----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

29 lipca 2016

Udostępnij znajomym:

„Skróty używane w branży nieruchomości”, część 259

AC (acre) – akr: jednostka powierzchni gruntów wynosząca 4,840 jardów kwadratowych, czyli 43,560 stóp kwadratowych (około 4,047 m2, czyli 0.4 hektara).

DOM (days on market) (inna nazwa: market time) – dni na rynku / czas marketingu: liczba kolejnych dni stanowiąca okres, w którym nieruchomość jest oferowana na sprzedaż lub wynajem, np. „DOM: 21” oznacza, że nieruchomość jest wystawiona na sprzedaż od 21 dni.

DPLX (duplex) – dom bliźniak: budynek składający się z dwóch bliźniaczych domów połączonych ze sobą jedną wspólną ścianą, z osobnymi wejściami; posiadacz jednej części bliźniaka jest właścicielem połowy całego budynku (owner of ½ duplex)

FLPL (floodplain) – obszar zalewowy, teren zalewowy: obszar znajdujący się najczęściej w pobliżu rzeki lub jeziora, który jest narażony na zalanie wodą. Banki udzielające pożyczek hipotecznych wymagają, aby pożyczkobiorca wykupił ubezpieczenie na wypadek powodzi (flood insurance), jeśli jego nieruchomość znajduje się w strefie powodziowej. Natomiast osoba, która sprzedaje nieruchomość znajdującą się w obszarze zalewowym, zobowiązana jest przez prawo do ujawnienia tej informacji wszystkim potencjalnym nabywcom.

FRBO (for rent by owner) – na wynajem przez właściciela: nieruchomości wystawione na wynajem bezpośrednio przez właściciela, bez udziału agencji obrotu nieruchomościami.

GLA (gross living area) – całkowita powierzchnia mieszkalna: ogólna powierzchnia nieruchomości mieszkalnej z wyłączeniem pomieszczeń znajdujących się poniżej poziomu ziemi (below ground level) oraz garażu.

MLS (Multiple Listing Service) – System Wymiany Ofert / System Wielokrotnego Oferowania: system, w ramach którego biura obrotu nieruchomościami wymieniają się ofertami dotyczącymi nieruchomości, które są wystawione na sprzedaż lub wynajem. 

MRED (Midwest Real Estate Data) – Dane Dotyczące Nieruchomości na Środkowym Zachodzie: główny dystrybutor danych dotyczących rynku nieruchomości, dostarczający usług w systemie wymiany ofert (Multiple Listing Service), z którego korzysta około 40,000 brokerów w Chicago i okolicach.

N lease (net lease) – umowa wynajmu typu netto: typ umowy, w której najemca / lokator odpowiedzialny jest nie tylko za opłaty za wynajęcie, ale również za wszystkie lub niektóre opłaty związane z utrzymaniem nieruchomości (operating expenses), np. podatki, wywóz śmieci, itp. Opłaty za wynajem stanowią zatem dla właściciela dochód netto (net income). Ten typ umowy stosowany jest głównie w przypadku wynajmu nieruchomości handlowych lub przemysłowych.

PSF (per square foor) – za stopę kwadratową: określenie stosowane przy podawaniu ceny nieruchomości, kiedy całkowita cena jest przeliczana na cenę za jedną stopę kwadratową powierzchni użytkowej.

ROI (return on investment) – zwrot z inwestycji: wskaźnik rentowności przedsiębiorstwa, obliczany najczęściej poprzez podzielenie zysków netto (net profit) przez całkowite aktywa (total assets).

SPLT (split-level home) – dom trzypoziomowy: rodzaj domu wolnostojącego, w którym parterowe skrzydło domu obejmujące kuchnię, jadalnię i pokój dzienny (living room) połączone jest ze skrzydłem dwukondygnacyjnym w ten sposób, że parter znajduje się pomiędzy dolnym i górnym poziomem skrzydła dwukondygnacyjnego; stąd określenie split level, które dosłownie oznacza „rozszczepiony poziom” – z części parterowej domu kilka schodków w dół prowadzi do poziomu dolnego (lower level), znajdującego się kilka stóp poniżej poziomu terenu (ground level), gdzie zwykle urządzony jest pokój rodzinny (family room), natomiast schody w górę prowadzą na poziom górny (upper level), gdzie znajdują się sypialnie.

ZBIGNIEW PIEŃKOWSKI – magister filologii angielskiej ze specjalizacją w kulturoznawstwie amerykańskim (Uniwersytet Warszawski, 1994 rok). Tłumacz zawodowy z 18-letnim doświadczeniem. REALTOR®, REAL ESTATE MANAGING BROKER, właściciel firmy CARET REALTY INC.
Od 2004 roku służy pomocą przy kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości.
Tel. 773-719-3645
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Web: www.CaretRealty.com

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----