----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

26 sierpnia 2020

Udostępnij znajomym:

Stosowanie masek na twarz w miejscach publicznych, prywatnych firmach oraz miejscach pracy okazało się kontrowersyjne w niektórych kręgach, pomimo dowodów naukowych, że noszenie masek ogranicza rozprzestrzenianie się koronawirusa. Próbując zniechęcić do ataków oraz przemocy przeciwko pracownikom egzekwującym („enforcing”) stosowanie masek na twarz, Walne Zgromadzenie Stanu Illinois („Illinois General Assembly”) niedawno zaklasyfikowało gwałtowny opór przed przestrzeganiem przepisów dotyczących zdrowia publicznego, jako ‘pobicie zaostrzone’ („aggravated battery”).

Co się dzieje?

Naukowcy generalnie twierdzą, że noszenie masek znacznie ogranicza rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa, chroniąc w ten sposób wiele osób przed rozwojem COVID-19. W wyniku tego urzędnicy państwowi wprowadzili wymagania dotyczące masek na twarz, aby chronić ogół społeczeństwa przed chorobą, ale także, aby uniknąć kolejnego ogólnego zamknięcia niezliczonych firm/przedsiębiorstw.

Równocześnie pojawił się opór przed noszeniem masek na twarzy. Czasami przybierał on gwałtowne formy. W jednym przypadku kobieta z Illinois narzekająca na innych kupujących bez maseczek, zdjęła własną maskę, zagroziła, że zakaszle na pracownika sklepu, a następnie rzekomo zaatakowała tego pracownika. W stanie Waszyngton kobieta skrzyczała personel pizzerii, twierdząc, że nie musi przestrzegać zasad obowiązujących w pizzerii, ponieważ ma ‘prawo’ do swojej pizzy. W stanie Michigan, doszło do tragedii, kiedy mężczyzna dźgnął starszego klienta, który podszedł do niego z prośbą o założenie maski na twarz w sklepie spożywczym.

To właśnie w tym kontekście stanu Illinois zaproponowało ustawę przeklasyfikowania przemocy podejmowanej sprzeciwiając się przepisom dotyczącym zdrowia publicznego, z ‘pobicia’ („battery”) na ‘pobicie zaostrzone’ („aggravated battery”).

Nadzieje jest taka, że ta zmiana umożliwi dodatkowe zabezpieczenia urzędnikom i pracownikom - takim jak pracownicy handlu detalicznego, kelnerzy, kasjerzy i sprzedawcy - którzy są na pierwszej linii frontu egzekwowania polis („enforcing policies”) związanych z noszeniem masek na twarzy, przepisów dotyczących dystansu społecznego oraz ograniczeń pojemności osób w pomieszczeniach. Gubernator Illinois podpisał ustawę, która stała się natychmiastowo prawomocna, w dniu 7 sierpnia 2020 roku.

Co to jest ‘pobicie’ oraz ‘pobicie zaostrzone’?

Często słyszymy wyrażenie ‘napaść i pobicie’ („assault and battery”) bez jasności jego znaczenia. Celowe zagrożenie czyjegoś bezpieczeństwa bez fizycznego kontaktu z tą osobą stanowi ‘napaść’ („assault”) w stanie Illinois; do klasyfikacji, jako ‘pobicie’ („battery”) musi także mieć miejsce kontakt fizyczny. ‘Pobicie’ („battery”) jest definiowane, jako celowe wyrządzenie innej osobie fizycznej krzywdy bez uzasadnionej podstawy prawnej, czy to w celu wyrządzenia szkody, czy po prostu grożenia.

‘Pobicie’ („battery”) może być klasyfikowane, jako zaostrzone („aggravated”) na bazie miejsca gdzie zostanie popełnione przestępstwo (np. miejsce publiczne lub świątynia), statusu ofiary (np. osoba niepełnosprawna lub starsza), oraz jeśli dotyczy użytku broni palnej lub pojazdu. Zwykłe ‘pobicie’ („battery”) jest klasyfikowane jako wykroczenie kategorii niższej zwanej „misdemeanor” w stanie Illinois, podczas gdy ‘pobicie zaostrzone’ („aggravated battery”) jest przestępstwem („felony”). W zależności od konkretnych faktów przypadku, ‘pobicie zaostrzone’ („aggravated battery”) może grozić poważną karą więzienia.

Co mogą zrobić właściciele firm?

Wiele firm w stanie Illinois pragnęło zniesienia nakazu zamknięcia, aby mogły powrócić do działalności biznesowej („business operations”). Teraz, gdy udało im się ponownie otworzyć, większość z nich próbuje to zrobić w bezpieczny sposób, aby chronić zarówno klientów, jak i personel. Obejmuje to stosowania masek na twarzy, dystansowania społecznego i ograniczenia ilości osób w pomieszczeniach.

Firmy starające się przestrzegać odpowiednich przepisów dotyczących zdrowia publicznego mogą podjąć kilka kroków, aby zapewnić, że nie dojdzie do konfliktów:

  • Korzystać z mediów społecznościowych. Jeśli klienci śledzą firmę w mediach społecznościowych („social media”), firma może tą drogą przypominać klientom o przepisach bezpieczeństwa oraz odpowiednich zasadach zachowania podczas wizyty w firmie. Można zamieścić link do wiadomości o nowym prawie.
  • Rozlepiać oznakowania. Można powitać klientów natychmiastowymi wizualnymi przypomnieniami o potrzebie założenia maski na twarz, dystansie społecznym i ograniczeniach pojemności osób w pomieszczeniach, a także o oczekiwaniach dotyczących odpowiedniego zachowania.
  • Oferować maski. Jeśli klient zapomni zabrać ze sobą maskę, firma może mieć maski na miejscu dla użytku klienta. W ten sposób nie ma wymówki, że się zapomniało maski.
  • Mieć plan dostosowania się. Jeśli klient twierdzi, że cierpi na schorzenie, które zostałoby pogorszone poprzez zastosowanie maski na twarz, firma może przygotować rozsądną alternatywę. Na przykład, można poprosić klienta, aby czekał na zewnątrz, podczas gdy wytypowany pracownik ze sklepu zbierze przedmioty potrzebne klientowi.
  • Przypominać słownie. Jeśli wszystko inne zawiedzie, można delikatnie, ale stanowczo przypomnieć klientom o przepisach dotyczących zdrowia publicznego, a także o polisach firmy.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Catherine R. Brukalo

Of Counsel to
SPINA, McGUIRE & OKAL, P.C.
7610 W North Avenue, Elmwood Park, IL 60707
Tel.: 708-453-2800 x313
Fax: 708-452-5088
Twitter: @BrukaloLaw

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----