03 listopada 2017

Udostępnij znajomym:

Firma lub przedsiębiorstwo jest elementem majątku. Podział firmy lub przedsiębiorstwa powinien być rozpatrzony podczas orzekania rozwodu, podobnie jak podział kont bankowych, kont emerytalnych, samochodów, oraz nieruchomości.

Ważne jest, aby zrozumieć różnicę pomiędzy majątkiem małżeńskim a majątkiem pozamałżeńskim. Majątek oraz kapitał, który został nabyty w trakcie małżeństwa jest, z pewnymi wyjątkami, uważany za własność małżeńską. W przypadku rozwodu, majątek małżeński zostaje podzielony.

Majątek oraz kapitał nabyty przed ślubem jest własnością pozamałżeńską, należącą do małżonka, który ją nabył. Własność pozamałżeńska nie zostaje podzielona w przypadku rozwodu; ten majątek zostaje przyznany małżonkowi, który go nabył.

Biorąc te kategorie majątku pod uwagę, w pierwszej kolejności spójrzmy na firmę lub przedsiębiorstwo nabyte przez jednego z małżonków przed ślubem. W takim przypadku jest to własność pozamałżeńska i zostanie przyznana małżonkowi, który firmę lub przedsiębiorstwo nabył. Pozostały małżonek nie będzie miał udziału w firmie lub przedsiębiorstwie. Mogą grać rolę jednak inne kwestie w podziale firmy lub przedsiębiorstwa.

Jeżeli w trakcie trwania małżeństwa właściciel firmy lub przedsiębiorstwa zapisuje lub przepisuje jakikolwiek udział w firmie lub przedsiębiorstwie swojemu małżonkowi, ten udział w firmie nie jest już własnością pozamałżeńską pierwszego małżonka. Jeżeli udział któregokolwiek małżonka jest zakupiony w trakcie trwania małżeństwa, udział ten będzie własnością małżeńską. Jeżeli udział w firmie lub przedsiębiorstwie jest nabyty jako darowizna, ten udział może być własnością pozamałżeńską. W powyżej wymienionych przypadkach, firma lub przedsiębiorstwo nie jest już w całości własnością pozamałżeńska pierwszego małżonka.

Szczególny problem powstaje, gdy firma lub przedsiębiorstwo pozamałżeńskie rozrasta się lub jest znacznie rozwinięta w trakcie małżeństwa. Taka sytuacja może wystąpić, gdy firma lub przedsiębiorstwo pozamałżeńskie otwiera dodatkowe placówki, nabywa aktywa innej firmy, lub ogólnie rozszerza swoją działalność. W rozpatrywaniu podziału takiej firmy lub przedsiębiorstwa w przypadku rozwodu, ważne jest źródło środków finansowych wykorzystywanych do rozszerzenia działalności firmy lub przedsiębiorstwa. Jeżeli są wykorzystane małżeńskie fundusze lub kredyt, rozszerzona część działalności firmy lub przedsiębiorstwa może być kategoryzowana jako własność małżeńska.

Pensja zarobiona z firmy lub przedsiębiorstwa pozamałżeńskiego jest uznana jako własność małżeńska, jeżeli małżonek pracuje w tej firmie lub przedsiębiorstwie. W pewnych okolicznościach, gdy małżonek ma kontrolę nad firmą lub przedsiębiorstwem pozamałżeńskim, niepodzielone zarobki mogą także być uznane jako własność małżeńska. Dywidendy otrzymywane z firmy lub przedsiębiorstwa pozamałżeńskiego są zazwyczaj klasyfikowane jako własność pozamałżeńska.

Czy można małżonka, który pracuje w firmie lub przedsiębiorstwie pozamałżeńskim, zwolnić z pracy, gdy sprawa rozwodowa zostanie założona? Może być kwestia czy małżonek jest ‘szpiegiem’ w firmie lub przedsiębiorstwie. Jeżeli małżonek ma udział w firmie lub przedsiębiorstwie, albo jest urzędnikiem lub dyrektorem firmy, oraz nie zakłóca działalności firmy lub przedsiębiorstwa, może pozostać w pracy w trakcie sprawy rozwodowej. Jeżeli małżonek nie ma udziału w firmie lub przedsiębiorstwie, lub jeżeli działa destrukcyjnie, może zostać zwolniony z pracy.

Teraz możemy zwrócić uwagę na firmy lub przedsiębiorstwa, które zostały nabyte w trakcie małżeństwa. Takie firmy lub przedsiębiorstwa są własnością małżeńską. Są one dzielone wraz z wszystkimi innymi elementami majątku małżeńskiego, w sposób, w jaki sąd uzna za stosowne. Jednak firma lub przedsiębiorstwo jest rzadko faktycznie ‘podzielona.’ Często jest powszechnie przyznana firma lub przedsiębiorstwo jednemu z małżonków; drugi z małżonków otrzymuje równowartość części przyznanej w innej formie majątkowej (na przykład, udział w nieruchomości).

Należy w przypadku firmy lub przedsiębiorstwa, która jest własnością małżeńską, wycenić firmę; to może być trudne oraz kosztowne. Zazwyczaj każda strona zatrudnia profesjonalistę do wyceny, podobnego do księgowego („CPA”), który jest kompetentny w określaniu wartości firm lub przedsiębiorstw. Zwykle oceniający przeanalizuje od trzech do pięciu lat dokumentacji finansowej. Analiza bierze pod uwagę umowy na kupno-sprzedaż podobnych firm lub przedsiębiorstw. Informacje te są wykorzystywane do obliczenia wartości firmy lub przedsiębiorstwa. Może się zdarzyć, że zaistnieje duża rozbieżność wartości określonych przez ekspertów.

Nawet w przypadku, kiedy firma lub przedsiębiorstwo została nabyta przed ślubem i jest własnością pozamałżeńską, prawdopodobnie będzie wykonana wycena. Sąd uzna wartość własności pozamałżeńskiej posiadanej przez każdego z małżonków jako czynnik podziału majątku małżeńskiego.

Uzyskanie porady prawnej jest zawsze wskazane przy zakupie firmy lub przedsiębiorstwa, przy rozszerzeniu istniejącej działalności firmy lub przedsiębiorstwa, oraz kiedy są wprowadzane jakiekolwiek większe zmiany w firmie lub przedsiębiorstwie.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor