Chrzest Władcy Mórz i Oceanów
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Z Andrzejem Kulką w świat: Ekwador - Galapagos
Dziennik pisany kolorami, cz. 14

Pełen wrażeń wtorkowy wieczór, 17 kwietnia 2012

Ukontentowany Pierwszy Pirat, spojrzał Władcy Mórz i Oceanów prosto w ślepia, głośno i wyraźnie odpowiadając: “przyrzekam”. “Czy przyrzekasz słuchać Neptuna zawsze i wszędzie?”. “Przyrzekam”.  “A zatem ogłaszam ‘Testimonium Baptismi’.

„My, z łaski Jowisza, Neptunus, pan mórz i oceanów, wszem i wobec wiadomym czynimy, że Jan Kowalski na jachcie Spondylus, dnia 16 kwietnia 2012 roku na longitudinie 090 stopni, 06 minut i 08 sekund długości zachodniej, Ecuator przepłynął, obrządkowi chrztu morskiego poddany był i imieniem WESOŁY DELFIN nazwany. Stwierdziwszy ex officio przez ten obrządek zdolność do żeglugi posiadł. Niechaj wszystkim wiadomym będzie, iż testimonium niniejszego w nowej, Neptuna, takoż Kapitana ANGEL SERRANO, prezencyji wystawione zostało na co sigilia Nasze na diplomum przekładamy”.

Neptun wręczył nowemu Wilkowi Morskiemu certyfikat z powyższymi słowy, zamaszyście podpisał a autentyczność potwierdził Kapitan Serrano przykładając statkową pieczęć. Poczem, Neptun lekko uderzył Wesołego Delfina trójzębem w ramię, diabeł walnął pagajem w tyłek i przetoczył go na stronę Wilków Morskich. “Na dowód wdzięczności i uznania przytul się teraz do prawego kolana mojej szanownej małżonki Prozerpiny”. Wesoły Delfin objął ramionami Prozerpinę, która z kolei przycisnęła nowego Wilka Morskiego do swej bujnej piersi, na moment pozbawiając go tchu. Z pokładu rozległy się gromkie brawa! W ten oto sposób, przez następne dwie godziny przechodziły swój morski chrzest kolejne szczury lądowe stając się po przejściach Morskimi Wilkami. Na pokładzie zagościliśmy Chudego Śledzia, Tańczącą Syrenkę, Zakręconego Handszpaka, Złotą Rybkę, Białą Fregatę, Błękitnego Rekina, Błyszczącą Rybkę, Kajtka Majtka, Perłową Muszelkę i Szarą Fokę. Wyżej wymienieni, z większym lub mniejszym entuzjazmem przyjmowali poczęstunek, przeszczepy włosów, strzyżenie, mierzenie ciśnienia balonikiem z pęcherza pławnego chromego morsa i bez większych przeszkód przekraczali równik godnie osiągając status Morskich Wilków. Panie okazały się tak piękne, że ich fryzury nie wymagały żadnych poprawek. Odwiecznej morskiej ceremonii poddany został - a jakże by inaczej - nawet Fryzjer, stając się Tropikalnym Huraganem oraz Medyk Pokładowy zostając na wieki Czarną Meduzą.

Spokój i godność świty Neptuna zakłóciła jednak wypowiedź Tropikalnego Huraganu wykazująca brak najmniejszego szacunku dla Pana Mórz. Proszę sobie wyobrazić, że były Fryzjer zakwestionował posiadanie certyfikatu morskiego chrztu przez całą świtę Neptuna i zażądał dowodu, natychmiast! Bo jak nie to... chrzest! Co za czasy, co za obyczaje? Z braku zaświadczenia, niewierzący na słowo Wilki Morskie zgotowały więc chrzest najwyższym Morskim Władzom! Diabła dokładnie ogolono, na łysą pałę zastosowano przeszczep z piór albatrosa zafarbowanych świeżym papuzim guano, a na dodatek - o zgrozo - obcięto mu kosmaty ogon tuż przy pośladkach! Krwawiącą ranę po ogonie skutecznie opatrzono wywarem z wątroby makreli. Diabeł został Nieufnym Żaglem. Prozerpinę potraktowano botoxem, skierowano na cytologię i mammogram, spojono rumem a w końcu ochrzczono jako Spadającą Gwiazdę. Nastała w końcu kolej na samego Neptuna; zjadł wszystko, wypił wszystko, podwójnie, trafił na równik i stał się Srebrnowłosym Nawigatorem.

Nad Galapagos zapadł pogodny zmrok, zaświeciła Wenus, zajaśniała Droga Mleczna. Ekwadorska załoga w składzie: Angel (anioł) Serrano, pierwszy oficer Armando, żeglarz Agosto, kucharz Omar, mechanik Oscar i barman Fabian, zgotowała świeżo upieczonym Wilkom Morskim zasłużone brawa. Sam kapitan przyznał, że tak rozbawionej grupy pasażerów jeszcze nie miał w swojej karierze, i nikt z jego załogantów do tej pory nie zorganizował na Galapagos ceremonii chrztu morskiego z prawdziwego zdarzenia. Rozeszliśmy się do kajut, gdzie Pacyfiku rozkołys utulił nas do snu.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka. Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z Ekwadorem/Galapagos z polskim przewodnikiem w kwietniu 2020 roku! Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W. Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237 7788, strona internetowa: www.andrzejkulka.com.