Grant Park i Millenium Park
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W pobliżu jeziora Michigan, na wschód od Muzeum Sztuki rozciągają się tereny Grant Parku. Najprzyjemniejsze i najmniej zdewastowane jego połacie, to licząca 80 hektarów powierzchni część północna. Warta podziwu jest jedna z największych fontann na świecie, wyłożona czerwonym marmurem, wystrzeliwująca wodę podczas letnich pokazów na wysokość 40 metrów, a wieczorem oświetlona różnokolorowymi światłami – fontanna Buckingham. Została ona podarowana miastu przez Kate Sturges Buckingham, urodzoną w Ohio, wielką filantropkę i patronkę wielu amerykańskich artystów. To zbudowane w 1927 roku oryginalne dzieło o średnicy 85 metrów, wykonane zostało na wzór fontanny Latona w Wersalu. Od 1980 roku przez kilka lat operacją sterowania działalności fontanny pełnił system komputerów zainstalowanych w Atlancie w stanie Georgia, obsługując 820 jupiterów oświetleniowych.

Zgromadzone w parku rzeźby i pomniki przedstawiają różne postacie historyczne – od nieco osowiałego Kolumba po dumnego Indianina na koniu. Latem w muszli koncertowej Petrillo Music Shell, tuż za Muzeum Sztuki, odbywają się koncerty jazzowe, bluesowe, country oraz muzyki gospel i klasycznej. Wielka czerwcowa impreza gastronomiczna Taste of Chicago, podczas której serwowane są różne potrawy nieomal ze wszystkich zakątków świata, przyciąga na tygodniowe obżarstwo ponad milion ludzi i to nie tylko z Chicago. 

Wiele atrakcji oferuje niedawno uporządkowana południowa część parku, z monumentalnymi budynkami takimi jak: Muzeum Naturalnej Historii, Shedd Aquarium czy Adler Planetarium - nazwana obecnie Museum Campus.   

Na uwagę zasługuje tam również ciekawa ekspozycja rzeźb wydrążonych w pojedynczych płatach żelaza, znajdujących się na obszarze 91 metrów, przedstawiająca 106 postaci ludzkich o wysokości 2.7 metra i wadze 820 kg. każda, bez górnej części tułowia pod nazwą Agora. Zaprojektowane i wykonane zostały przez polską artystkę, Magdalenę Abakanowicz, w zakładach odlewniczych w Śremie, nieopodal Poznania w Polsce, a następnie w 2006 roku przetransportowane do Chicago.

Północną część Grant Parku zajmuje niezwykle atrakcyjny Millenium Park, otwarty w 2004 roku, o powierzchni prawie 25 akrów, nagrodzony za niezwykłe i praktyczne dla turystów wykorzystanie zieleni miejskiej. Na uwagę zasługuje niewątpliwie muszla koncertowa Jay Pritzker Pavilion dla 11 tys. słuchaczy oraz Cloud Gate – znana jako „fasolka”, zaprojektowana przez rzeźbiarza Anisha Kapoora i wykonana z 168 płatów nierdzewnej stali zespawanych razem, o wymiarach 10 x20 x13 metrów i wadze prawie 100 ton. Crown Fountain – tryskająca wodą fontanna zbudowana jest z czarnego granitu odbijającego się w basenie pomiędzy dwoma zbudowanymi ze szklanych pustaków wież o wysokości 15 metrów, na których diody emitujące światło typu LED ukazują twarze ludzkie. Wykonana ona została przez katalońskiego artystę, Jaume Plensa i kosztowała $17 milionów. 

Lurie Garden o powierzchni 2.5 hektara jest ogrodem złożonym z tysięcy bylin, cebulek, traw, krzewów i drzew, położonym na południowym krańcu parku, zaprojektowanym przez Kathryn Gustafson. Swą nazwę zawdzięcza filantropistce o tym imieniu, która przekazała miastu na zagospodarowanie tego terenu sumę $13 milionów. Obecnie teren chroniony z dwóch stron wysokim żywopłotem, poza pięknymi widokami zieleni ogrodów oferuje spacery z przewodnikiem, wykłady, interaktywne prezentacje, festyny rodzinne i pikniki.

Poza tym w Parku Millenium otwarte jest zimą sztuczne lodowisko oraz zapalana słynna choinka noworoczna.

Zarówno Chicago jak i wiele innych ciekawych obiektów na terenie USA zwiedzić można korzystając z usług biura podróży Tramp Travel w Chicago, które już od 1988 roku organizuje wycieczki autokarowe po terenie całego kraju.

Marek Brzeziński
Tel. 414-207-3800
www.tramptravelusa.com

 

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: