Stomatologia relaksacyjna
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Lęk przed wizytą u dentysty jest niemal tak powszechny jak lęk przed lataniem samolotem. Wielu ludzi na myśl o wizycie u dentysty odczuwa strach, lęk, niepokój. Najczęstsze obawy dotyczą bólu, niekomfortowego odczucia w trakcie zabiegu albo po zabiegu. Drażniący bywa dźwięk urządzeń w gabinecie stomatologicznym. Część pacjentów, którzy posiadają wrażliwe zęby, albo obsunięte dziąsła odczuwa dyskomfort na myśl o jakiejkolwiek interwencji dentystycznej.

Dentofobia - czyli paniczny strach przed dentystą dotyczy setek tysięcy ludzi. W konsekwencji wielu pacjentów, którzy boją się dentysty, zwyczajnie do dentysty nie chodzi, przez co zaniedbuje zęby. Omijanie dentysty, zaniedbywanie higieny, niesprawdzanie stanu zębów przynajmniej raz w roku powoduje, że problemy dentystyczne nie znikają, a wręcz nasilają się.

Strach przed dentystą ma swoje źródła we wcześniejszych przeżyciach związanych z wizytami w gabinecie dentystycznym, które nie należały do najłatwiejszych, w trakcie których pacjent odczuwał ból. Innym źródłem strachu przed wizytą u dentysty są opowieści o bólu i dyskomforcie innych osób.

Trendem we współczesnej stomatologii jest ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie bólu. Najczęściej wykonywane zabiegi takie jak leczenie próchnicy, leczenie kanałowe, czy usuwanie zębów wykonywane jest dziś w sposób bezbolesny, komfortowy i w krótkim czasie.

Normą jest podawanie pacjentom znieczulenia. Znieczulenie może być zastosowane w różnej formie – jako zastrzyk, maść, żel, pastylka albo aerozol. Dzisiejszy rozwój dentystyki pozwala na dobranie środków dostosowanych do preferencji i zdrowia pacjenta. Znieczulenie sedacyjne polega na podaniu leku, który zmniejsza napięcie organizmu i uśmierza niepokój. W trakcie znieczulenia sedacyjnego pacjenci są spokojni i zrelaksowani, nie odczuwają żadnego bólu, czasem nie pamiętają w ogóle o zabiegu, pozostając świadomi.

Dentystyka relaksacyjna powoduje, że zabiegi dentystyczne stają się przyjemne i wprowadzają pacjentów w stan relaksu. Dzięki temu, że pacjent jest spokojny i zrelaksowany, lekarz może w krótszym czasie wykonać cały zabieg.

Inne korzyści płynące z dentystyki relaksacyjnej, to kontrola odruchu wymiotnego oraz komfort lekarza i pacjenta.

Znieczulając pacjenta w gabinetach dentystycznych stosuje się obecnie podtlenek azotu, powszechnie określany jako gaz rozweselający. Jest to środek uspokajający, wdychany przez nos, który zaczyna działać po około 20 sekundach. Inną popularną metodą jest tabletka zażywana na chwilę przed wizytą. Tabletki działają po kilku minutach, pacjent czuje się wyraźnie rozluźniony i spokojny. Przy poważniejszych zabiegach, kiedy potrzebne jest głębsze znieczulenie można zastosować środek dożylny.

Lekarze dentyści są świadomi, że część pacjentów odczuwa lęk przed wizytą w gabinecie dentystycznym. Zadaniem lekarza i personelu dentystycznego jest zapewnienie pacjentom precyzyjnie wykonanego zabiegu, bez bólu, w dobrej, bezstresowej atmosferze. Jeżeli paraliżuje nas lęk przed dentystą i to powstrzymuje nas od leczenia stomatologicznego, poinformujmy o tym lekarza lub personel medyczny. Dentystyka obecnie posiada możliwości, aby nawet najtrudniejsze zabiegi uczynić przyjemnymi dla pacjenta. Wiele gabinetów dentystycznych przemienia się w dentystyczne SPA, gdzie pacjenci leczą zęby przy dźwiękach relaksującej muzyki, z podgrzewanym kocykiem na kolanach, gdzie bez stresu i bólu odzyskują piękny, zdrowy uśmiech, o jakim zawsze marzyli.

Dorothy A. Anasinski, D.D.S.
Specialist in Periodontics and Dental Implants
Assistant Clinical Professor,
Postgraduate Periodontics, University of Illinois
Diplomat, American Board of Periodontology
Dental Specialists of Niles, P.C.
8216 W. Oakton, Niles, IL 60714
Tel.: (847) 685-6686
www.dentalspecialistsofniles.com