Park Narodowy Big Bend - ciekawostki
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Z Andrzejem Kulką w świat

Turyści przybywający do parku zajmują się przede wszystkim spacerami, które bez wątpienia są najlepszym sposobem poznania parku. Szlaki piesze liczą w Big Bend ponad 350 km (200 mil) długości, o skali trudności pomiędzy łatwą i bardzo trudną. Musimy być przygotowani na wysokie temperatury w lecie!

Wiele osób przybywa tutaj, aby obserwować ptaki, zwłaszcza w okresie ich migracji. Żaden inny park narodowy w Stanach Zjednoczonych nie oferuje takiej ilości gatunków ptaków co właśnie Big Bend!

I w końcu wodniacy! Na prawdziwej pustyni znajdują wyzwanie w postaci spływów, z takimi przebojami jak bystrze Tight Squeeze w kanionie Mariscal. Wodniacy mogą spływać rzeką Rio Grande całymi dniami, nie spotykając po drodze żadnego człowieka!  

Noclegi, rezerwacje, ważne telefony

Park Narodowy Big Bend jest otwarty przez cały rok, 24 godziny na dobę. Najwięcej praktycznych informacji odnajdziemy na internetowej stronie www.nps.gov/bibe a także w ośrodku informacji turystycznej Panther Junction, czynnym od 8 do 18, z wyjątkiem świąt. W kilku miejscach (Basin, Rio Grande Village, Castolon i Panther Junction) możemy kupić wodę oraz podstawowy sprzęt turystyczny.

Noclegi na terenie parku narodowego zapewniają liczne kempingi oraz hotel Chisos Mountains Lodge w Chisos Basin, rezerwacje pod tel. 432-477-2291. Znacznie większą ofertę posiadają pobliskie miasteczka Marathon i Alpine; The Gage Hotel, Marathon Motel, Terlingua Ranch, Ramada Hotel i Best Western.

Opłaty

Wstęp wynosi 30 USD od pojazdu, opłata ważna jest przez 7 dni.

Ciekawostki

* Wielkie uszy wielkouchych zajęcy służą na pustyni nie tylko jako doskonały narząd słuchu, lecz także jako wydajne radiatory do usuwania z organizmu nadmiaru ciepła.

* Innym rewelacyjnie dostosowanym do życia na pustyni zwierzęciem jest szczur kangurzy (kangaroo rat), który w ogóle nie musi pić, aby przeżyć! Potrzebną do życia wodę pozyskuje metabolizując węglowodany z rozmaitych nasion.

* Cztery wspomniane na wstępie pustynie Stanów Zjednoczonych to: Wielka Kotlina, Mohawe, Sonora i Chihuahua. Chihuahua jest tworem stosunkowo młodym, liczącym nie więcej jak 8 tysięcy lat.

* Do terenów Big Bend mogą wnosić pretensje przedstawiciele 6 różnych narodów!

* Meksykanie znają Big Bend jako La Gran Curva del Rio Bravo.

* Większość wody przepływającej przez teren Big Bend pochodzi nie z Rio Grande, lecz z rzeki Rio Conchos, dopływającej z terenu Meksyku.

* Big Bend odwiedza rocznie około 380 tysięcy turystów (2009-2019).

Uwagi

* Jeden rzut oka na kwitnące kaktusy może drastycznie odmienić nasze postrzeganie pustyni!

* Teren parku jest - w dużym skrócie – nizinną, a także górską pustynią rozciętą zielonym pasem oazy wzdłuż brzegów rzeki Rio Grande. Stąd dane statystyczne mogą być mylące. Nie wynika z nich np. fakt, że ziemia może rozgrzać się w letnie popołudnie do niebagatelnej temperatury 80C (180F)!

* W parku żyją przedstawiciele 4 gatunków grzechotników i żmija miedzianogłowa. Najbliższe pogotowie ratunkowe znajduje się w Terlingua, 40 km (27 mil) na zachód od granicy Big Bend. Wiadomość dobra - węże są aktywne głównie w nocy.

* Woda z górskich źródeł parku, a tym bardziej z rzeki Rio Grande, nie nadaje się do picia.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka. Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z parkiem narodowym Big Bend włącznie, w kwietniu 2021. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W. Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237 7788, strona internetowa: www.andrzejkulka.com.