03 marca 2016

Udostępnij znajomym:

Słownik tematyczny branży nieruchomości w Ameryce

Terminologia związana z wyceną nieruchomości, część 238

SITUS (inna nazwa: AREA PREFERENCE) – preferencja lokalizacji, zalety położenia nieruchomości: najważniejsza cecha ekonomiczna decydująca o tym, że dwie identyczne nieruchomości znajdujące się w dwóch różnych miejscach mogą znacznie różnić się w cenie.

SLAB – płyta: betonowa płyta stanowiąca fundament domu; dom wybudowany na tego rodzaju płycie nie posiada piwnicy.

SMART BUILDING (inna nazwa: INTELLIGENT BUILDING) – inteligentny budynek: budynek, który jest bardzo zaawansowany pod względem technicznym, wyposażony w system komputerowy sterujący wszystkimi instalacjami, łącznie z ogrzewaniem i chłodzeniem, w celu maksymalnego wykorzystania energii.

SOFT MARKET (inna nazwa: BUYER’S MARKET) – rynek preferujący kupujących: rynek, w którym kryzys ekonomiczny znacznie osłabił popyt na nieruchomości i doprowadził do spadku cen, sprawiając, że kupujący ma duży wybór i jest w stanie wynegocjować atrakcyjne ceny; rynek charakteryzujący się wysokim procentem sprzedaży bez pokrycia (short sales) oraz dużą ilością nieruchomości odebranych przez banki (foreclosures).

SPECIAL ASSESSMENT DISTRICT (w skrócie SAD) – okręg specjalnego opodatkowania; okręg SAD: rejon, w którym nieruchomości zostają obciążone specjalnym podatkiem od ulepszeń publicznych (special assessment tax), np. obszar, gdzie zostanie zainstalowana kanalizacja i wodociągi.

SPECIAL ASSESSMENT TAX (inna nazwa: improvement tax) – specjalny podatek od ulepszeń publicznych: specjalne dodatkowe opodatkowanie nieruchomości w celu sfinansowania publicznych projektów, które przynoszą bezpośrednie korzyści opodatkowanym nieruchomościom, na przykład położenie nowych chodników i krawężników, lub instalacja kanalizacji i wodociągów. Ulepszenia te z pewnością podnoszą wartość nieruchomości, jednak rzadko w stopniu zapewniającym zwrot inwestycji. Specjalne opodatkowanie może przyjąć formę dobrowolnego obciążenia (voluntary lien), kiedy mieszkańcy sami składają wniosek o ulepszenie publicznej własności (public improvement) i zgodzą się zapłacić za realizację projektu. Jeśli projekt ulepszeń jest zainicjowany przez miejscową administrację, wtedy podatek przyjmuje formę mimowolnego obciążenia (involuntary lien). Bez względu na formę obciążenia, wysokość opodatkowania danej nieruchomości może być oparta na udziale procentowym (np. koszt zainstalowania lamp ulicznych rozłożony jest równo na wszystkie nieruchomości), lub na długości strony działki przyległej do ulicy (właściciele szerszych działek ponoszą wtedy większe koszty).  

SPECIAL SERVICE AREA (w skrócie SSA) – strefa specjalnych usług; strefa SSA: okręg utworzony na podstawie rozporządzenia władz miejskich (ordinance) w celu obciążenia mieszkańców tego okręgu kosztami budowy ulic, systemu kanalizacji i wodociągów, itp. Strefy specjalnych usług bardzo często powstają z inicjatywy deweloperów, którzy budując nowe osiedla nie są w stanie sfinansować budowy całej infrastruktury. Nowe domy wybudowane w strefie SSA są zwykle tańsze, ponieważ koszty infrastruktury nie zostały wliczone w ich cenę. Jednak nabywca nowego domu położonego w strefie SSA musi liczyć się z tym, że oprócz podatków od nieruchomości, zostanie również obciążony dodatkową opłatą, która będzie spłacała obligacje (bonds) finansujące „specjalne usługi”. Strefy SAS stanowią zatem narzędzie finansowe, dzięki któremu władze miejskie nie muszą zadłużać się w celu pokrycia kosztów budowy infrastruktury dla nowych osiedli. Są one również stosowane w celu pokrycia kosztów konserwacji i naprawy już istniejącej infrastruktury i są bardziej preferowane niż okręgi SAD (special assessment district), ponieważ mogą być utworzone bardzo szybko i bez zgody sądów. Opłaty SSA doliczane są do rachunków za podatki od nieruchomości przez okres 20-30 lat. Mimo że widnieją się na tym samym rachunku, nie mogą być odliczone od dochodu przy corocznym rozliczaniu podatków jeśli dotyczą strefy SSA utworzonej dla nowego osiedla. Dlatego istotne jest, aby osoby planujące kupić nowy dom upewniły się, czy dane osiedle przypadkiem nie znajduje się w strefie specjalnych usług.

ZBIGNIEW PIEŃKOWSKI – magister filologii angielskiej ze specjalizacją w kulturoznawstwie amerykańskim (Uniwersytet Warszawski, 1994 rok). Tłumacz zawodowy z 18-letnim doświadczeniem. REALTOR®, REAL ESTATE MANAGING BROKER, właściciel firmy CARET REALTY INC.
Od 2004 roku służy pomocą przy kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości.
Tel.: 773-719-3645     
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Web: www.CaretRealty.com

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor