pandemii przywiązani jesteśmy do domu, więc no-spend week jest łatwiej zaaranżować.

Zaangażuj całą rodzinę

Jeśli masz małżonka i dzieci, to koniecznie ich zaangażuj. Porozmawiaj z nimi o tym, jak spędzić tydzień bez wydatków, jak wszyscy mogą współpracować. Ustalcie, jakie zakupy są dozwolone, np. mleko, owoce, benzyna. Tydzień bez wydawania może przybrać formę gry czy współzawodnictwa – jak długo damy radę wytrzymać. Ustalcie też, na co przeznaczycie oszczędzone pieniądze. Znacznie łatwiej jest powstrzymać się z wydatkami, gdy macie dodatkową motywację. Sugeruję spłatę długu, stworzenie funduszu awaryjnego.  

Zrób zakupy spożywcze

Zaplanuj, co będziesz potrzebować przez cały tydzień. Zrób przegląd spiżarki, zanotuj, czego ci brakuje. Kup artykuły spożywcze i artykuły pierwszej potrzeby na tydzień, ale nie przesadzaj z ilością. Przeciętny Amerykanin ma w lodówce, zamrażalce i w szafkach zapasy jedzenia na około miesiąc. Zanim pojedziesz do Costco, wykorzystaj stare zapasy, dokup tylko warzywa, owoce i nabiał. Dzieci mogą pomóc w przygotowaniu jadłospisu tak, by wykorzystać, co w lodówce i spiżarce zalega, aby obyć się bez zakupów jak najdłużej. Polecam różne zapiekanki, które pozwolą na wykorzystanie zapomnianych makaronów, warzyw i sera.

Opróżnienie kuchni ze zleżałej żywności da ci natychmiastową satysfakcję.

Znajdź darmową rozrywkę

W czasie pandemii przebywamy w domu więcej niż normalnie, co pomaga w ograniczeniu wydatków, ale wymaga zapewnienia rozrywki znudzonym dzieciom. Biblioteki, placówki kulturalne w niektórych miejscach są ciągle zamknięte, kina nie wydają się zbyt bezpieczne, musisz więc wykazać się kreatywnością. Pomysłów nie brakuje. Przede wszystkim spędź czas z rodziną i róbcie to, na co zawsze brakowało wam czasu. Wyjdźcie na świeże powietrze, odkurzcie gry planszowe, nadróbcie zaległości w oglądaniu klasycznych filmów, czytajcie, oddajcie się nowemu hobby, planujcie zajęcia i podróże na przyszłość, gdy świat wróci w pełni do normy.

Więcej pomysłów dostarczy artykuł pt. „Co robić w czasie kwarantanny”, który można znaleźć na sieci.

Odgrać dom

Zapoznanie się z minimalistyczną filozofią i przymus zamrożenia wydatków jest znakomitą okazją do zrobienia gruntownych porządków. Wyrzuć bezwartościowe rupiecie, te jeszcze użyteczne – oddaj do Armii Zbawienia. Wyzbycie się otaczającego cię balastu da ci poczucie lekkości i zadowolenia.

Zrób remanent w szafie i w garażu, wyjedz zapasy albo wyrzuć przeterminowaną żywność.

Śledź swoje postępy

Po zakończeniu eksperymentu ponownie oceń swój budżet. Tydzień bez wydawania pieniędzy otworzy ci oczy na to, ile środków marnujesz na rzeczy niepotrzebne. Może się okazać, że codziennie wydajesz sporo pieniędzy na kawę w kawiarni, zamiast robić własną kawę w domu. Nie pakujesz kanapki, tylko kupujesz lunch na mieście. W sklepie spożywczym kupujesz za dużo, bo nie pamiętasz, co masz w wypchanej lodówce. Część żywności po paru tygodniach wyrzucasz. Przy kasie odruchowo sięgasz po batony. Bierzesz dziecko na lody, gdy zaczyna marudzić, mimo że lody czekają w domu. W drodze z pracy dla relaksu zachodzisz do ulubionego sklepu i kupujesz jakiś ciuch, którego czasem nawet nie założysz.

Odkryjesz wiele takich swoich odruchów, z których nawet nie zdawałeś sobie sprawy. Tydzień bez zakupów będzie dowodem na to, że możesz dokonać cięć bez większych trudności. Z chęcią zaplanujesz regularne tygodnie bez wydatków, na przykład każdy pierwszy tydzień miesiąca.

Wyciągnij wnioski

Tydzień bez wydatków zainspiruje się do odgracenia domu, do przyjrzenia się własnemu budżetowi. Co najważniejsze, pomoże ci w zmianie podejścia do pieniądza i w nabyciu nowych nawyków. Po pewnym czasie przestaniesz traktować pieniądze jak wodę przeciekającą między palcami, a kartę kredytową - jak czarodziejską różdżkę. Każde sięgnięcie po portfel wywoła refleksję nad celowością zakupu. Dojdziesz do wniosku, że warto kupować tylko to, co ci jest niezbędne, to co życie ulepsza albo upiększa, a oszczędności przeznaczyć na zapewnienie rodzinie finansowego bezpieczeństwa oraz na to, co jest naprawdę ważne.

Elżbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek-poradników, m.in.: “Otwieram biznes” i “Praca w Ameryce”, „Życie od nowa, jak uporządkować sprawy w urzędach”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze”. Są one dostępne w D&Z House of Books: 5507 W. Belmont Ave. w Chicago, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.poradniksukces.com.

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----