08 maja 2024

Udostępnij znajomym:

Nowy rodzaj "samozjadającego się" plastiku może zrewolucjonizować branżę i drastycznie ograniczyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych. Nowy plastik został stworzony przez naukowców, którzy szczegółowo opisali swoje wyniki w nowym badaniu opublikowanym w Nature Communications. Według ich badania nowa technika stworzy nowe sposoby utylizacji produktów nienadających się do recyklingu.

TPU, czyli poliuretan termoplastyczny, to wytrzymały rodzaj tworzywa sztucznego, którego zwykle używamy w obudowach telefonów, częściach samochodowych i butach. Plastik jest tak wytrzymały, że obecnie nie można go poddać recyklingowi. Ale ten rozwój może wkrótce to zmienić.

Dzieje się tak dlatego, że nowa technika, którą opracowali naukowcy, pozwala TPU stać się samozjadającym się plastikiem. Aby tego dokonać, badacze próbowali osadzić w TPU zarodniki Bacillus subtilis – bakterii żywiącej się plastikiem. W idealnej sytuacji, zdaniem naukowców, nadal można by używać tych plastikowych produktów zgodnie z ich przeznaczeniem, ale zaczną być niszczone, gdy dotrą na wysypisko śmieci lub do środowiska naturalnego.

Niestety, należy tu pokonać kilka poważnych problemów, w tym fakt, że ciepło użyte do wytworzenia większości tworzyw sztucznych zabije zarodniki, jeśli są już osadzone w plastiku. Aby temu zaradzić, naukowcy zmodyfikowali genetycznie drobnoustroje, aby mogły przetrwać intensywne ciepło. Odkryli, że od 95 do 100 procent edytowanych zarodników było w stanie przetrwać temperatury 135 stopni Celsjusza.

Proces rozkładu plastiku zostanie wywołany obecnością składników odżywczych i wilgoci w glebie, w której umieszczono tworzywa sztuczne. Przy stężeniach do jednego procenta masy plastiku bakterie były w stanie rozłożyć ponad 90 procent materiału w ciągu pięciu miesięcy od zakopania.

To imponujące osiągnięcie, biorąc pod uwagę, że TPU tak naprawdę nie psują się zbytnio w swojej standardowej konfiguracji. Oczywiście okaże się, czy produkty okażą się tak samo przydatne, gdy zarodniki zostaną w nich osadzone i faktycznie wykorzystane w prawdziwym świecie. To coś, co badacze będą musieli ustalić, zanim produkcja będzie mogła być kontynuowana.

jm

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor