----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

04 lutego 2022

Udostępnij znajomym:

Z Andrzejem Kulką w świat

Mniej więcej w środku parku narodowego jest miasteczko Peninsula, które przyciąga turystów swoją zabytkową zabudową, sklepami z pamiątkami i restauracjami. Tutaj można też wypożyczyć rower, aby zaliczyć część wspomnianej już trasy Towpath Trail.

Wiele osób chwali sobie bardzo przejażdżkę kolejką Cuyahoga Valley Scenic Railroad - na odcinku od Cleveland do Canton, z licznymi postojami wzdłuż doliny Cuyahoga. Jest to typowo turystyczny pociąg, oferujący wiele możliwości podróżowania, począwszy od regularnych, zgodnych z rozkładem przejazdów, poprzez wycieczki dla rowerzystów, spacerowiczów po specjalne eskapady na zakupy. Bliższe informacje odnośnie rozkładu i cen można znaleźć na stronie: www.cvsr.com.

6x Frazee House jeden z pierwszych domów w Dolinie Cuyahoga

Frazee House, jeden z pierwszych domó w Dolinie Cuyahoga

Rowerzyści - zwłaszcza z pobliskich miast - mają prawo do niekłamanego zachwytu, gdyż wiodąca wzdłuż Starego Kanału ścieżka Towpath stwarza idealne warunki dla rodzinnych przejażdżek. Z tej trasy można podziwiać las, dziką zwierzynę, stare farmy i struktury kanału, malownicze zakola rzeki... Ta trasa jest asfaltowa, biegnie mniej więcej po poziomie, liczy 25 km (16 mil) jest więc lekka, łatwa i przyjemna. Rowery można pożyczyć np. w Peninsula. Dodatkowym udogodnieniem jest wspomniana już wcześniej kolej dająca sposobność wsiadania i wysiadania na dowolnej stacji wraz z rowerem.

Dla porządku trzeba jeszcze uszczęśliwić wędkarzy informacją, że na terenie całego parku wolno łowić ryby w wielu stawach i jeziorach, m.in. Coonrad, Brushwod Lake, Horseshoe Pond, Goosefeather Pond, Indigo Lake, Almington Pond i Kendall Lake. Żyją tutaj okoniopstrągi (ang. bass) i drobne rybki przypominające zabarwione płotki, a zwane po angielsku bluegills. Obowiązuje licencja (fishing permit, czyli karta wędkarska) stanu Ohio i znajomość przepisów.

Możliwość konnej jazda to kolejny atut doliny Cuyahoga, z licznymi trasami w Bedford Reservation, Brecksville Reservation oraz w Wetmore i Riding Run. Trzeba jednak przywieźć własne zwierzęta. Park Doliny Cuyahoga nie jest duży, ale gdyby zsumować długość tras pieszych, rowerowych, narciarskich i konnych to otrzymamy wynik blisko... 200 kilometrów (125 mil)!

Reasumując, główne szlagiery parku to: wodospad Brandywine, zabytkowy kanał i ścieżka Towpath, stare domy i farmy oraz leśne trasy Ledges.

Kościół w dolinie Cuyahoga

Informacja, noclegi, rezerwacje...

Najłatwiej dostępnym źródłem wszelkiej turystycznej informacji na temat parku jest jego strona internetowa https://www.nps.gov/cuva/index.htm. Turyści maja do dyspozycji ośrodki informacji: Canal Visitor Center, Peninsula Depot Visitor Center, Happy Days Visitor Center i Hunt Farm Visitor Center, otwarte codziennie z wyjątkiem Święta Dziękczynienia, Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Władze parku nie oferują noclegów, liczne hotele znajdują się w rękach prywatnych na terenie Doliny Cuyahoga lub w jego najbliższym sąsiedztwie. Zadziwiające, ale na terenie tego parku nie ma też kempingów! Miejsce na rozbicie namiotów znajdziemy jednak z łatwością tuż poza jego granicami.

6h Pompa benzynowa

Pomba benzynowa

Opłaty

Wstęp do Parku Narodowego Doliny Cuyahoga jest bezpłatny.

Ciekawostki

* Niedaleko Peninsula, jadąc w górę rzeki, napotkamy nieoczekiwanie na atrakcję niespotykaną nigdzie więcej na terenie parków narodowych: Blossom Music Center, gdzie latem przebywa i występuje m.in. Orkiestra Symfoniczna Cleveland. Naturalny, trawiasty amfiteatr jest w stanie pomieścić 15 tys. słuchaczy, program występów trzeba sprawdzić pod internetowym adresem http://www.clevelandamphitheater.com/

* Tuż obok znajduje się też Porthouse Theatre z przedstawieniami zarówno Szekspira jak i musicalami prosto z Broadwayu. Bieżąca informacja: www.theatre.kent.edu

* Pomimo sąsiedztwa dużych miast, w Parku Narodowym Doliny Cuyahoga spotykamy czasami dzikie zwierzęta; jelenie mulaki białoogoniaste, bobry, kojoty i czaple

* Zanieczyszczenie rzeki Cuyahoga osiągało tak wielki stopień, że pewnego dnia - 22 czerwca 1969 roku - powierzchnia wody po prostu się zapaliła! Nota bene ten pożar (zresztą jeden z kilku na rzece owego roku) wpłynął zasadniczo na powstanie w 1972 roku federalnego prawa Clean Water Act, zmuszającego lokalne rządy do oczyszczania wód na swoim terenie.

* Park Narodowy Doliny Cuyahoga jest częścią znacznie większej całości: Ohio and Erie Canal National Heritage Corridor, czyli Narodowego Dziedzictwa Korytarza Kanału Ohio Erie, ciągnącego się całe 180 km (110 mil) od Cleveland aż po New Philadelphia!

* Kilka lokalnych nazwisk zwróciło moją uwagę; do podniesienia statusu doliny Cuyahoga na poziom parku narodowego przyczynił się m.in kongresman z Ohio - Ralph Regula. Jedna ze spotkanych strażniczek parku zwie się.... Pamela Machuga, inna... Karen Kopchak. O Marjanie Dzierzyńskim... już wspomniałem.

* Miłośnicy bobrów mogą obserwować te zwierzęta (najlepiej o zmierzchu) na bagnach Beaver Marsh w okolicy Ira.

6o Zabytkowa śluza i Visitor Center Cuyahoga

Zabytkowa śluza i Visitor Center, Cuyahoga

Uwagi

* Ze względu na sąsiedztwo przemysłowego miasta Akron, jakość wody w rzece Cuyahoga pozostawia wiele do życzenia nie nadając się do pływania ani do wędkowania. 

* Na obszarze parku nie wolno spożywać alkoholu.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka. Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z Parkiem narodowym Doliny Cuyahoga włącznie, wiosną i jesienią 2022. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W. Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237-7788, strona internetowa: www.andrzejkulka.com.

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----