Świeży oddech na Święta!
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----
Dr Dorothy Anasinski

Dr Dorothy Anasinski


Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udostępnij swoim znajomym:

Sezon przedświąteczny i świąteczny to czas spotkań z najbliższymi. Większość firm i korporacji organizuje świąteczne przyjęcia. W trakcie świąt odwiedzamy rodzinę, przyjaciół i znajomych, uczestniczymy w ceremoniach religijnych i wydarzeniach kulturalnych. Chcemy, aby ten czas pozostał niezapomniany, a nasze relacje z najbliższymi jak najlepsze.

Nieprzyjemny zapach z ust może nie tylko zepsuć Święta, ale także skomplikować kontakty z otoczeniem.

Nieświeży oddech i nieprzyjemny zapach z ust to problem, który może dotyczyć nawet 85% ludzi na świecie. W samych Stanach Zjednoczonych z nieświeżym oddechem boryka się 90 milionów Amerykanów. Nieprzyjemny zapach z ust przekłada się na jakość życia, poczucie własnej wartości, często prowadzi do problemów w pracy i w związku. Trudno o zbliżenie, czy całowanie się z kimś, kiedy ktoś ma nieświeży oddech.

Bardzo często bezpośrednią przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust jest niewłaściwa higiena jamy ustnej lub choroby przyzębia czy zapalenie dziąseł. Dla wielu ludzi jest to problem krótkotrwały, przejściowy, występujący najczęściej rano, po przebudzeniu, albo w ciągu dnia po zjedzeniu niektórych potraw. Nieświeży oddech z ust to temat tabu. Wielu ludzi nawet nie wie, że ma nieświeży oddech, gdyż jest do niego przyzwyczajona, a inni ludzie często nie wiedzą, jak o tym powiedzieć, aby nie urazić i unikają osób o nieświeżym zapachu z ust.

Na jakość naszego oddechu ma też wpływ nasze odżywianie. Niektóre produkty, takie jak czosnek, cebula, kapusta, ryby i nabiał mogą być wyczuwalne w oddechu nawet długo po ich zjedzeniu. Nieświeży oddech często łączy się z nadużywaniem kawy, alkoholu i paleniem papierosów.

Jeżeli nie spożywamy wyżej wymienionych produktów, nie palimy, a mimo to mamy nieładny zapach z ust, to przyczyną może być: nieodpowiednia higiena jamy ustnej, bakterie na zębach, dziąsłach i języku, pozostałości pożywienia, próchnica, suchość jamy ustnej, choroby dziąseł i przyzębia, drożdżyca, infekcja błon śluzowych, zapalenie migdałków. Zaburzenia trawienia i powikłania żołądkowe mogą także być przyczyną nieświeżego oddechu. Badania wskazują, że nieładny zapach z ust to jeden z objawów niekontrolowanej cukrzycy, dysfunkcji nerek i chorej wątroby.

Jak radzić sobie z nieświeżym oddechem?

Na początku najlepiej ustalić, co jest przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust. Należy pamiętać o dobrej higienie jamy ustnej: myć zęby po każdym posiłku, używać nitki dentystycznej do czyszczenia powierzchni między zębami. Nie wolno zapomnieć o języku. Język czyścimy specjalną skrobaczką do języka albo zwykłą łyżeczką plastikową. Nie dopuszczamy do suchości w ustach, pijąc zimą więcej płynów. Utrzymujący się nieładny zapach z ust może być oznaką ukrytej poważnej choroby. Ważne jest właściwe zdiagnozowanie, przez odpowiedniego lekarza specjalistę. W przypadku chorób dziąseł i przyzębia wizyta u lekarza pozwala szybko pozbyć się problemu i ocalić zęby. Ważna jest prewencja. Paradontoza nie boli, ale pierwszym z objawów może być nieprzyjemny zapach z ust. Regularne czyszczenia zębów w gabinecie dentystycznym jest prostym sposobem zapobiegawczym.

Sezon przedświąteczny i świąteczny to czas, kiedy składamy sobie życzenia i obdarowujemy się prezentami. Wśród życzeń nigdy nie brakuje tych dotyczących zdrowia. W tym roku życząc najbliższym zdrowia, możemy podarować im “zdrowy” prezent.

Co roku w grudniu wielu z nas ma ten sam dylemat - co podarować najbliższym na Święta. Trafić w gust i potrzeby innych osób nie jest łatwo. Kupowanie czegoś w pośpiechu, na ostatnią chwilę jest stresujące i pozbawia nas radości zakupów. Dodatkowo nie gwarantuje nam to zadowolenia i pewności, że prezent będzie “trafiony”. Kupując coś chcielibyśmy, aby prezent był praktyczny, przydatny i podobał się obdarowanemu. Jako obdarowywani i wręczający prezenty nie chcielibyśmy co roku dostawać i dawać tego samego.

Myśląc o zdrowiu naszych najbliższych w tym roku możemy podarować im tzw. “zdrowy” prezent, który pozwoli im zadbać o siebie, o zdrowie, a być może będzie początkiem realizowania postanowień noworocznych.

Klinika dentystyczna to dziś nie tylko miejsce, gdzie leczy się zęby, tu także można sprezentować sobie albo najbliższym “zdrowe”, “dentystyczne” prezenty.

Co z kliniki dentystycznej można podarować najbliższym? Okazuje się, że bardzo wiele. Podstawą prewencji i dbania o zęby jest regularne czyszczenie zębów w gabinecie. Koszt podstawowego zabiegu czyszczenia zębów wacha się w zależności od kliniki między $100- $160. Kliniki oferują dziś karty upominkowe na zabieg podstawowego czyszczenia zębów. Innym prezentem mogą być karty upominkowe lub certyfikaty na prześwietlenia (x-rays) lub wizyty kontrolne. Obecnie część klinik oferuje darmowe konsultacje dotyczące przebiegu leczenia, niemniej za zdjęcia pacjenci muszą dodatkowo zapłacić. Zafundowanie komuś zdjęć x-rays może być dobrym prezentem.

Innym prezentem, przydatnym codziennie i niezbędnym w higienie jamy ustnej jest szczoteczka elektryczna. Szczoteczka elektryczna to podstawa dbania o zęby i najskuteczniejsza metoda domowego czyszczenia. Wybór szczoteczek elektrycznych jest bardzo duży. Ich ceny wahają się od $50 do $150, w zależności od marki i funkcji, jakie posiada dana szczoteczka. Osobiście jestem zwolenniczką marki Sonicare i wszystkim pacjentom ją polecam. Szczoteczka elektryczna to inwestycja na kilka lat i wspaniały prezent dla każdego.

Ostatnio wzrosło zainteresowanie irygatorami dentystycznymi (waterpik). To urządzenie, które czyści przestrzenie międzyzębowe za pomocą płynu wystrzeliwanego pod ciśnieniem, pomaga usunąć resztki pokarmów i osad z trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych. Irygatory mogą być stacjonarne albo bezprzewodowe. Ich ceny zaczynają się już od 40 dolarów.

Szczoteczka elektryczna i irygator to prezent, który ucieszy każdego, będzie używany codziennie i przyczyni się do lepszego zdrowia jamy ustnej ich użytkownika.

W gorączce sezonu przedświątecznego nie zapomnijmy o sobie. Nasz uśmiech to jeden z największych atutów, jakie posiadamy. Dzięki przestrzeganiu kilku prostych zasad, regularnym kontrolom i właściwej higienie, możemy cieszyć się naszymi własnymi zębami do końca życia.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, życzę Państwu dużo zdrowia, spełnienia marzeń, spędzenia Świąt w gronie najbliższych, radości i odpoczynku.

Dorothy A. Anasinski, D.D.S.
Specialist in Periodontics and Dental Implants
Assistant Clinical Professor,
Postgraduate Periodontics, University of Illinois
Diplomat, American Board of Periodontology
Dental Specialists of Niles, P.C.
8216 W. Oakton, Niles, IL 60714
Tel.: (847) 685-6686
www.dentalspecialistsofniles.com