----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

23 października na uroczystym bankiecie 70. rocznicę działalności celebrowali uczniowie, pedagodzy i rodzice założonej w 1951 roku Polskiej Szkoły Sobotniej im. Gen. Kazimierza Pułaskiego, która obecnie mieści się przy kościele pw. św. Rozalii w Harwood Heights i jest jedną z dwóch najstarszych placówek polskiego szkolnictwa na terenie aglomeracji chicagowskiej.

„Szkoła to klucz do przyszłości, bez którego nie otworzymy żadnych drzwi. 70 lat to wspaniały jubileusz, który jest okazją do wspomnień, a one, choć minione, na zawsze pozostają w naszej pamięci. Trudno bowiem zostać obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia. Dopiero z perspektywy lat doceniamy to, co dała nam szkoła i pracujący w niej ludzie” – powiedziała witając uczestników jubileuszowej uroczystości dyrektor placówki Agata Michałkiewicz, która na zakończenie powitania zaprosiła uczestników uroczystości do uczczenia minutą ciszy zmarłych w ostatniej dekadzie nauczycieli szkoły cytując słowa wiersza Wisławy Szymborskiej „Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci”. Wspomnieniu pedagogów, którzy odeszli do wieczności poświęcony został również elektroniczny wideoklip.

DSC 6728

List gratulacyjny od Pierwszej Damy i Prezydenta RP odczytała konsul Agata Grochowska

Siedem dekad pedagogicznej działalności szkoły zostało dostrzeżonych i docenionych przez liczne instytucje i władze Rzeczpospolitej Polskiej. W liście gratulacyjnym, jaki w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wystosowała Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda, a odczytała konsul Agata Grochowska Pierwsza Dama napisała między innymi o tym, że szkoła jest miejscem wykuwania patriotycznych postaw Amerykanów polskiego pochodzenia. Osiągnięcia na polu nauki języka polskiego i historii wyrastają z patriotyzmu, entuzjazmu, umiejętności współdziałania oraz konsekwentnej pracy kilku pokoleń Polaków, którzy stworzyli i rozwijają ten wspaniały ośrodek edukacji i polskości.

„Ta szkoła powstała z potrzeby serca. Siedemdziesiąt lat temu, w trudnych latach 50. ubiegłego wieku, gdy Polska doznawała sowieckiego ucisku, polscy emigranci, którzy przybyli do Chicago po II wojnie światowej, pragnęli umocnić w swoich dzieciach więź z polskością i dumę z przynależności do polskiej narodowej wspólnoty. Wielkie poświęcenie i zaangażowanie okazali także organizatorzy szkoły, osoby nią kierujące i pracujący tu nauczyciele. Tak jest nieprzerwanie po dzień dzisiejszy. Cieszymy się, że również potrzeba odkrywania własnych korzeni i polskiej tożsamości gromadzi tak wielu młodych ludzi zdobywających tutaj wiedzę” – napisała Pierwsza Dama życząc całej szkolnej społeczności, aby inspirująca postać patrona szkoły, bohatera polskiej i amerykańskiej historii prowadziła do kolejnych znakomitych osiągnięć.

DSC 6910

Grupa pedagogów uhonorowana dyplomami uznania od Zrzeszenia Nauczycieli Polskich

Równie sympatyczne gratulacje i życzenia napłynęły od Prymasa Polski, arcybiskupa gnieźnieńskiego, ks. Wojciecha Polaka, marszałka Senatu RP Tomasza Grodzkiego, ministra edukacji Przemysława Czarnka, prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusza Bonisławskiego oraz wicedyrektora Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą Piotra Semeniuka.

Osobiście gratulacje przekazała konsul Agata Grochowska, prezes Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula, prezes Muzeum Polskiego Richard Owsiany oraz była wiceprezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego Anna Sokołowska, absolwentka tej szkoły.

DSC 6820

Dyrektor szkoły Agata Michałkiewicz

Wiceprezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Ilona Sobiech wraz z członkiniami Prezydium, Heleną Zając i Ewą Jabłońską wręczyły grupie nauczycielek nadane przez Zrzeszenie dyplomy uznania. Okolicznościowe listy gratulacyjne pedagogom oraz członkom Rady Rodziców wręczyła prezes szkoły Agata Woźny. Grupa nauczycieli z najdłuższym stażem uhonorowana została kwiatami i dyplomami. Mistrzynią ceremonii jubileuszowej uroczystości była Monika Zając.

W części artystycznej wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Wici” oraz uczennica Marcelina Deta z klasy trzeciej B, która recytowała wiersz pt. „Moja szkoła”.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP