Czy prześwietlenie zębów u dentysty to konieczność?
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----
Dr Dorothy Anasinski

Dr Dorothy Anasinski


Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udostępnij swoim znajomym:

Prześwietlenie (X-Rays) w gabinecie dentystycznym to standardowa procedura wykonywana w trakcie wizyty kontrolnej. Dzięki prześwietleniu lekarz dentysta może dokładnie zdiagnozować stan jamy ustnej i zobaczyć to co nie jest widoczne gołym okiem.

Wielu pacjentów wzbrania się przed prześwietleniem, odwleka i nie widzi powodu, dlaczego lekarz dentysta chce prześwietlić zęby.

Dlaczego prześwietlenie jest bardzo ważne?

Zdjęcia rentgenowskie są ważną częścią leczenia stomatologicznego, ponieważ pomagają wykryć uszkodzenia zębów i dziąseł, które nie są widoczne podczas rutynowego przeglądu. Zdjęcia pokazują stan zębów i korzeni, umiejscowienie i ogólny skład kości twarzy. Zdjęcia pomagają lekarzom dokładnie określić obecność lub stopień zaawansowania choroby, ubytków, ropieni i wielu innych nieprawidłowości, takich jak torbiele, guzy, zęby, które rozwijają się nieprawidłowo. Dodatkowym atutem przemawiającym za wykonywaniem prześwietlenia jest fakt, że zdjęcia pokazują zmiany nawet na bardzo wczesnym etapie, co pozwala pacjentom zaoszczędzić czas i pieniądze, skrócić czas leczenia i niepotrzebny dyskomfort.

W gabinecie dentystycznym wykonywane są dwa typy prześwietlenia rentgenowskiego: wewnątrz ust i na zewnątrz. Zdjęcia wykonywane wewnątrz ust są bardzo cennym materiałem dla lekarza dentysty, gdyż dostarczają wielu szczegółów, dzięki którym można łatwo określić stan zębów, kości szczęki i dziąseł. Zdjęcia wykonywane na zewnątrz ust są używane głownie do sprawdzenia stanu szczęki, wyszukiwania zatrzymanych zębów oraz identyfikowania potencjalnych problemów między zębami, szczęką i stawem skroniowo-żuchwowym.

Zdjęcia rentgenowskie to też ważny materiał dla pacjenta. Dzięki nim lekarz może zobaczyć obszary próchnicy między zębami lub pod istniejącym już wypełnieniem i rozpocząć leczenie, które w przypadku małych ubytków nie jest kosztowne. Zdjęcia ujawniają także utratę masy kostnej, która towarzyszy najczęściej chorobom dziąseł i innym nieprawidłowościom, takim jak cysty, ropienie czy nowotwory.

W przypadku dzieci, prześwietlenie jest najlepszym sposobem wykrycia próchnicy, a także ustalenia, czy w szczęce jest wystarczająco miejsca na wychodzące zęby stałe. Prześwietlenie pozwala też monitorować rozwój zębów mądrości.

Częstotliwość wykonywania zdjęć rentgenowskich zależy od historii medycznej pacjenta oraz aktualnego stanu jamy ustnej. Niektórzy pacjenci w wyniku przebytej choroby lub leczenia, mogą potrzebować nowych zdjęć co sześć miesięcy, inni tylko raz w roku.

65

Jeżeli pacjent pojawia się w gabinecie dentystycznym po raz pierwszy, dentysta najczęściej wykonuje prześwietlenie jako część badania kontrolnego, aby dokładnie ustalić stan zdrowia jamy ustnej. Osoby palące papierosy, skarżące się na suchość w ustach, czy posiadające istniejące już choroby dziąseł mogą być poddane prześwietleniom częściej.

Pacjenci często zadają pytanie czy prześwietlenie z użyciem promieni rentgenowskich może być szkodliwe. Z tego też powodu chcą zrezygnować z prześwietlenia. Narażenie na promieniowanie związane ze stomatologią stanowi niewielki udział w całkowitej ekspozycji na promieniowanie i jest dużo mniejsze niż to, któremu poddawani jesteśmy w trakcie kontroli na lotnisku.

Obecna technologia umożliwia dentystom korzystanie z obrazowania cyfrowego. Zalety obrazowania cyfrowego to mniejsze promieniowanie, brak czasu oczekiwania na wywołanie, obrazy można przesyłać elektronicznie, a dentyści mogą cyfrowo porównywać obrazy na ekranie.

Przypadki próchnicy niewidoczne gołym okiem a diagnozowane dzięki prześwietleniu, to codzienność w gabinetach dentystycznych. Innymi infekcjami, w diagnozowaniu których niezbędne są prześwietlenia, są ropienie. Ropień w początkowym stadium istnienia nie zawsze powoduje ból lub jakiekolwiek inne objawy. Niewykryty w porę może spowodować ropień mózgu, doprowadzić do poważnych komplikacji i powikłań.

Czytając ten artykuł przypomnij sobie, kiedy ostatni raz robiłeś prześwietlenie w gabinecie dentystycznym. Co lekarz dentysta stwierdził na podstawie zdjęć rentgenowskich? Może już nadszedł czas, aby dokładnie sprawdzić stan zdrowia zębów i dziąseł? Zdrowie jamy ustnej jest ściśle połączone ze zdrowiem całego organizmu. A zdrowy organizm to nasz priorytet.

Dr Dorothy Anasinski

Doktor Anasinski specjalizuje się w periodontologii i implantach dentystycznych. Doktor jest profesorem w zaawansowanym programie nauczania periodontologii na University of Illinois. Posiada tytuł Dyplomaty przyznawany przez American Board of Periodontology and Dental Implant Surgery, który jest najwyższym wyróżnieniem w tej dziedzinie. Tylko niespełna 1/3 periodontologów praktykujących w USA posiada tak wysokie kwalifikacje uznane przez branżę stomatologiczną i tytuł Dyplomaty.

Doktor Anasinki przyjmuje pacjentów w klinice Dental Specialists of Niles pod adresem 8216 W. Oakton w Niles. Numer telefonu 847-685-6686, w internecie www.dentalspecialistsofniles.com