----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

20 czerwca 2017

Udostępnij znajomym:

Na wschodnim krańcu Hyde Park w południowej części miasta, u zbiegu z Lake Shore Drive, w Parku Jacksona pomiędzy jeziorem Michigan a kompleksem budynków Uniwersytetu Chicagowskiego, położony jest okazały budynek Muzeum Nauki i Przemysłu (Museum of Science and Industry). Do 1991 roku wstęp do muzeum był darmowy, skutkiem czego było ono drugim najczęściej odwiedzanym obiektem turystycznym w Stanach Zjednoczonych. Ten neoklasycystyczny budynek zaprojektowany przez Charlesa Atwooda w 1893 roku przeznaczony był wówczas na Pałac Sztuk Pięknych wybudowany dla potrzeb Światowej Wystawy Kolumbijskiej w Chicago, będąc jednym z 300 obiektów zbudowanych dla uczczenia 400-letniej rocznicy odkrycia Ameryki przez Kolumba. W 1926 roku Julius Rosenwald, filantrop i prezes kompanii Sears & Roebuck przekazał sumę $5 milionów na remont i przebudowę budynku w stylu Deutches Museum w Monachium. Całkowicie przerobione wnętrze w nowoczesnym stylu zaprojektowane zostało przez Alfreda Shawa, a oficjalne jego otwarcie nastąpiło w 1933 roku podczas trwania światowej wystawy „Postęp na Przestrzeni Wieków”. Po jej zakończeniu dużą część ciekawych eksponatów przekazano dla muzeum, m.in. o tematyce rozwoju płodu ludzkiego lub źródła energii i praw fizyki. Jedną z najciekawszych atrakcji była wówczas umieszczona w podziemiach replika kopalni węgla kamiennego, do której zjeżdżało się autentyczną windą górniczą. Obecnie znajduje się tu ponad 2 tys. eksponatów wystawionych w 800 tematycznych działach, na 3 piętrach w 75 salach budynku głównego i dwóch skrzydłach bocznych o powierzchni 58 tys. m2.

W 1937 roku jako pierwsze w USA muzeum ukazało przezroczysty anatomiczny model ciała ludzkiego, a w 1939 roku ekspozycję 40 faz rozwoju płodu ludzkiego.

Po latach kryzysu ekonomicznego, w 1940 powołany na stanowisko dyrektora tego obiektu Lenox Lohr przekształcił go w nowoczesną placówkę, w której tradycyjne wystawy zaczęły ustępować miejsca interaktywnym ekspozycjom z udziałem zwiedzających. Dzięki niemu do muzeum trafiły takie ekspozycje jak: w 1944 roku największa na świecie miniaturowa makieta systemu kolejowego w USA, w 1943 fragment zrekonstruowanej ulicy Chicago z końca XX wieku, w 1949 roku wykonany z użyciem szlachetnych kamieni czarnoksięski zamek Coleen Moore, w 1952 roku 5-metrowy model serca, do którego po wejściu oglądać można jego pracę od wewnątrz, w 1954 inkubator do wylęgu piskląt, w 1960 roku najszybszy pociąg, który w 1934 roku pobił rekord szybkości na trasie Chicago – Denver, wykonany z nierdzewnej stali „Pionier Zefir”, w 1954 roku jeden z najciekawszych eksponatów muzeum – autentyczna niemiecka łódź podwodna. Została ona zdobyta w 1944 roku przez amerykańską marynarkę wojenną u wybrzeży zachodniej Afryki. Po zakończeniu wojny obwożona po wielu miastach zakończyć miała swój żywot na złomowisku stoczniowym. Jednak dzięki jego staraniom wspólnie z emerytowanym admirałem D.V. Gallery obiekt ten „zacumował” w końcu na stałe w obszernej, specjalnie dla niej niedawno zbudowanej sali wewnątrz muzeum, do której dodano ekspozycję „technologia morska”, ukazującą ponad 200 tematycznie oryginalnych eksponatów, niemiecką książkę kodów i maszyny kodujące Enigma. 

Pod koniec XX wieku muzeum otrzymało nowe ekspozycje dotyczące lotnictwa i kosmonautyki. W 2005 roku linie lotnicze United Airlines przekazały autentyczny samolot Boeing 727, w którym odbyć można symulowany lot, zobaczyć jego konstrukcję i wyposażenie oraz przekrój silnika. W dziale kosmonautyki odbyć można również symulowany lot kosmiczny i podziwiać pojazd kosmiczny Aurora 7, który w 1962 roku trzykrotnie okrążył kulę ziemską oraz Apollo 8, który w 1968 roku jako pierwszy znalazł się na orbicie księżyca i bezpiecznie powrócił na ziemię.

Obecnie muzeum posiada sześć głównych działów tematycznych: anatomia i zdrowie człowieka, transport, komunikacja, energia i środowisko, przestrzeń kosmiczna oraz przemysł. W ostatniej dekadzie zaprezentowano tu wystawy dotyczące historii filmowego Oscara, muzyki hip-hop i chicagowskiego bluesa, statku Titanic, historii zegarów, zdrowia kobiety, dzieł Leonardo da Vinci, techniki filmowej, międzynarodowej stacji kosmicznej, braci Wright, historii zegarów czy klocków Lego. Ostatnio dużym powodzeniem cieszą się tzw. noce w muzeum dla dzieci i młodzieży organizowane trzy razy w roku. Organizuje się tu również programy edukacyjne, szkolenia nauczycieli, wycieczki z przewodnikiem dla szkół, laboratoria, wideokonferencje, spotkania teatralne, koncerty jazzowe, imprezy sportowe czy kluby naukowe. 

Adres: 5700 S. Lake Shore Dr, Chicago 
Godziny otwarcia: codziennie od 9:30 AM do 4 PM

Zarówno Chicago jak i wiele innych ciekawych obiektów na terenie USA zwiedzić można korzystając z usług biura podróży Tramp Travel w Chicago, które już od 1988 roku organizuje wycieczki autokarowe po terenie całego kraju.

Marek Brzeziński
Tel. 414-207-3800
www.tramptravelusa.com

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----