Nieleczone choroby jamy ustnej
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----
Dr Dorothy Anasinski

Dr Dorothy Anasinski


Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udostępnij swoim znajomym:

Co wspólnego ma próchnica z alergią, przedwczesnym porodem i bólem głowy?

Co łączy choroby dziąseł z zawałem serca, miażdżycą czy wrzodami na żołądku? Wydawać by się mogło, że nic, że nie ma to znaczenia czy logicznego sensu – a jednak – choroby jamy ustnej niosą śmiertelne zagrożenia dla naszego zdrowia i życia.

Lekarze dentyści i organizacje branżowe zalecają, aby przynajmniej raz w roku przeprowadzać kontrolę zębów i dziąseł, apelują, aby dwa razy do roku czyścić profesjonalnie zęby w gabinecie. Profesjonalne czyszczenie ma na celu usunięcie kamienia nazębnego i płytki nazębnej, która zbiera się na zębach, powoduje ich uszkodzenie i choroby dziąseł.

Apele lekarzy i ekspertów w dziedzinie dentystyki mają za zadanie ustrzec nas przed chorobami jamy ustnej, których konsekwencje mogą być bardzo szkodliwe dla całego organizmu.

Nie jest tajemnicą, że wiele chorób zaczyna się w jamie ustnej.

Nieleczona próchnica stwarza nie tylko ryzyko leczenia kanałowego, czy utraty zęba, ale także ma wpływ na osłabienie kondycji całego organizmu. Podobnie jest z chorobami przyzębia, dziąseł i ropieniami. Nieleczone narażają na szwank nie tylko zęby ale także cały organizm.

Nieleczona próchnica i choroby dziąseł, dzięki powstałym w jamie ustnej bakteriom, które przedostają się do krwioobiegu, mogą powodować bóle głowy, zatok, zapalenie gardła, anginę, zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycy.

Chore zęby powodują bezpośrednie zagrożenie dla serca. Bakterie z zębów, które przedostają się do krwioobiegu, tworzą tzw. blaszki miażdżycowe, które mogą powodować niedokrwienie mózgu i serca, a z czasem prowadzić do udaru czy zawału. Choroby serca są odpowiedzialne za największą ilość zgonów.

Toksyny z zepsutych zębów są jedną z przyczyn nieświeżego oddechu. Nieświeży oddech nie jest dolegliwością bolesną ani śmiertelną, ale bardzo kłopotliwą. Osoba posiadająca nieświeży oddech unika kontaktów z innymi osobami, staje się wycofana i małomówna, co przyczynia się do zerwania więzi towarzyskich. Osoba taka czuje się niezręcznie w sytuacjach intymnych.

Bakterie i toksyny powstałe na skutek nieleczonych chorób dziąseł i przyzębia osłabiają układ immunologiczny, odpowiedzialny za właściwe funkcjonowanie całego organizmu. Osłabiony układ immunologiczny to ryzyko wystąpienia alergii i stanów zapalnych organizmu. Stany zapalne i słaby układ immunologiczny sprawiają, że wszystkie inne choroby i powikłania medyczne leczone są dłużej, a organizm wolniej uzyskuje optymalny stan zdrowia.

Schorzenia jamy ustnej nie są bez znaczenia dla dobrego funkcjonowania układu pokarmowego. Trawienie pokarmów rozpoczyna się w jamie ustnej. Jeżeli utraciliśmy zęby, bądź posiadamy wady zgryzu, przeżuwamy pokarm niekompletnie często połykając duże kęsy. Duże, nierozdrobnione przez zęby kęsy pożywienia to problem dla żołądka, który musi wytworzyć dużo więcej kwasów żołądkowych aby strawić pożywienie. Nadmiar kwasów żołądkowych może prowadzić do nadkwasoty albo przyczynić się do powstawania wrzodów żołądka.

Nieleczenie zębów mlecznych u dzieci ma wpływ na zdrowie zębów stałych. Badania dowodzą, że próchnica zębów mlecznych niemal gwarantuje próchnicę zębów stałych. Wady zgryzu, które w młodym wieku nie zostały skorygowane, w dorosłości mogą nie tylko utrudniać dobre przeżuwanie ale także odpowiadać za bóle głowy.

Przygotowując się do zajścia w ciążę, lub będąc już w ciąży, musimy pamiętać o tym, że stan zdrowia matki odbije się na stanie zdrowia dziecka, a infekcje bakteryjne w jamie ustnej i choroby dziąseł przyczyniają się do przedwczesnego porodu i niskiej wagi urodzeniowej noworodka.

Ostatnio w Stanach Zjednoczonych wzrasta liczba osób zgłaszających się na pogotowie z objawami silnego bólu zęba wywołanego przez ropień.

Zdaniem ekspertów jest to skutek braku ubezpieczenia dentystycznego albo nieodwiedzania klinik stomatologicznych.

Ropień zęba to stan zapalny tkanek znajdujących się wokół wierzchołka korzenia zęba. Główne jego objawy to ból zęba, dziąsła, opuchlizna, a także problemy z otwieraniem ust, a nawet gorączka. Ropień wymaga natychmiastowej wizyty u dentysty. Nie da się go wyleczyć środkami z apteki, a nieleczony prowadzi do usunięcia zęba.

Nieleczone choroby w jamie ustnej są dotkliwe dla zdrowia i dla kieszeni pacjenta. O ile wizyta kontrolna, czy profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie to wydatek około stu dolarów, to leczenie kanałowe, czy wstawianie implantów jest już procedurą znacznie bardziej skomplikowaną i droższą.

Zawsze lepiej i taniej jest zapobiegać niż leczyć. Zawsze właściwa higiena, odpowiednie szczotkowanie i nitkowanie zębów poprawia nasze zdrowie i przedłuża życie naszych zębów.

Do 24 listopada 2017 Dental Specialists of Niles oferuje badanie dentystyczne i prześwietlenie X-Rays tylko za 47 dolarów, oraz 50 dolarów zniżki na wybielanie zębów w gabinecie i podstawowe profesjonalne czyszczenie zębów. Każdy pacjent odwiedzający Dental Specialists of Niles otrzyma także specjalny zestaw do higieny jamy ustnej gratis.

Dorothy A. Anasinski, D.D.S.
Specialist in Periodontics and Dental Implants
Assistant Clinical Professor,
Postgraduate Periodontics, University of Illinois
Diplomat, American Board of Periodontology
Dental Specialists of Niles, P.C.
8216 W. Oakton, Niles, IL 60714
Tel.: (847) 685-6686
www.dentalspecialistsofniles.com