Implanty dentystyczne – najczęściej zadawane pytania
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Implanty dentystyczne to obecnie najdoskonalsze rozwiązanie na zastąpienie brakujących zębów. Implanty funkcjonują w dentystyce od 50 lat. Sama idea zastępowania zębów implantami nie jest nowa i sięga tysięcy lat. Wstawianie zastępczych zębów znane było starożytnym Egipcjanom i mieszkańcom Bliskiego Wschodu. W 1931 roku archeolodzy badający ruiny Majów w Hondurasie odkryli szczątki ludzkie z kawałkami muszli w kości szczęki, które za życia służyły jako brakujące zęby.

Wynalazcą współczesnych, nowoczesnych implantów był szwedzki lekarz chirurg Per Ingvar Branemark, który w latach 60-tych XX wieku badał gojenie się kości z wykorzystaniem tytanowych elementów. W latach 70-tych XX wieku opatentowano implanty dentystyczne. Rocznie tylko na terenie Stanów Zjednoczonych wstawia się setki tysięcy implantów. Procedura wstawiania implantów stała się tak powszechna, że pacjenci, którym brakuje zębów pytają dentystów właśnie o nie. Implanty nie tylko są estetyczne i przywracają pacjentom piękny uśmiech, ale także pełnią wszystkie funkcje mówienia, gryzienia, żucia i rozdrabniania pokarmu, tak jak naturalne zęby.

- Czym są implanty dentystyczne?

Implant dentystyczny jest substytutem korzenia zęba, który pełni taką samą funkcję jak naturalne korzenia zęba. Zachowuje kość i zapewnia stabilną podstawę dla zęba zastępczego, który wygląda i działa jak naturalny ząb. Implanty dentystyczne wykonane są z tytanu, który jest biokompatybilnym materiałem, takim jak te używane do implantów ortopedycznych.

- Czy implanty są na całe życie?

Implanty dentystyczne to rozwiązanie na całe życie, w przeciwieństwie do mostków i protezy, które mogą wymagać wymiany kilka razy. Implanty zapobiegają zanikowi kości, do którego dochodzi, gdy brakuje zębów. Dzięki implantom zachowany jest naturalny wygląd twarzy i naturalny uśmiech. Wstawiając implanty nie naruszamy sąsiednich zębów, do czego czasem dochodzi przy wstawianiu mostka lub protezy. Implanty dodatkowo nie naruszają stanu kości, nie dochodzi do jej obniżania się i zanikania, co nie powoduje efektu starzenia się twarzy i zapadania się policzków.

- Kto jest najlepszym kandydatem do wstawienia implantów?

Generalnie implanty zalecane osobom, którym brakuje zębów, ale istnieje wiele sytuacji, w których naturalne zęby są mocno popsute, złamane, albo nie nadają się już do leczenia. Tak może być w przypadku ciężkiej choroby przyzębia, erozji kości, która już nie trzyma zęba. Istnieją również sytuacje, gdy ząb był leczony kanałowo i nie jest w najlepszym stanie, jest kruchy i może być narażony na złamanie. Czasami w tych przypadkach znacznie korzystniejsze dla zdrowia jamy ustnej i tańsze od ciągłego leczenia jest wstawienie implantu dentystycznego.

Potencjalnym kandydatem do leczenia implantologicznego może być prawie każdy pacjent, któremu brakuje jednego lub więcej zębów. Oczywiście istnieje kilka schorzeń, które mogą dyskwalifikować pacjenta - takie jak niekontrolowana cukrzyca.  

- Jak długo trwa leczenie?

Czas leczenia implantologicznego zależy w dużej mierze od tego, czy ktoś jest kandydatem do natychmiastowego leczenia, czy być może brakuje mu kości. Pacjenci, którzy kwalifikują się do natychmiastowego leczenia, otrzymują zęby zamienne tego samego dnia, kiedy implanty są umieszczane. Dla większości pacjentów, leczenie może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od jakości kości, w których umieszczone są implanty. Jeśli potrzebne są procedury w celu odbudowania kości wtedy, całkowity czas leczenia wynosi zwykle kilka miesięcy.

Implanty funkcjonują jak normalne zęby. Należy o nie dbać tak jak o normalne zęby i nie podejmować działań, których normalnie nie podejmujemy, mając swoje naturalne zęby. Implanty dentystyczne wyglądają i funkcjonują tak jak normalne zęby. Pacjenci bardzo szybko przyzwyczajają się do implantów i traktują je jak swoje naturalne zęby.

- Jak wybrać najlepszego lekarza?

Procedura wstawienia implantów powinna być dokonana przez doświadczonego i wykwalifikowanego w tej dziedzinie lekarza specjalistę. Wybór najlepszego implantologa gwarantuje nie tylko oczekiwane rezultaty, ale także jest w stanie uchronić przed ryzykiem niepowodzenia zabiegu. Wstawianie implantów jest jedną z najbardziej udanych procedur w dziedzinie medycyny i stomatologii, z udokumentowanymi sukcesami u ponad 95% pacjentów. Wstawienie implantów jest przewidywalne, a dobry lekarz jest w stanie zagwarantować sukces.

- Ile kosztują implanty?

Rzeczywisty koszt leczenia implantologicznego jest szacowany na podstawie wielu czynników, takich jak liczba brakujących zębów, ilość wstawianych implantów, dobór procedury, czy trzeba nadbudować kość, czy nie, koszt samych implantów oraz innych komponentów niezbędnych do leczenia. Ważne jest, aby pacjenci wiedzieli, że decyzja o wstawieniu implantów jest inwestycją na resztę życia. Procedura wstawienia implantów powinna być wykonana dobrze i poprawnie za pierwszym razem. Szukanie najtańszej opcji może skończyć się poprawkami, które w praktyce będą droższe.  

- Gdzie znajdziemy najbardziej wiarygodne informacje dotyczące implantów?

Obecnie skarbnicą wiedzy dla wszystkich jest internet. W internecie możemy znaleźć wszystko. Informacje zarówno właściwe i wiarygodne, jak i opinie oraz informacje nie do końca sprawdzone. Jeżeli szukamy pomocy i najbardziej wiarygodnych informacji, najlepiej zgłosić się na konsultację do wykwalifikowanego w tej dziedzinie lekarza. Wiele gabinetów oferuje bezpłatne konsultacje, w trakcie których lekarz, po zbadaniu jamy ustnej odpowiada na konkretne pytania pacjenta, mając pełną wiedzę na temat jego indywidualnej sytuacji. Kontakt z lekarzem nie tylko daje nam informacje dotyczące stanu naszej jamy ustnej, ale także pozwala podjąć świadomą decyzję o dalszym leczeniu.

Dorothy A. Anasinski, D.D.S.
Specialist in Periodontics and Dental Implants
Assistant Clinical Professor,
Postgraduate Periodontics, University of Illinois
Diplomat, American Board of Periodontology
Dental Specialists of Niles, P.C.
8216 W. Oakton, Niles, IL 60714
Tel.: (847) 685-6686
www.dentalspecialistsofniles.com