----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

25 maja 2021

Udostępnij znajomym:

Lądowanie u stóp Mt Denali

Z Andrzejem Kulką w świat: Park Narodowy Denali, cz. 3

Piesze wędrówki pod względem atrakcyjności może pobić tylko wejście na Mt Denali. Mount Denali (znany niegdyś jako Mt McKinley) jest najwyższym szczytem Ameryki Północnej wznoszącym się 6,190 m n.p.m. w górach pasma Alaska Range. Potężny masyw wyniesiony ponad 5 km względem otaczających dolin, znany był od tysiącleci Indianom Atabaska jako Denali - wielki, wyniosły.

Pokryty wiecznym śniegiem i lodem Denali zbudowany jest z granitów i łupków metamorficznych, wypiętrzonych podczas orogenezy alpejskiej. Z rejonów szczytowych schodzą liczne malownicze lodowce, z których najdłuższy, Muldrow Glacier, mierzy 50 kilometrów, a lodowiec Ruth służy za znakomite lądowisko dla małych samolotów z turystami. Cały masyw objęty jest przyrodniczą ochroną od czerwca 1917 roku jako Park Narodowy Denali. Mount Denali, z uwagi na fakt, że jest to najwyższy szczyt kontynentu, wchodzi w skład Korony Ziemi. Po raz pierwszy zdobyła go w 1913 roku czteroosobowa grupa Alaskańczyków: Walter Harper, Harry Karstens, Hudson Stuck i Robert Tatum, a pierwszym Polakiem na szczycie był Marek Głogoczowski w 1970 roku.

6

Ostatnie manewry przed lądowaniem, lodowiec Ruth

Warunki na górze potrafią być brutalne: temperatury dochodzące do minus 75 stopni Celsjusza i wiatr przekraczający w porywach 250 km na godzinę! Mt Denali zdobywany jest co roku przez ponad 1,000 wspinaczy, z których zaledwie połowa osiąga szczyt.

O ile nie każdego stać na alpinistyczny wyczyn, prawie wszyscy zwiedzający Park Narodowy Denali, decydują się na odbycie podniecającego lotu małym, sportowym samolotem w góry, na teren parku, z lądowaniem - przy sprzyjającej pogodzie - na płozach na śniegu lodowca Ruth Glacier u samych podnóży Mt Denali. Niezapomniany jest też sam przelot przez górną część kanionu Ruth, czyli źródłową część jego lodowca, gdzie samolot sunie obok stromej ściany wysokiej na 1,600 m góry Mt Dickey, a głębokość lodowca sięga w tym miejscu 1,200 metrów. Oznacza to, że kanion Ruth ma 2,800 metrów, nieznacznie tylko ustępując rekordowemu pod tym względem kanionowi Colca w Peru!

5

Błękitne stawy na powierzchni lodowca

Tego typu przeloty organizowane są z lokalnych lotnisk w Healy i w Talkeetna. Gorąco polecam udział w takiej imprezie, która oferuje niezapomnianą panoramę najwyższych gór kontynentu z widokiem tundry, tajgi i wspaniałych lodowców.

Kilka firm w Denali urządza spływy pontonem po rzece Nenana wzdłuż granicy parku narodowego. Trwają one 2-4 godziny, są technicznie łatwe, a najciekawszy jest odcinek pomiędzy Denali a Healy.

4

Wschód słońca ponad Mt Denali

Corocznie Park Narodowy Denali odwiedzało ponad pół miliona turystów (do "czasów Covidu"), co przekraczało możliwości lokalnej bazy; na którą składa się kilka hoteli czynnych wyłącznie podczas lata, kilka parkingów dla RV oraz 7 pól namiotowych, z których najciekawszym jest bez wątpienia Wonder Lake z 28 miejscami. Przydają się informacje na stronach internetowych: www.nps.gov/dena.

Ciekawostki

* Podróżując na piechotę po bezdrożach Denali należy zaopatrzyć się w środek przeciwko komarom, okrycie głowy, kompas, dobrą mapę topograficzną, lornetkę i szczelny pojemnik na żywność. Absolutnie należy skontaktować się ze strażnikami odnośnie zasad zachowania w krainie niedźwiedzi. Łagodnie wyglądające łosie i klępy mogą - wbrew pozorom - również być zagrożeniem dla naszego życia. W parku nie można kupić żywności, dobór odpowiedniego sprzętu i zapasów żywności jest kluczowy.

3

Błękitne niebo nad Alaską

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka. Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z alaskańskim parkiem narodowym Denali włącznie, przez całe lato 2021. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W. Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237 7788, strona internetowa: www.andrzejkulka.com.

----- Reklama -----

MONITOR-KONKURS WAKACYJNY

----- Reklama -----

Obamacare po polsku 300 x 600

----- Reklama -----