----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Z Andrzejem Kulką w świat

Największe atrakcje

Pustynna nizina okala góry Guadalupe sięgając setki kilometrów w głąb terytorium Meksyku. Jest to fascynująca kraina pustyni typu Chihuahua z jej typową przyrodą. Same góry stanowią jednakże krańcowo odmienną jednostkę, nie tylko ze względów geograficznych ale i klimatycznych, faunistycznych a także florystycznych. Otrzymując więcej opadów niż równiny wokoło, wyglądają jak oaza na pustyni, co zawsze urzekało ludzi przemierzających te tereny, zarówno Indian jak i pionierów. Również i dzisiaj, turystom mknącym szosami przez płaski, zachodni Teksas, góry jawią się jako coś wyjątkowego. Zbliżając się do parku narodowego przemierzamy puste i suche tereny z licznymi krzewami kreozotu, zagajnikami juki, agawami i z kaktusami, szczególnie pięknie prezentującymi się podczas wiosennego kwitnienia. Z oddali, na horyzoncie widać wapienne klify gór Guadalupe, znanych jako odwieczne łowiska Apaczów Mescalero. Indianie nie bez przyczyny zasiedlali góry obfite w oazy zieleni jak np. kotlina Bowl; z osikowymi, sosnowymi i jodłowymi lasami zamieszkałymi do dzisiaj przez dzikie indyki, jelenie, pumy i niedźwiedzie czarne. Dla Apaczów był to zarówno myśliwski raj jak i schronienie przed palącym słońcem pustyni.

Park Narodowy Gór Guadalupe przyciąga przede wszystkim turystów kochających piesze wędrówki. Do ich dyspozycji przygotowano 130 km (85 mil) tras, z których większość udostępniono także turystom na koniach! Pamiętajmy, że to jest Teksas! Dużą popularnością cieszy się szlak Guadalupe Peak Trail wiodący z Pine Springs (wys. 1748 m/5,734 stopy n.p.m.) na najwyższy szczyt parku - Guadalupe Peak. Ta dość trudna trasa liczy blisko 7 km (4.2 mili) w jedną stronę, z przewyższeniem 920 metrów w pionie. Zdobywanie szczytu wynagradzane bywa wspaniałymi widokami, lecz staje się niebezpieczne podczas gwałtownych, letnich burz.

Jednym z najbardziej zadziwiających miejsc parku jest głęboko wcięty w podłoże Kanion McKittrick ze stromymi ścianami, z zupełnie nieoczekiwaną i zaskakującą pośród pustyni florą klonów, wierzb, topoli, orzechowców, dębów, jałowców i paproci. Początkowa część szlaku McKittrick Trail liczy 8 km (4.8 mili) tam i z powrotem, biegnąc dnem doliny wzdłuż strumienia, gdzie u celu napotkamy kamienny domek słynnego w świecie paleontologa o nazwisku Wallace Pratt. Trasa piesza prowadzi jednak dalej, poprzez grzbiet McKittrick Ridge (2,352 m/7,716 stóp npm), łącząc się ze szlakiem Tejas Trail. Krajobrazy, bogactwo flory i fauny sprawiają, że powszechnie uważa się ten kanion za przyrodniczo najpiękniejsze miejsce w całym Teksasie!

Trzecim z kolei, często wydeptywanym szlakiem w parku jest Bowl Trail, biegnący przez wysokie partie gór, porośnięte osikami, sosnami i jodłami. Najkrótsza trasa liczy tutaj 15 km (9 mil) w obie strony i wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego z racji potrzeby pokonania ponad 800 metrów w pionie. Polecana kolejność spaceru z Visitor Center; ścieżka Tejas Trail do Pine Top, następnie zwrot na wschód po szlaku Bowl Trail do szczytu Hunter Peak, a stąd na dół wzdłuż doliny Bear Trail Canyon.

Na terenie Parku Narodowego Gór Guadalupe zachowało się kilka cennych obiektów historycznych, które - z naszego polskiego punktu widzenia - nie są zbyt ciekawe. Gwoli porządku należy jednak wspomnieć o jednym z pierwszych gospodarstw w regionie - przekształconym w muzeum ranczu Frijole, usytuowanym około 4 km na północ od Visitor Center. Innym wartym wzmianki miejscem są ruiny stacji dyliżansów Pinery Butterfield z 1858 roku, położone zaledwie pół kilometra od wspomnianego ośrodka informacji turystycznej. Od zachodniej strony gór kusi kolejna pozostałość po dawnych osadnikach - ranczo Williams. Miejsce to jest jednak trudno dostępne, z dojazdem wyłącznie dla posiadaczy pojazdu o napędzie na cztery koła (4WD).

Tuż obok rancza Frijoles rozpoczyna się licząca 4 km (2.3 mile) pętla Smith Oasis Trail - szlak uwielbiany przez ornitologów. Są tutaj bowiem źródła (Smith oraz Manzanita springs), które przyciągają rzadkie okazy ptaków i innej zwierzyny. Wyżej w górach ptaki są liczniejsze, z takimi gatunkami jak orły przednie i sokoły wędrowne.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka. Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z Teksasem włącznie, w kwietniu 2021. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W. Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237 7788, strona internetowa: www.andrzejkulka.com.