Drugi zasiłek stymulacyjny w drodze - czym się różni się od pierwszego?
----- Reklama -----
Elżbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner


Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udostępnij swoim znajomym:

Ustawa Response and Relief Supplemental Appropriations Act of 2021 (w skrócie COVID Relief Act) z 27 grudnia minionego roku przyznała nam drugą serię płatności stymulacyjnych, które już zaczęły wpływać na nasze konta. Choć podobna jest do pierwszej rundy wniesionej przez CARES Act z marca 2020 roku, istnieją pewne istotne różnice, które warto znać.

Kwota bazowa jest zmniejszona o połowę

Pierwszą rzeczą, jaką widzą wszyscy, to fakt, że kwota bazowa drugiego zasiłku jest o połowę niższa od pierwszego. Ustawa CARES przyznała każdej uprawnionej osobie $1,200, podczas gdy COVID Relief Act tylko połowę, bo $600. Były starania, by podnieść kwotę bazową do $2,000, ale się nie powiodły. Niektórzy członkowie Kongresu, jak i sam nowy prezydent Biden, mówią o trzeciej rundzie czeków w 2021 r., aby nadrobić różnicę.

Rodziny otrzymują więcej

Tym razem otrzymasz 600 dolarów na każde uprawnione dziecko, a nie 500 dolarów, jak poprzednio. Zasady kwalifikacji są takie same: dzieci powinny mieć mniej niż 17 lat, mieszkać z podatnikiem przez ponad pół roku i otrzymywać od podatnika co najmniej połowę ich wsparcia. Krótko mówiąc, jeżeli dostajesz na dziecko kredyt podatkowy (Child Tax Credit), to dostaniesz automatycznie $500 zasiłku.

Zamożni dostaną mniej

Dla osób ze znacznymi zarobkami drugi czek może być niższy, bowiem obniżony został górny pułap zarobków. Oto szczegóły.

Obydwie ustawy dają pełną wypłatę dla osób o dochodach brutto (Adjusted Gross Income) za rok 2019 nieprzekraczających kwoty $75,000 dla osób samotnych i dwa razy tyle dla małżeństw rozliczających się razem oraz $112,500 dla wdów i wdowców. Powyżej tego pułapu zasiłek jest stopniowo redukowany. I tu pojawia się różnica.

Obecnie obniżony został górny pułap zarobków, powyżej którego zasiłek całkowicie znika. Dla osób samotnych i żonatych/zamężnych podatników składających oddzielne zeznanie drugi czek stymulacyjny jest zmniejszany do zera, jeśli ich dochód brutto (Adjusted Gross Income - AGI) w roku 2019 przekroczył $87,000 ($99 000 poprzednim razem). Dla małżeństw rozliczających się wspólnie drugi czek stymulacyjny jest kasowany, jeśli ich wartość AGI przekroczy $174,000 – (poprzednio $198,000).

Jak widać, przy takich samych zarobkach drugi czek może być niższy od pierwszego. Dokładnie dowiesz się z kalkulatora czeku pomocowego. W sieci szukaj „Stimulus Check Calculator”.

IRS patrzy tylko na twoje zeznanie podatkowe za rok 2019

Zgodnie z ustawą CARES, IRS najpierw przyjrzał się twojemu zeznaniu podatkowemu z 2019 r., by dowiedzieć się, czy i jaki zasiłek ci się należy oraz dla ilu osób. Jeśli wiosną 2020 roku nie złożyłeś jeszcze deklaracji za rok 2019, to IRA zajrzał do twojej deklaracji za rok 2018.

Za drugim razem IRS patrzy tylko twoje rozliczenie za rok 2019, a jeżeli go nie ma, to nie będzie sięgał do roku 2018 ani wcześniejszych. Gdyby IRS nie mógł uzyskać potrzebnych informacji z innego źródła (patrz poniżej), czeku ci nie wyśle.

Ale nie martw się, jeżeli czek ci się należy, ale go nie dostaniesz. Nie stracisz pieniędzy, będziesz musiał tylko poczekać, aż złożysz zeznanie podatkowe za rok 2020. Czeki to zaliczki na poczet nowej ulgi podatkowej 2020. Tak więc, jeśli IRS nie wyśle ci pierwszego czy drugiego czeku, możesz ubiegać się o kredyt podatkowy na zeznaniu za rok 2020.

IRS bierze informacje z większej liczby źródeł

Wielu podatników nie śle podatkowych deklaracji, bo ma przychód poniżej kwoty wolnej od podatków. Są to przede wszystkim emeryci i renciści. Ustawa CARES wyraźnie upoważniła IRS do uzyskiwania informacji o ludności tylko od Administracji Social Security. Okazało się to niewystarczające, więc IRS musiał sięgnąć również do baz danych Railroad Retirement Board i Department od Veterans Affairs.

Druga ustawa pomocowa dała IRS dostęp do informacji z tych wszystkich instytucji i na tym polega różnica.

Tylko jeden małżonek potrzebuje numeru ubezpieczenia społecznego

Aby otrzymać pierwszą rundę wypłaty zgodnie z ustawą CARES, obydwoje małżonkowie musieli mieć ważny numer Social Security uprawniający do pracy.

Tym razem ty i twoje dzieci możecie dostać drugi czek stymulacyjny, nawet jeżeli twój współmałżonek nie ma ważnego numeru Social Security, a wy macie.

Uwaga: Ponadto COVID Relief Act wprowadza z mocą wsteczną nowe zasady do pierwszej rundy płatności. W rezultacie, jeśli ty masz ważny numer ubezpieczenia społecznego SSN, a twój małżonek nie, to możesz ubiegać się maksymalnie o 1,200 dol. plus dodatkowe 500 dol. za każde kwalifikujące się dziecko, co będzie można zrobić na zeznaniu podatkowym za rok 2020.

Drugi czek nie może być zajęty za alimenty

Jeśli jesteś winien alimenty na dzieci, IRS może wykorzystać twój zasiłek z pierwszej rundy na wyrównanie zaległości, ale nie drugi. Powodem jest fakt, że w grudniowej ustawie COVID Relief Act Kongres wyłączył drugie zasiłki stymulacyjne z Federal Offset Program, więc nie są one dłużnikom alimentacyjnym zabierane (garnished).

Drugi zasiłek nie może być zajęty za długi

COVID Relief Act wyraźnie stanowi, że czeki drugiej rundy nie podlegają zajęciu przez wierzycieli lub windykatorów. Nie można ich również stracić w postępowaniu upadłościowym. Kontrastuje to z ustawą CARES, która nie zapewnia podobnej ochrony płatności w pierwszej rundzie.

Ponadto zasiłek z drugiej rundy nie może być przez IRS wykorzystany do spłaty zaległych podatków lub innych należności wobec rządu federalnego lub stanowego.

Mniej zmarłych dostanie pieniądze

Za pierwszym razem IRS wysłał ponad 1 milion czeków pomocowych do zmarłych osób. Teraz ma się to zdarzać rzadziej.

Po pierwsze, nowa ustawa wyraźnie stwierdza, że każdy, kto zmarł przed 1 stycznia 2020 r., nie jest uprawniony do drugiego czeku - zasadniczo jest traktowany tak, jakby nie miał numeru ubezpieczenia społecznego. Po drugie, IRS ma teraz dostęp do „głównej kartoteki śmierci” Social Security Administration – Death Master File, co powinno znacznie wyeliminować pomyłki.

Elżbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek-poradników. m.in. „Jak oszczędzać na podatkach, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Podręcznik ochrony majątkowej” i wielu innych. Są one dostępne w D&Z House of Books (5507 W. Belmont Ave. w Chicago) albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.poradniksukces.com.