Art Institute of Chicago - Muzeum Sztuki
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Na wschodnim krańcu Adams Str., przy Michigan Str. ulokowane jest Muzeum Sztuki, w którym eksponowana jest wspaniała i cenna kolekcja malarstwa impresjonistycznego i postimpresjonistycznego, sztuki azjatyckiej ze zbiorami unikalnych japońskich sztychów, fotografie oraz projekty architektoniczne.

Neoklasycystyczna fasada głównego wejścia nadaje budynkowi dostojny wygląd, choć w zaprojektowanych przez włoskiego architekta Renzo Piano, dobudowanych w 2009 roku skrzydłach łatwo się zgubić.

Budynek w obecnym miejscu, otwarty z wielką pompą, powstał w 1893 roku dla potrzeb Wielkiej Światowej Wystawy Kolumbijskiej w Chicago. Rok później Edward Kemeys zaprojektował i postawił po obu stronach głównego wejścia, ponad naturalnej wielkości dwie odlane z brązu, pokryte seledynową patyną rzeźby dwutonowych lwów o nazwach: od strony południowej (po prawej stronie wejścia) – „zbuntowany”, a po przeciwnej stronie – „agresywny”. W okresie Bożego Narodzenia zakłada się im na szyje zielone wieńce.

Pierwszym dyrektorem tej placówki został znany bankier i filantrop, Charles L. Hutchinson, który pełnił swą fukcję do 1924 roku. To właśnie dzięki niemu architekci Shepley, Rutan i Coolidge z Bostonu zaprojektowali ten budynek, który stać się miał w przyszłości drugim co do wielkości tego typu obiektem w Stanach Zjednoczonych, po Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Obecnie jego powierzchnia wynosi 92 tys. metrów kwadratowych,  czyli ponad 23 akry lub pokrywając się z 20-toma boiskami futbolowymi.

Muzeum przyciągają ponad 1.5 miliona gości rocznie. W 2015 roku muzeum otrzymało największy dar obrazów w swojej historii od kolekcjonerów Stefana Edlisa i Galea Neesona w postaci cennych dzieł m. in. Andy’ego Warhola, Jaspera Johnsa, Jeffa Koonsa, Raya Charlesa, księcia Ryszarda, Cindy Sherman i wielu innych.

W 1984 roku nowy dyrektor tej placówki, James Wood, przeprowadził gruntowny remont i rozbudowę obiektów muzealnych. Jako jeden z najbardziej szanowanych ekspertów muzealnych w kraju, stworzył i rozreklamował główne wystawy dzieł Gauguina, Moneta, van Gogha i Picassa, dzięki czemu muzeum biło rekordy frekwencji zwiedzających.  

Na piętrze znajdują się ekspozycje malarstwa impresjonistycznego jak np. cykl Claude Moneta „Stóg siana”, postimpresjonistycznego „Niedzielne popołudnie na wyspie La Grande Jatte” Georgesa Seurata, Van Gogha, Gauguina czy Mattise’a. Wiszący w następnej sali autoportret udręczonego Maxa Beckmana w smokingu, który był ostatnim obrazem namalowanym przez artystę przed ucieczką z opanowanego przez hitlerowców Berlina, rozpoczyna wystawę malarstwa europejskiego i amerykańskiego z początków XX wieku. Zgromadzono tu nastrojowe portrety Balthusa i Picassa, surrealistyczne pejzaże Maxa Ernsta Yves’a Tanguya oraz „Nocny Jastrząb” Edwarda Hoppera, a także „Czarny Krzyż Nowego Meksyku” Georgii O’Keeffe.

W następnej części muzeum podziwiać można znany i charakterystyczny obraz Granta Woodsa przedstawiający farmera z widłami. To często kopiowane dzieło namalowane zostało przez niego jeszcze w czasach studenckich i sprzedane muzeum za $300 w 1930 roku. W tzw. Ogrodzie McKinlocka wystawione są unikalne, indonezyjskie rzeźby małpek pochodzące ze zbiorów sztuki południowo-wschodniej Azji. Również w tej części zobaczyć można niezwykle misternie zrekonstruowaną modernistyczną salę zawierania transakcji chicagowskiej giełdy, zaprojektowanej przez Louisa Sulivana i przetransportowaną do muzeum w latach 70 XX wieku. 

Kolekcja dzieł sztuki w Muzeum obejmuje 5 tysięcy lat ludzkiej ekspresji twórczej z kultur na całym świecie, zawierając ponad 300 tys. eksponatów w 11 działach tematycznych, począwszy od starojapońskich druków przez sztukę Bizancjum, europejską, do współczesnej sztuki amerykańskiej: Sztuka Afrykańska i Indiańska Obu Ameryk, Sztuka  Amerykańska, Starożytna i Bizantyjska, Architektura i Wzornictwo, Sztuka Azjatycka, Europejska Sztuka Użytkowa, Malarstwo i Rzeżba Europejska, Sztuka Nowoczesna, Fotografie, Tekstylia oraz Grafiki i Rysunki. 

Adres: 111 S. Michigan Ave., Chicago.

Godz. otwarcia: od 10:30 AM do 5 PM, w czwartki od 10:30 AM do 8 PM.

Będąc w sferze sztuki, warto odwiedzić znajdujący się trzy przecznice na północ budynek Chicago Cultural Center, czyli chicagowski Ośrodek Kultury, który mieści w sobie dawną bibliotekę i centrum turystyczne, oferujące wiele darmowych atrakcji: niezłą kawę, broszurki, mapy i wszelkie informacje dotyczące miasta, gościnne i stałe wystawy m. in. starych i współczesnych fotografii najznakomitszych budowli miasta, a w porze lunchu i wieczorem recitale i koncerty. Na przełomie wieków rolę centrum kulturalnego miasta pełniła dzielnica wokół Muzeum Sztuki, położona w pobliżu jeziora, gdzie wiele tamtejszych obiektów zachowało ówczesną atmosferę i pełni nadal tę samą funkcję. 

Zarówno Chicago jak i wiele innych ciekawych obiektów na terenie USA zwiedzić można korzystając z usług biura podróży Tramp Travel w Chicago, które już od 1988 roku organizuje wycieczki autokarowe po terenie całego kraju.

Marek Brzeziński
Tel. 414-207-3800
www.tramptravelusa.com

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: