----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

21 grudnia 2021

Udostępnij znajomym:

Z Andrzejem Kulką w świat: Ekwador 2021, cz. 2

Zwiedzanie Quito zaczynamy od postoju na tarasie umieszczonym na samej krawędzi rozległej "półki" skalnej, na której powstało miasto. Panorama w kierunku wschodnim w dół, gdzie jest położone pół kilometra niżej dno południkowej kotliny śródgórskiej, jest oszałamiająca. Znajdujemy się dokładnie w miejscu, gdzie ku Andom biegł prastary, indiański szlak, i którędy podążał Francisco de Orellana w zwieńczonej sukcesem podróży do Amazonki i dalej, aż do jej ujścia do Atlantyku! Z Panoramy Guapulo jedziemy w stronę centrum mijając po drodze kilka interesujących obiektów; miejskie parki El Ejido i Alameda, Dom Kultury Ekwadorskiej, a także siedzibę Kongresu z płaskorzeźbami przedstawiającymi historię państwa okiem artysty.

Docieramy w końcu do bazyliki umiejscowionej na wzgórzu na obrzeżach Starego Miasta. Tan pagór pełnił niegdyś ważną funkcję religijną w życiu Indian przed hiszpańską konkwistą, nic więc dziwnego, że tam właśnie powstał kościół.

2c Rynek Główny Plaza Grande w Quito

Rynek Główny Plaza Grande w Quilto

Bazylika del Voto Nacional jest największym obiektem w neogotyckim stylu w obu Amerykach. Kamień węgielny pod ten monumentalny obiekt położono w 1892 roku, budowę zakończono dopiero w 1988, chociaż - technicznie rzecz biorąc - bazylika NIE JEST ukończona, gdyż zgodnie z lokalnymi legendami, kiedy się formalnie zakończy to... nastąpi koniec świata!

Wąskimi uliczkami krytymi "kocimi łbami", spacerujemy pośród uroczej zabudowy tutejszej Starówki na Rynek Główny Plaza Grande, gdzie wsłuchujemy się w opowiadanie naszego lokalnego przewodnika. Walter jest "chodzącą encyklopedią", włada świetną polszczyzną, jako że odbył studia w Krakowie! Jego żona, Halina, również ukończyła Akademię Górniczo-Hutniczą i po uzyskaniu dyplomu oboje zamieszkali w Ekwadorze, zajmując się zarówno geologią jak i turystyką. Walter godzinami potrafi ze swadą opowiadać o swoim mieście, jego historii i architekturze, wciągając nas w barwne czasy hiszpańskiej konkwisty. Stoimy na krawędzi rynku, obrzeżonego z jednej strony pałacem prezydenckim, urzędem miasta naprzeciw, katedrą miejską od południa i pałacem arcybiskupa naprzeciwko. Tak właśnie budowano centra miast w kolonialnych czasach. Po wchłonięciu potężnej dawki rzetelnej wiedzy, zasługujemy na pyszną kawę i lokalnego pierożka w zabytkowej knajpce przy rynku.

2b Quito widziane z wieży Bazyliki miejskiej

Quito widziane z wieży bazyliki miejskiej

Pogoda dopisuje, jest ciepło, świeci słońce. Dochodzimy do pobliskiego rynku, przy którym mieści się wypełniony dziełami sakralnej sztuki renesansowy kościół i klasztor San Francisco z XVI w. (1535), kiedy nad głowami znienacka zbierają się czarne, gęste chmury stwarzając atmosferę nieopisanej grozy! Kupujemy parasolki. Na szczęście chmurzyska znikają równie szybko jak się pojawiły i bez obaw przed deszczem kontynuujemy drogę w kierunku kościoła Sagrario i kapiącego szczerym złotem przybytku Jezuitów - La Compania. Ten ostatni potrafi rzucić na kolana swoim przepychem; to bodajże najciekawszy sakralny obiekt w całym mieście!

Budowana przez blisko 160 lat, ta wspaniała budowla w stylu hiszpańskiego baroku była wzorowana na kościele Chiesa del Gesu w Rzymie i zasłynęła w świecie z środkowej nawy bogato udekorowanej szczerym złotem!

 

Stąd już tylko parę kroków dzieli nas od wzgórza El Panecillo, na którym od 1975 roku stoi największa rzeźba w Ekwadorze - patronka stolicy, figura Matki Boskiej Virgen de El Panecillo. Ta imponująca statua, wyższa niż posąg Chrystusa Corcovado w Rio de Janeiro, powstała w Hiszpanii z 7,400 kawałków aluminium, złożonych powtórnie w całość już na miejscu, na tym właśnie wzgórzu. Górująca dwieście metrów ponad quiteńską starówką rzeźba oferuje fantastyczną panoramę kolonialnej części miasta, jakże cudnie usytuowanego pośród niebotycznych gór! Z jednej strony wulkan Pichincha, z drugiej stratowulkan Antisana i inne andyjskie kolosy! Z zaciekawieniem spozieramy w kierunku północnym, gdzie niecałe 40 kilometrów dalej przebiega "linia" Równika! Będziemy tam za godzinę!

2d Matka Boska z Panecillo patronka Quito

Matka Boska z Panecillo, patronka Quito

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka. Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z Ekwadorem i Galapagos w dniach 25 marca i 15 lipca 2022. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W. Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237 7788, strona internetowa: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----