Yellowstone; rzeki, kaniony i wodospady
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Yellowstone kojarzy nam się głównie z gejzerami i bizonami, ale warto również poświęcić nieco uwagi wodzie, która pod różnymi postaciami urozmaica krajobrazy tego najstarszego i chyba najsłynniejszego parku narodowego świata. W rezultacie potężnych zjawisk wulkanicznych, jakie odbywały się tutaj 600 tysięcy lat temu, centralna część płaskowyżu uległa zapadnięciu tworząc wielkie (45 x 78 kilometrów), owalne zagłębienie zwane kalderą. Jest ono wypełnione do dzisiaj wodą jeziora, które nazywa się Yellowstone, z taflą 2,357 m n.p.m., czyli na wysokości naszych tatrzańskich szczytów. Na jego brzegu nadal wytryskują gorące źródła, huczą gejzery, bulgocą wrzące błota, a obraz jego głębin - dno sięga aż 119 metrów głębokości - przypomina to, co znajdujemy na powierzchni - kaniony, wapienne wieże oraz wycieki wody o temperaturze ponad 120 stopni Celsjusza! Całe dno stopniowo opada ku południowi, ale... cały przez czas podnoszą się jego północne brzegi tworząc coraz szersze, naturalne plaże. Nie zachęcają one raczej do kąpieli, gdyż w wodzie o średniej temperaturze 5 stopni C nie można zbyt długo wytrzymać. Natomiast pstrągi radzą sobie doskonale w tym środowisku, stanowiąc obiekt marzeń dla zjeżdżających z całego świata wędkarzy poszukujących unikalnych gatunków. Jest nim przede wszystkim odmiana pstrąga zwana cutthroat (Oncorhynchus clarkii bouvieri), którego największa populacja w Ameryce Północnej występuje właśnie w jeziorze i w rzece Yellowstone, która z niego wypływa.

Wspomniana rzeka meandruje łagodnie pośród wzgórz, ale trafiając na wyjątkowo twarde podłoże wulkanicznej skały zwanej riolitem, tworzy spektakularny kanion. Jest to kolejny, turystyczny szlagier regionu, a ogólny jego obraz najlepiej oddają cyfry: długość 32 km, głębokość 240-360 m, szerokość do 1,200 metrów. Kanion Yellowstone nie jest co prawda tak ogromny jak Wielki Kanion Rzeki Kolorado w Arizonie, ale swoim kształtem, barwami i położeniem doprawdy imponuje. Fascynujące kolory ścian Kanionu pochodzą z riolitu wietrzejącego na żółto, co nawiasem mówiąc nadało nazwę całej okolicy - Żółty Kamień (yellow stone). W kanionie znajdują się liczne wodospady, między innymi Górny (o wysokości 33 m) oraz Dolny Wodospad Yellowstone (93 metry). Innych spektakularnych wodospadów w Yellowstone naprawdę nie brakuje, poniżej Kanionu zadziwia jeszcze Wodospad Wieżowy (Tower Fall) a w dalszych częściach parku warto obejrzeć jeszcze łatwo dostępne z parkingu: Mystic Falls, Kepler Cascades, Lewis Falls, Rustic Falls, Gibbon Falls, Firehole Falls, a także kaskady wymagające dłuższego spaceru jak np. piękne Terraced Falls lub Union Falls.

Rzeki w Yellowstone nie tylko kształtują godne podziwu wodospady, lecz również stwarzają zwierzynie fantastyczne warunki do życia - pojąc, dając żywność i schronienie. Kiedy mamy nieco więcej wolnego czasu na terenie parku, zobaczyliśmy już bizony, wodospady i gejzery, wtedy warto wybrać się przykładowo nad rzekę Lamar lub Madison, usiąść w ciszy na brzegu i bacznie obserwować, jak biegnie życie na łonie natury. Niespodzianki gwarantowane!

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka. Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z Yellowstone włącznie, w lecie 2020. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W.Belmont, Chicago IL 60634, tel. 773-237-7788, strona internetowa: www.andrzejkulka.com.