----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

17 czerwca 2021

Udostępnij znajomym:

Prawo stanu Illinois stanowi, że dziecko ma prawo do relacji z obojgiem rodziców.

W stanie Illinois, gdy rodzic ingeruje w czas rodzicielski („parenting time”) dziecka z drugim rodzicem, może stanąć w obliczu zarówno wyroków sądu rodzinnego, jak i sądu karnego – tego typu postępowanie może stanowić ‘podwójne zagrożenie’. Ingerencja w czas rodzicielski dziecka z drugim rodzicem może być kategoryzowane jako przestępstwo w stanie Illinois. Za pomocą prawa rodzinnego, rodzice mogą skorzystać z większej liczby możliwości zaradczych. Adwokat może pomóc w dochodzeniu zadośćuczynienia („redress”) za pośrednictwem systemu sądu rodzinnego.

Konsekwencje w sądzie karnym za bezprawną ingerencję w czas rodzicielski dziecka z drugim rodzicem („unlawful visitation interference”)

Zgodnie z prawem karnym stanu Illinois, bezprawna ingerencja w czas rodzicielski dziecka z drugim rodzicem ma miejsce, gdy rodzic ukrywa dziecko lub przetrzymuje je z zamiarem pozbawienia drugiego rodzica wyznaczonego przez sąd czasu rodzicielskiego. Kiedy rodzic zostaje skazany za drobne wykroczenie karne („petty offense”), otrzymuje grzywnę w wysokości do $500.00 USD za pierwsze dwa wykroczenia. Kolejne wykroczenia to wykroczenia „klasy A” („Class A Misdemeanor”), które podlegają karze więzienia do jednego roku oraz możliwości otrzymania grzywny do $2,500.00 USD. Ponieważ pierwsze dwa wyroki skazujące są drobnymi wykroczeniami i istnieje wiele środków zaradczych („remedies”) dostępnych w ramach prawa cywilnego, niektórzy rodzice wolą zamiast tego dochodzić swoich spraw w sądzie rodzinnym.

Cywilne środki zaradcze poprzez prawo rodzinne

Gdy dziecko nie ma czasu rodzicielskiego z rodzicem lub drugi rodzic naruszył prawo ingerując w czas rodzicielski dziecka z rodzicem, ten rodzic może poprosić o pomoc sądu, składając wniosek. Jeżeli rodzic jest w stanie udowodnić, że drugi rodzic ingerował w jego lub jej sądowo przyznany czas rodzicielski, sędzia może zarządzić szereg różnych środków zaradczych.

Sąd może oskarżyć rodzica o ‘pośrednią cywilną obrazę sądu’ („indirect civil contempt of court”). Jeśli tak, ten rodzic może zostać odpowiedzialny za opłacenie honorarium adwokata poszkodowanego rodzica w związku z wszelką pracą nad wnioskiem. Sąd może również zawiesić prawo jazdy sprawcy przestępstwa, wymierzyć karę pozbawienia wolności do sześciu miesięcy lub zastosować wobec rodzica okres probacji („probation”). Sąd może również nałożyć grzywnę w wysokości do $500.00 USD. Ingerencja nie musi, koniecznie, być drastyczna („severe”), aby skutkować wyrokiem więzienia.

Oprócz pośredniej cywilnej obrazy sądu, inne możliwe środki zaradcze obejmują:

  • Nakazanie nadrobienia zaległych wizyt lub zmiana wyroku przydziału czasu rodzicielskiego dla każdego z rodziców.
  • Nakazanie rodzicowi, który ingeruje w czas rodzicielski dziecka z drugim rodzicem, lub obojgu rodzicom, uczęszczania na zajęcia dla rodziców („parenting classes”).
  • Nakazanie rodzicowi, który ingeruje w czas rodzicielski dziecka z drugim rodzicem, lub obojgu rodzicom, stawienia się na terapii.
  • Nakazanie rodzicowi, który ingeruje w czas rodzicielski dziecka z drugim rodzicem, zapłacenia kaucji pieniężnej lub grzywny.
  • Nakazanie rodzicowi, który ingeruje w czas rodzicielski dziecka z drugim rodzicem, zwrotu wszystkich wydatków, które poniósł drugi rodzic, w tym kosztów opieki nad dziećmi, honorariów adwokackich i innych.
  • Powiadomienie policji stanowej stanu Illinois o ingerencji.

Sąd może również zarządzić każdy inny środek zaradczy, który zdaniem sędziego będzie sprzyjał najlepszym interesem dziecka („best interest of the child”).

Kiedy dzieci odmawiają nakazanego przez sąd czasu rodzicielskiego

Niektórzy rodzice twierdzą, że ich dzieci po prostu odmówiły pójścia do domów drugich rodziców na zaplanowany czas rodzicielski. Sądy zwykle nie wierzą w te twierdzenia. Rodzice, których dzieci naprawdę próbują odmówić, mogą uzyskać terapię dla swoich dzieci. Mogą również chcieć złożyć wniosek o zmianę istniejących harmonogramów czasu rodzicielskiego, ale powinni nadal zawozić swoje dzieci do domu drugiego rodzica, chyba że istnieją okoliczności, które narażają tam dzieci na niebezpieczeństwo (np. przemoc). Adwokat może złożyć wniosek naglący, jeśli dziecko jest obecnie w niebezpieczeństwie podczas wizyty u jednego ze swoich rodziców.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Katarzyna Brukało
Brukalo Law, P.C.
Tel: 312-450-3630
www.Facebook.com/BrukaloLaw
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----