----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

16 lipca 2020

Udostępnij znajomym:

Pracodawcy w Illinois muszą wiedzieć o nowych obowiązkowych szkoleniach dotyczących molestowania seksualnego („sexual harassment”) w miejscu pracy. ‘Ustawa o przejrzystość w miejscu pracy w Illinois’ („Illinois’ Workplace Transparency Act”) wymaga, aby wszyscy pracownicy („employees”) odbywali coroczne szkolenie na temat molestowania seksualnego w miejscu pracy. Niektóre miejsca pracy – restauracje i bary – wymagają dodatkowego specjalistycznego szkolenia.

Wstępne oświadczenie powyżej wymienionej ustawy określa problem molestowania seksualnego w miejscu pracy w następujący sposób: …tolerancja organizacyjna molestowania seksualnego ma szkodliwy wpływ na miejsca pracy, tworząc napastnicze środowisko („hostile environment”) dla pracowników, zmniejszając wydajność i zwiększając odpowiedzialność prawną. Celem ustawy jest zachęcanie pracodawców („employers") do przyjmowania i aktywnego wdrażania polis („policies”), aby zapewnić, że ich miejsca pracy są bezpieczne dla pracowników, aby zgłaszać obawy związane z molestowaniem seksualnym bez obawy o odwet („retaliation”), utratę statusu lub utratę możliwości promocji.

Ogólne wymagania dotyczące programu szkolenia w zakresie molestowania seksualnego w miejscu pracy

Ogólny obowiązkowy coroczny program szkolenia w zakresie molestowania seksualnego w miejscu pracy, który ma zastosowanie do większości pracowników, musi obejmować, co najmniej:

 • Wyjaśnienie molestowania seksualnego;
 • Przykłady zachowań („conduct”), które stanowią molestowanie seksualne;
 • Podsumowanie odpowiednich federalnych i stanowych przepisów ustawowych zabraniających molestowania seksualnego, w tym środków dostępnych dla ofiar molestowania seksualnego („victims of sexual harassment”); oraz,
 • Podsumowanie obowiązków pracodawcy w zakresie zapobiegania („prevent”), dochodzenia („investigate”) i korygowania („correct”) molestowania seksualnego w miejscu pracy.

Specjalistyczne programy szkoleniowe dotyczące molestowania seksualnego dla barów i restauracji:

Bary i restauracje mają specjalne wymagania dotyczące szkoleń w zakresie molestowania seksualnego w miejscu pracy na dodatek powyżej wymienionych wymogów.

Szkolenie w przypadku barów i restauracji musi dodatkowo obejmować:

 • Określone zachowanie, działania lub filmy związane z przemysłem restauracyjnym lub barowym;
 • Wyjaśnienie odpowiedzialności prawnej („liability and legal responsibility”) kierownika lub menadżera („manager”); oraz
 • Opcje szkolenia w języku angielskim i hiszpańskim.

Oprócz szkolenia, każda restauracja i bar działający w Illinois musi mieć polisę dotyczącą molestowania seksualnego, która jest zapewniona wszystkim pracownikom na piśmie, w pierwszym tygodniu kalendarzowym od zatrudnienia pracownika. Polisa ma obejmować:

 • Zakaz molestowania seksualnego („prohibition of sexual harassment”);
 • Definicję molestowania seksualnego zgodnie z ustawą praw człowieka Illinois („Illinois Human Rights Act”) oraz tytułem VII ustawy o prawach obywatelskich z 1964 r. („Title VII of the Civil Rights Act of 1964”);
 • Szczegółowe informacje na temat tego, w jaki sposób osoba może zgłosić zarzut wewnętrznie („internally”), w tym opcje złożenia poufnego („confidential”) zgłoszenia do kierownika, właściciela, siedziby głównej firmy, działu zasobów ludzkich („human resources”) lub innego wewnętrznego mechanizmu zgłaszania, który może być dostępny;
 • Wyjaśnienie wewnętrznej („internal”) procedury o zażalenie („complaint procedurę”) dostępnego dla pracowników;
 • Informacje o kontakt oraz złożenia zażalenia lub roszczenia w ‘Departamencie Praw Człowieka Stanu Illinois’ („Illinois Department of Human Rights” lub „IDHR”) oraz ‘Komisji ds. Równych Szans Zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych’ („United States Equal Employment Opportunity Commission” lub „USEEOC”);
 • Zakaz („prohibition”) odwetu („retaliation”) za zgłaszanie zarzutów o molestowanie seksualne; oraz wymóg, aby wszyscy pracownicy uczestniczyli w szkoleniu dotyczącym zapobiegania („prevention”) molestowania seksualnego w miejscu pracy.

Polisa musi być dostępna w języku angielskim i hiszpańskim.

Data spełnienia:

Z dniem 1 stycznia 2020 r. ‘Ustawa o przejrzystość w miejscu pracy w stanie Illinois’ („Illinois’ Workplace Transparency Act”) wymaga, aby wszyscy pracodawcy w Illinois szkolili wszystkich pracowników corocznie. Szkolenie należy ukończyć do 31 grudnia 2020 r. Ustawa także stanowi, że nowi pracownicy („new employees”) będą musieli zostać przeszkoleni w ciągu 90 dni od daty rozpoczęcia pracy. Dlatego ważne jest, aby pracodawcy zaktualizowali („update”) materiały szkoleniowe.

Kary za nieprzestrzeganie obowiązkowego szkolenia dotyczącego molestowania seksualnego w miejscu pracy

Jeśli pracodawca naruszy to prawo, ‘Departament Praw Człowieka Stanu Illinois’ („IDHR”) wyda zawiadomienie, dając pracodawcy 30 dni na dostosowanie się. Jeśli pracodawca nie zastosuje się do tego w ciągu 30 dniach, ‘Departament Praw Człowieka Stanu Illinois’ („IDHR”) zwróci się do ‘Komisji ds. Równych Szans Zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych’ („USEEOC”) o wydanie nakazu nałożenia na pracodawcę kary cywilnej („civil penalty”), w tym kary w wysokości 500 USD dla firm zatrudniających mniej niż czterech pracowników lub 1000 USD w przypadku firm zatrudniających czterech lub więcej pracowników. Kary za kolejne naruszenia mogą wzrosnąć do 5000 USD za każde naruszenie.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Katarzyna Brukało
Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----