Wpływ tytoniu na choroby jamy ustnej
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Palenie papierosów nie jest w modzie. Przynajmniej od kilkudziesięciu lat, kiedy w modzie stała się aktywność fizyczna, zdrowy styl życia i zdrowe odżywianie – palenie papierosów naturalnie przestało być powszechnie uznawane, za popularną rozrywkę. Powoli znikały duże reklamy papierosów z billbordów i z prasy. Wprowadzano zakazy palenia w miejscach publicznych i środkach transportu. Z paleniem walczy się za pomocą akcyz i wysokich cen papierosów – z nadzieją, że odstraszy to palaczy od palenia.

Wielu palaczy do ostawienia papierosów nie motywuje przemijająca moda, zakazy, cena, regulacje prawne, czy ograniczenia. Często pierwszym impulsem do podjęcia decyzji o rzuceniu palenia są problemy zdrowotne.

Palenie ma wielki wpływ na obniżenie jakości naszego zdrowia i przyczynia się do rozwoju wielu chorób.

Statystyki łączące choroby jamy ustnej z paleniem są zatrważające. Przeszło 1/3 palaczy boryka się z przynajmniej kilkoma problemami zdrowotnymi w jamie ustnej. Paląc, wchłaniamy do jamy ustnej substancje smoliste zawarte w papierosach, które są bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia. Palenie tytoniu hamuje łaknienie oraz zmienia poczucie smaku potraw. Palacz ma gorszy węch i smak. Dodatkowo palenie wpływa negatywnie na ukrwienie jamy ustnej oraz obniża odporność organizmu. Dym z papierosa i jego temperatura prowadzą do zapalenia błony śluzowej, co z kolei przyczynia się do występowania nadżerek i owrzodzeń.

Palacze trzy razy częściej zapadają na raka języka i osiemnaście razy częściej na raka jamy ustnej. Dentysta w trakcie rutynowej kontroli dentystycznej może stwierdzić zmiany w obrębie jamy ustnej. Osoby palące papierosy borykają się z większą ilością powikłań po zabiegach chirurgicznych oraz suchością jamy ustnej.

Dym papierosowy nie jest obojętny dla zębów i dziąseł. Zęby palacza zamieniają kolor i z czasem stają się żółte albo jasno brązowe. Palacze borykają się z nieprzyjemnym zapachem z ust, bardziej podatni są na choroby dziąseł i przyzębia. Choroby dziąseł i przyzębia u osób palących papierosy rozwijają się szybciej, w wyniku czego palacze częściej tracą zęby.

Statystycznie palacze rzadziej chodzą do dentysty niż osoby niepalące. Pierwsze negatywne skutki palenia widoczne w jamie ustnej to zmiana koloru zębów, krwawiące dziąsła, odkładanie się kamienia nazębnego oraz uczucie suchości w ustach. Średnio szacuje się, że 40 % chorób przyzębia diagnozowanych w Stanach Zjednoczonych jest w jakimś stopniu skutkiem palenia papierosów. U palaczy istnieje także ryzyko niepowodzenia w przypadku procedury wstawiania implantów dentystycznych.

Aby poprawić wygląd jamy ustnej, a także nie dopuścić do utraty zębów, najlepiej jest zrezygnować z palenia papierosów. Rzucenie palenia nie jest sprawą prostą. Palacze wstydząc się swojego nałogu nie kwapią się do tego, aby regularnie odwiedzać lekarza dentystę. Wstydzą się swojego nałogu i obawiają się, że dentysta może ich skrytykować. Lekarze z drugiej strony nie chcąc urazić pacjenta pomijają fakt palenia i nie informują pacjenta o fakcie, że zmiany w jamie ustnej mogą być spowodowane niezdrowym stylem życia. Rolą dobrego, doświadczonego lekarza jest pomoc pacjentom w uzyskaniu optymalnego zdrowia i jak najlepszego samopoczucia. Namawiam wszystkie osoby palące papierosy do odwiedzenia gabinetu dentystycznego, bez obaw, że spotkacie się z krytyką. Lekarz oczywiście zaleci rzucenie palenia, ale też podpowie, jak można dbać o zęby, aby ich nie stracić.

W przypadku palaczy podstawą dbania o zęby jest codzienna higiena. Zęby należy szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie, raz dziennie nitkować, a jeżeli palimy papierosy, to dodatkowo używać płynów do płukania jamy ustnej. Zalecam rutynowe, profesjonalne czyszczenia zębów w gabinecie z dodatkowym zwróceniem uwagi na ewentualne infekcje dziąseł, które u osób palących występują częściej niż u osób nie palących.

Jeżeli palenie papierosów zniszczyło zęby, w gabinecie dentystycznym jest szansa, aby przywrócić naszym zębom dawny blask. Wybielanie zębów w gabinecie pozwoli zębom odzyskać dawny kolor, dentystyka kosmetyczna, koronki albo implanty dentystyczne przywrócą piękny i zdrowy uśmiech. Jeżeli nasz zgryz wymaga korekty także można dokonać tych zmian w gabinetach dentystycznych przy pomocy standardowych aparatów ortodontycznych lub plastikowych nakładek. W swojej praktyce pomogłam ocalić zęby wielu pacjentom, którzy przez choroby jamy ustnej, spowodowane między innymi paleniem tytoniu, stanęli w obliczu ryzyka utraty zębów.

Dorothy A. Anasinski, D.D.S.
Specialist in Periodontics and Dental Implants
Assistant Clinical Professor,
Postgraduate Periodontics, University of Illinois
Diplomat, American Board of Periodontology
Dental Specialists of Niles, P.C.
8216 W. Oakton, Niles, IL 60714
Tel.: (847) 685-6686
www.dentalspecialistsofniles.com