----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

22 kwietnia 2021

Udostępnij znajomym:

Pytanie: Mój współmałżonek w Illinois mówi, że nie ma możliwości, bym miał/a większość czasu rodzicielskiego, ponieważ obecnie nie mam pracy i od kilku lat jestem w domu z dziećmi, czy to prawda?

Odpowiedź: Mit.

Bycie rodzicem pozostającym w domu („stay-at-home parent”) oraz brak konwencjonalnej pracy przez kilka lat nie jest, samo w sobie, powodem, dla którego współmałżonek nie może spędzać większości czasu rodzicielskiego („parenting time”) z dziećmi.

Każda sprawa jest bardzo specyficzna, a status zatrudnienia („employment status”) jest tylko jednym z czynników rozpatrywanych przez sąd.

Na przykład, rodzic pozostający w domu, który ma tytuł podyplomowy i który ma wcześniejsze doświadczenie zawodowe może mieć inny ostateczny wyrok w sądzie niż absolwent szkoły średniej bez żadnego doświadczenia zawodowego poza domem.

Poniżej znajduje się kilka wskazówek dla rodziców pozostających w domu, którzy stają w obliczu rozwodu.

Ważne jest, aby zrozumieć sytuację finansową swojej rodziny i zaplanować swoją przyszłość po rozwodzie. Podczas rozwodu ważne jest, aby móc wyjaśnić swojemu adwokatowi oraz sądowi, jakie są uzasadnione potrzeby, dlatego ważne jest, aby rozpocząć dochodzenie w sprawie tego, jakie były potrzeby w przeszłości i jak mogą wyglądać potrzeby w przyszłości.

Jeśli rodzic pozostający w domu nadzorował opłacanie rachunków i zarządzanie finansami małżeńskimi, będzie miał dobre pojęcie o tym, na czym stoi i ile pieniędzy potrzeba na prowadzenie domu. Jednakże, jeśli nie był zaangażowany w operacje finansowe swojego gospodarstwa domowego („household”), będzie musiał rozpocząć pracę dochodzeniową.

Należy zacząć zbierać dokumenty. Im więcej informacji można zebrać, tym lepiej.

Ważne dokumenty do zebrania (nie jest to wyczerpująca lista):

 • Osobiste zeznania podatkowe („personal tax returns”) - co najmniej z ostatnich trzech lat;
 • Odcinki wypłat („paystubs”), jeśli współmałżonek zarabia jako pracownik W2;
 • Jeśli jeden lub obydwoje z współmałżonków są właścicielami firmy, będą także potrzebne zeznania podatkowe firmy („business tax returns”) oraz inne oświadczenia o dochodach („income statements”) związanych z tą działalnością - co najmniej z ostatnich trzech lat, tam, gdzie ma to zastosowanie;
 • Wyciągi bankowe („bank statements”);
 • Konta emerytalne i inwestycyjne („retirement and investment accounts”);
 • Hipoteka („mortgage”) i inne dokumenty dotyczące pożyczek („loans”); oraz
 • Rachunki kart kredytowych („credit card statements”).

Należy przygotować budżet.

Rodzic pozostający w domu powinien dojść do tego, ile wydaje na prowadzenie gospodarstwa domowego, aby zrozumieć, czego będzie potrzebował, aby prowadzić je po rozwodzie.

Zarys potencjalnego budżetu (budget) może się różnic w zależności od tego, czy rodzic pozostający w domu pozostaje w domu małżeńskim („marital home”) czy nie.

Należy zrozumieć i poznać swoją ocenę kredytową.

Zalecane jest zamówienie kopii raportu kredytowego („credit report”), i szczegółowe zapoznanie się z nim. Rodzic pozostający w domu powinien upewnić się, że zna wszystkie wymienione karty kredytowe i długi oraz że są spłacane na czas. Jeśli w raporcie kredytowym są rzeczy, o których rodzic pozostający w domu nie wie, może postarać się uzyskać dokumenty potwierdzające te długi.

Jeśli rodzic pozostający w domu nie ma zbyt wysokiej oceny kredytowej i potrzebuje ją zwiększyć, może od razu podjąć kroki w celu podniesienia swojej oceny kredytowej, co pomoże po rozwodzie, gdy będzie ubiegał się o kredyt w oparciu o własne dochody oraz indywidualną oceną kredytową.

Należy wyznaczyć sobie cel porozwodowy oraz opracować plan, który doprowadzi do tego celu.

Należy wziąć pod uwagę następujące kwestie i ocenić je pod względem ważności:

 • Bycie głównym rodzicem dla dzieci;
 • Przebywanie w domu małżeńskim;
 • Brak konieczności powrotu do pracy przez jakiś czas;
 • Powrót do szkoły w celu znalezienia pracy; oraz
 • Przepływy pieniężne („cash flow”) oraz emerytura („retirement”).

Należy pomyśleć o powrocie do pracy i jak to może wyglądać.

Czy powrót do pracy wiąże się z powrotem do szkoły, aby uzyskać dyplom, certyfikat lub szkolenie („training”)? Jeśli tak, rodzic pozostający w domu powinien zbadać dostępność uczelni lub programu i koszty, aby uwzględnić to w swoich potrzebach finansowych.

Jeśli rodzic pozostający w domu nie musi powrócić do szkoły, dobrym pomysłem jest myślenie o samowystarczalności („becoming self-supporting”).

Każdy przypadek jest związany z konkretnymi faktami, a ostateczny wyrok danej sprawy będzie zależał od specyficznych faktów w konkretnym przypadku. Należy nie zapominać o tym, że inne czynniki, takie jak długość małżeństwa, są również brane pod uwagę przez sąd.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Katarzyna Brukało
Brukalo Law, P.C.
Tel: 312-450-3630
www.Facebook.com/BrukaloLaw
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----