Media społecznościowe, a zdrowie psychiczne
----- Reklama -----
Adrian Pluta

Adrian Pluta


Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udostępnij swoim znajomym:

Według raportu, zdrowie psychiczne nastolatków jest niszczone przez intensywne korzystanie mediów społecznościowych.

Badania przeprowadzone przez Education Policy Institute i The Prince's Trust wykazały, że dobre samopoczucie i poczucie własnej wartości były podobne u wszystkich dzieci w wieku szkolnym. Stwierdzono, że wiek 14 lat jest kluczowy, jeśli chodzi o poczucie własnej wartości i samoocenę, ponieważ wtedy wskaźniki zaczynają maleć. Brak ruchu jest kolejnym czynnikiem, zaostrzonym przez pandemię, który negatywnie wpływa na nastolatków.

Według badań jedna na trzy dziewczynki była niezadowolona ze swojego wyglądu w wieku 14 lat - w porównaniu z jedną na siedem dziewcząt pod koniec szkoły podstawowej. Liczba młodych ludzi z prawdopodobnymi chorobami psychicznymi wzrosła z jednego na sześciu w porównaniu z jednym na dziewięciu w 2017 roku. Niektórzy chłopcy w szkole podstawowej mieli dużo niższą samoocenę w wieku 14 lat niż ich rówieśnicy.

43

Raport stwierdza, że wysoka samoocena obu płci pogarsza się w okresie dojrzewania, a dziewczęta przeżywały największy spadek. Uznano jednak, że samoocena i samopoczucie dziewcząt stabilizują się, gdy osiągają wiek dojrzewania, podczas gdy w przypadku chłopców wciąż odnotowuje się spadki.

Częste korzystanie z mediów społecznościowych wiązało się z negatywnym samopoczuciem i poczuciem własnej wartości, niezależnie od stanu psychicznego młodej osoby, przy czym więcej dziewcząt doświadczało depresji i beznadziejności. „Ci, którzy czują się gorzej, mogą skorzystać z mediów społecznościowych w poszukiwaniu pociechy lub społeczności” – powiedziała dr Amy Orben, pracownik naukowy w Emmanuel College na Uniwersytecie Cambridge.

W badaniu wykorzystano dane 5,000 młodych ludzi. W listopadzie przeprowadzono również dodatkowe testy, aby zbadać wpływ pandemii koronawirusa na poszczególne grupy młodzieży. Badanie wykazało, że dochód rodziny, aktywność fizyczna i zły stan zdrowia matek również miały wpływ na stan psychiczny młodych ludzi. Raport stwierdza, że regularne ćwiczenia fizyczne miały pozytywny wpływ na obie płcie.

„Uczestnictwo w zajęciach i sporcie znacznie maleje z powodu lockdownów i zamknięcia szkół, co prawdopodobnie będzie miało negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i samopoczucie”. W wywiadzie przedstawiono kilka zaleceń, w tym pakiet 650 milionów funtów dla szkół na finansowanie nauczania zdrowia psychicznego po okresie pandemii. Według badaczy młodzi ludzie powinni mieć również lepszy dostęp do zasobów wspierających zdrowie psychiczne i aktywność fizyczną.

„Przejście od dzieciństwa do okresu dojrzewania może być burzliwe, a ustalenia zawarte w tym raporcie podkreślają, dlaczego zajmowanie się zdrowiem psychicznym młodych ludzi i wspieranie go stanie się ważniejsze wraz z rozwojem skutków pandemii” – powiedział Jonathan Townsend, dyrektor naczelny The Prince’s w Wielkiej Brytanii. „Młodzi ludzie są jednymi z najbardziej dotkniętych pandemią, dlatego ważniejsze niż kiedykolwiek jest, aby w tym krytycznym okresie ich życia mogli uzyskać wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego”.

Media społecznościowe są kopalnią ideałów – nastolatkowie próbują dogonić ciągle zmieniające się trendy, a fałszywie przedstawiana tam rzeczywistość, przez używanie filtrów poprawiających wygląd, lansowanie mody na posiadanie dużej ilości pieniędzy czy życie w ciągłym szczęściu, skutecznie psuje i szkodzi zdrowiu psychicznemu młodych ludzi, niszcząc ich już i tak stale malejącą samoocenę.

Zostałeś wylogowany z Facebooka? Oto powód

Problem zaczął się w zeszły piątek i trwał do soboty. Użytkownicy Facebooka byli wylogowywani.

Według portalu społecznościowego tak zwana zmiana konfiguracji zmusiła niektórych użytkowników Facebooka do nieoczekiwanego wylogowania się ze swoich kont. Problem zaczął się w piątek i trwał do soboty dla użytkowników Facebooka, zanim został rozwiązany. „22 stycznia zmiana konfiguracji spowodowała wylogowanie niektórych osób z kont na Facebooku. Zbadaliśmy problem i naprawiliśmy go. Przepraszamy za niedogodności” - poinformował Facebook w oświadczeniu w sobotę. Poszkodowani użytkownicy Facebooka na Reddicie zgłosili, że otrzymywali monity o „logowanie” z ich aplikacji na Facebooku, ale nie wylogowali się. „Przyglądamy się zgłoszeniom osób, które są wylogowywane i muszą się ponownie zalogować, aby uzyskać dostęp do swoich kont na Facebooku. Pracujemy nad jak najszybszym rozwiązaniem tego problemu. Dziękujemy za cierpliwość” - napisał na Twitterze Facebook.

41

Według Engadget, problem wylogowania dotyczył użytkowników iPhone'a. Użytkownicy aplikacji na iOS mieli trudności z ponownym zalogowaniem się na swoje konta podczas korzystania z uwierzytelniania dwuskładnikowego. „Opierając się na postach w mediach społecznościowych, wiele osób z włączonym uwierzytelnianiem dwuskładnikowym było w końcu w stanie zalogować się z powrotem, ale kody SMS były wysyłane bardzo wolno, a niektórzy musieli przesłać zdjęcia swoich identyfikatorów, aby odzyskać dostęp”. To była „zmiana konfiguracji”, przyznał Facebook w późniejszym tweecie, dziękując inżynierom, „którzy naprawili problem i cierpliwie próbowali wyjaśnić nam przyczynę bezskutecznie”.

Adrian Pluta
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.