16 września 2022

Udostępnij znajomym:

Narodowy Pomnik Przyrody Malowanych Skał Jeziora Górnego (Lake Superior), to jeden z najpiękniejszych krajobrazowo zakątków Stanów Zjednoczonych w stosunkowo bliskiej odległości od metropolii chicagowskiej. Atrakcyjność tego fragmentu południowego wybrzeża Jeziora Górnego zapewniają strome klify; nie dość, że wysokie aż do 70 metrów powyżej wodnej tafli, to jeszcze bogato zabarwione rozmaitymi minerałami! Mało, że wysokie, to jeszcze w wielu wypadkach pionowe. Nie dość, że zabarwione, to jeszcze w postaci smug i plam artystycznie rozłożonych na powierzchni!

Z racji swojej unikalności, ta zadziwiająca część wybrzeża została w 1964 roku uznana przez Kongres USA jako Narodowy Pomnik Przyrody obejmujący blisko 50 km kwadratowych (12,000 akrów), w tym 21 kilometrów (13 mil) linii brzegowej. Cały interesujący nas obszar jest podzielony; część wzdłuż wybrzeża podlega administracyjnie pod federalny zarząd National Park Service (łącznie z osobno wydzielonym terenem Beaver Basin Wilderness w jego środkowej partii), a część w głębi lądu podlega władzom stanu Michigan lub jest własnością prywatną. Dlatego zawsze warto posiadać przy sobie szczegółową mapkę Parku, aby nie popaść w niepotrzebny konflikt z prawem. Można ją z łatwością załadować do komputera/telefonu ze strony: www.nps.gov/piro/planyourvisit/maps.htm, nie zapominając jednak, że większość firm telefonicznych NIE MA ZASIĘGU na obszarze Pictured Rocks!

1g Skalny Zamek Miners Castle

Skalny Zamek - Miners Castle

Stoimy więc na wybrzeżu Jeziora Górnego spozierając na akwen, którego statystyczne dane przyprawiają o zawrót głowy! Jezioro Górne powstało zaledwie 10,000 lat temu po ustąpieniu rozległego lądolodu, którego resztki jeszcze spoczywają na Grenlandii. Wtedy dotarli tutaj pierwsi ludzie, rdzenni Amerykanie, Indianie, których potomkowie ze szczepu Odżibwa określali Wielkie Jezioro mianem Kitchi-gummi. Współczesna nazwa, Superior, pochodzi od Francuzów, którzy podążając od wschodu, napotkali za jeziorem Huron następne jezioro, wyżej położone, i stąd nazwali je Lac Supérieur. Pierwszym Europejczykiem nad Jeziorem Górnym był prawdopodobnie francuski podróżnik Etienne Brule, który dotarł tutaj w 1622 roku. Superior to największe i najbardziej na północ wysunięte jezioro w kompleksie Pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej, z powierzchnią lustra wody wynoszącą 82,100 km kwadratowych. Jest to również największe słodkowodne i drugie co do wielkości jezioro na świecie (po Morzu Kaspijskim). Jego maksymalna głębokość wynosi 406 metrów, długość 563 km, szerokość 257 km, a długość linii brzegowej aż 4,358 kilometrów! Jezioro Górne zawiera 12,100 km³ wody, więcej posiada tylko Bajkał i Tanganika. Leży na wysokości 183 m nad poziomem morza i jest najczystsze z Wielkich Jezior.

1d Krystalicznie czysta woda jeziora Superior

Krystalicznie czysta woda jeziora Superior

Powracamy do turystycznej rzeczywistości docierając do Pomnika Przyrody Malowanych Skał, który ciągnie się od miasteczka Munising poprzez Miners Castle, Beaver Lakes, Twelve Mile Beach i Latarnię Au Sable aż do osady Grand Marais. I w takiej kolejności, poruszając się głównie stanową drogą nr H58, proponuję zwiedzanie. Logika takiego właśnie wyboru wynika z faktu, że już na początku, w Munisingu znajduje się Ośrodek Informacji Turystycznej Munising Falls Visitor Center (gdzie zaopatrujemy się we wszelkie przydatne mapki, książki, foldery i pamiątki) oraz bardzo ładny wodospad Munising Falls, szczególnie efektowny zimą (zamarznięta kolumna lodu) i wczesną wiosną, kiedy topnieją śniegi i kwitną kwiaty! Warto tez podjechać kilka minut do piaszczystego cypla Sand Point, skąd rozpościera się panorama wyspy Grand Island po przeciwnej stronie cieśniny, zwracając uwagę na brzegi po lewej stronie, gdzie w odpowiednich tygodniach zasiadają dziesiątki wędkarzy skutecznie łowiący łososie, smolty, szczupaki, pstrągi i palie!

1h Pstrąg z Jeziora Superior

Pstrąg z jeziora Superior

Kierując się z Munising Falls Visitor Center prosto na wschód wspomnianą już drogą H58, docieramy po pięciu minutach do skrzyżowania, skąd "ślepa" droga Miners Castle Road prowadzi na północ do uroczej zatoczki, gdzie woda - przy odpowiedniej pogodzie - posiada niewiarygodny, karaibski kolor! Nad błękitno-zieloną zatoczką wznosi się skała ze zerodowanego piaskowca, słusznie nazwana "Zamkiem Górnika". Prawa odnoga od parkingu wiedzie natomiast do odległej o parę minut spaceru plaży Miners Beach, też wartej zobaczenia, relaksu, opalania lub kąpieli, o ile pozwoli na to temperatura krystalicznie czystej, lecz zimnej zazwyczaj wody. Pamiętajmy, że w najcieplejszym (zazwyczaj) sierpniu rekord temperatury wody w Jeziorze Górnym wynosi zaledwie 18 stopni Celsjusza (65F).

1a Zatoka Miners Castle

Zatoka Miners Castle

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka. Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z Narodowym Pomnikiem Przyrody Malowanych Skał włącznie, najbliższe terminy; 24 września oraz 1 października 2022. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W.Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237 7788, strona internetowa: http://www.andrzejkulka.com

----- Reklama -----

Wczesne głosowanie

----- Reklama -----

Wczesne głosowanie

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor

Subskrybuj MONITOR

Otrzymuj gazetę za darmo na swój email w każdy piątek.