Plan rodzicielski
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

Udostępnij swoim znajomym:

Co to jest plan rodzicielski?

Dla rozwodzących się rodziców, plan rodzicielski („parenting plan”) jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych dokumentów w ich rozwodzie („divorce”). Plan rodzicielski to zarys tego, w jaki sposób para będzie wychowywać dzieci. Jest to plan, który określa harmonogram, podstawowe zasady oraz zachowania, których będzie para przestrzegać od daty rozwodu do ukończenia przez dzieci 18 lat.

Plan rodzicielski jest to egzekwowalna instrukcja, której sąd będzie używał, kiedy rodzice nie będą mogli się zgodzić w kontekście wychowania dzieci.

Jeśli rodzice po rozwodzie zgadzają się w kontekście wychowania dzieci, może nie będą musieli ponownie przeglądać tej instrukcji. Ale jeśli rodzice, po rozwodzie nie mogą się zgodzić, plan rodzicielski stanie się najczęściej używanym dokumentem prawnym, jaki kiedykolwiek sporządzili rodzice. Ten plan będzie dyktował, kiedy rodzice widzą swoje dzieci, co robią ze swoimi dziećmi i jak podejmują decyzje a propos swoich dzieci.

Jak długi powinien być plan rodzicielski?

Jeśli plan rodzicielski jest zbyt długi, znalezienie odpowiedniej jego części w dowolnych okolicznościach staje się wyzwaniem. Ponadto im dłuższy jest dokument, tym większe prawdopodobieństwo, że niektóre reguły będą ze sobą sprzeczne. To jest problem.

Sprzeczne dokumenty nie pomogą pomóc w rozwiązaniu przyszłych nieporozumień rodzicielskich. Tego rodzaju dokumenty również nie są prawnie wykonalne.

Ważne jest stworzenie sprawnego planu rodzicielskiego.

Co powinno być w planie rodzicielskim?

Dobry plan rodzicielski to znacznie więcej niż sam harmonogram. Poniżej elementy, które znajdą się w dobrym planie rodzicielskim:

1. Nominacja opieki („custody”) oraz podejmowania decyzji

Jasne stwierdzenie, kto ma prawną opiekę („legal custody”) nad dziećmi. Plan rodzicielski powinien określać, w jaki sposób rodzice podejmują decyzje dla swoich dzieci w następujących kwestiach:

a. Medycyna / opieka zdrowotna („Medical/Healthcare”)

b. Religia („Religion”)

c. Edukacja („Education”)

d. Zajęcia dodatkowe (“Extracurricular activities”)

2. Harmonogram czasu z rodzicami („Parenting schedule”)

Szczegółowy harmonogram czasu z rodzicami określający, kto ma dzieci w danym dniu, w tym w święta i wakacje. Należy pamiętać, aby także zamieścić oświadczenie o tym, kto dowozi dzieci z miejsca na miejsce.

3. Proces rozstrzygania sporów („Dispute resolution proces”)
Prosty proces rozwiązywania przyszłych sporów, jeśli rodzice nie zgadzają się.

4. Prawo pierwszej odmowy („Right of first refusal”)
Oświadczenie, czy rodzice mają prawo do pierwszej odmowy („first refusal”), jeśli któryś z rodziców ma sytuacje, która powoduje ze rodzic musi przegapić swój czas z dziećmi. Należy także dopracować specyfikę.

5. Przepisy informacyjne („Information provisions”)
Lista różnych rodzajów informacji, które rodzice powinni wymienić na temat swoich dzieci (dokumentacja medyczna, dokumentacja szkolna itp.), oraz oświadczenie o tym, w jaki sposób wymienią rodzice te informacje. Rodzice powinni mieć również listę informacji o sobie (np., adres, informacje o pracy oraz numery telefonów).

6. Wymagania dotyczące lokalizacji („Location requirements”)
Co się stanie, jeśli jeden z rodziców chce się przeprowadzić i zabrać ze sobą dzieci? Należy ustanowić procedurę określającą, co zrobić, jeśli jeden z rodziców chce się przeprowadzić.

7. Klauzula moralności („Morality clause”)
Klauzula moralności stwierdzająca, czy rodzic musi być w nowym związku małżeńskim zanim nowy partner romantyczny będzie mógł spędzić noc, kiedy dzieci są w domu.

8. Kodeksy postępowania dla rodziców („Codes of parenting conduct”)
Oświadczenie o tym, jak rodzice będą – oraz nie będą - rozmawiać o sobie z dziećmi, oraz czy są tematy, na które nie będziecie rozmawiać z dziećmi (np. o pieniądzach).

9. Przepisy przeglądowe („Review provisions”)

Oświadczenie o tym, kiedy i jak można wprowadzić niezbędne zmiany. Plan rodzicielski powinien być przeglądany oraz aktualizowany, co najmniej raz w roku.

Kto potrzebuje planu rodzicielskiego?

Jeśli jesteś rozwodzącym się rodzicem z nieletnimi dziećmi, potrzebujesz przygotować plan rodzicielski.

Życiowe zmiany, takie jak nowy związek małżeński jednego z rodziców, mogą skomplikować związek rodzicielski. Posiadanie sprawnego planu rodzicielskiego pozwoli na bardziej płynną zmianę w dynamice.

Bez względu na to czy rodzice uważają, że potrzebują przygotować plan rodzicielski, czy też nie, sądy tego wymagają.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Katarzyna Brukało
Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.    
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge