----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

06 października 2021

Udostępnij znajomym:

Z Andrzejem Kulką w świat

Największe atrakcje

Myśląc o podróży po Stanach Zjednoczonych mamy najczęściej w pamięci widoki kanionów Dzikiego Zachodu, bizony i gejzery Yellowstone lub wodospady Yosemite. Innym słowy, nieosiągalną w Europie egzotykę. Tymczasem Park Narodowy Shenandoah do złudzenia przypomina swojskie, bieszczadzkie krajobrazy, gdzie las zajmuje 95% powierzchni.

Od czasu objęcia przyrody ochroną, do parku powróciły niedźwiedzie czarne i żbiki, które wraz z licznymi dziś, reintrodukowanymi jeleniami wirginijskimi i dzikimi indykami oddają częściowo skład fauny sprzed ekspansji człowieka. Występuje tutaj 200 gatunków ptaków, w tym 35 śpiewających. W parku naliczono ponad 100 gatunków drzew i krzewów, tereny zajęte niegdyś przez pola uprawne i pastwiska zostały ponownie pokryte gęstym lasem do tego stopnia, że blisko 1/3 powierzchni uznano za ścisły rezerwat z odtworzonym składem florystycznym.

4x Fishers Gap Overlook w październiku

Fishers Gap Overlook w październiku

Las w Shenandoah jest bogaty, poza dominującymi dębami i białymi orzechowcami spotyka się tutaj topole, jesiony, klony, tsugi, jodły i sosny. W poszyciu występują liczne gatunki paproci. Prawdziwą ozdobą są azalie, wawrzyny, derenie, a z kwiatów lilie i różowe orchidee (pantofelki). Roślinność ma tu charakter i układ piętrowy. Obfitość grzybów, mchów i porostów uzupełnia przegląd flory, będącej fantastycznym schronieniem dla zwierzyny. Poza wymienionymi już dużymi ssakami, dodajmy jeszcze szopy pracze, skunksy, liczne gatunki drobnych gryzoni, salamandry, raki i kilka gatunków ryb zasiedlających miejscowe strumienie.

4p Pasmo Blue Ridge w Wirginii

Pasmo Blue Ridge w Wirginii

Nie nastawiając się zbytnio na rewelacje, oddajmy się kontemplacji szczegółów, ciszy i inności tego regionu. Jest on bowiem jedyny w swoim rodzaju w USA, tak pod względem pejzażu, jak fauny, flory i historycznych obiektów z czasów powstawania Stanów Zjednoczonych. Najoptymalniejszym sposobem zwiedzania Shenandoah jest przejazd do Waynesboro i wjazd na długą, krętą, wiodącą przez całą długość parku drogę Skyline Drive. Poruszajmy się w kierunku północnym, co ułatwi prowadzenie samochodu i wypatrywanie ciekawszych miejsc do fotografowania. W trakcie jazdy warto urządzać postoje na starannie dobranych parkingach widokowych, a także zaliczyć kilka szlaków pieszych. Przejazd po Skyline Drive z postojami zabierze nam jeden dzień.

4n Droga Skyline Drive poprzez park narodoy Shenandoah

Droga Skyline poprzez Park Narodowy Shenandoah

Jadąc ku północy oglądamy od wschodu panoramę pagórkowatej krainy zwanej Piedmontem, od zachodu zaś, wzmiankowaną w części historycznej - dolinę Shenandoah.

W parku istnieje ponad 800 km tras dla turystyki pieszej! Szlaki obejmują zarówno krótkie ścieżki z parkingu, jak i 160-km trasę wzdłuż głównego grzbietu, będącą częścią wielkiego Szlaku Appalachów. Godne wzmianki i eksploracji miejsca na drodze obejmują (jadąc z południa):
- Rockfish Gap (mila 105.4) - przełęcz w Blue Ridge z widokiem na obie strony gór;
- Calf Mountain Overlook (98.9) - daje ładną panoramę okolicy;
- Blackrock Summit Parking (84.8) - początek krótkiego szlaku na pobliski szczyt;
- Bacon Hollow Overlook (69.3) - ciekawy widok na wzgórza Piedmontu;
- South River (62.8) - początek 4.5 km trasy do niewielkich, ale ładnych wodospadów;
- Bearfence Mountain (56.4) - mój ulubiony szlak w parku wiedzie na szczyt góry z interesującą panoramą. Ten szlak wymaga niezbyt trudnej wspinaczki po skałach;
- Big Meadows (51) - jest to coś w rodzaju centrum parku, z kempingiem, ośrodkiem informacyjnym i licznymi trasami pieszymi. O zmierzchu i świcie pojawia się w tej okolicy dużo jeleni mulaków;
- Dark Hollow Falls (50.7) - dostęp do najbliższego (1.3 km) od szosy ładnego, 20-metrowego wodospadu;
- Crescent Rock Overlook (44.4) - widok na ciekawą w kształcie górę Jastrzębi Dziób;
- Pinnacles Overlook (36.7) - interesująca, zwłaszcza dla wspinaczy, formacja stromych skałek;
- Range View Overlook (17.1) - rozległa panorama pasma Blue Ridge;
- Shenandoah Valley Overlook (2.8) - widok na dolinę Shenandoah.

4r Idealne miejsce na piknik

Idealne miejsce na piknik

Ciekawostki

* Nazwa parku pochodzi od rzeki Shenandoah, płynącej doliną na zachód od grzbietu Blue Ridge.
* Łąka Big Meadows powstała najprawdopodobniej w archaicznych czasach, gdy Indianie wypalali corocznie spore połacie lasu, aby powstała porośnięta jagodami łąka zwabiająca sarny, stające się w otwartym terenie łatwiejszym łupem dla myśliwego
* Lisy w Shenandoah mają szare futro i potrafią wspinać się po drzewach!
* Niektóre krzewy górskiego wawrzynu (laur) liczą aż 600 lat!

4o Jedna z kaskad Black Hollow Falls

Jedna z kaskad Black Hollow Falls

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka. Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z Appalachami włącznie, na weekend Thanksgiving od 25 listopada 2021. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W. Belmont, Chicago IL 60634, tel. 773-237-7788, strona internetowa: www.andrzejkulka.com.

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----