----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

21 stycznia 2022

Udostępnij znajomym:

Z Andrzejem Kulką w świat: Park Narodowy Jaskini Mamuciej, cz. II

Frozen Niagara Tour

Ten szlak mierzy około 400 metrów długości, liczy setkę schodków, miejscami jest stromy, zabiera niecałe 2 godziny na przejście. Jego kulminacją jest kaskadowa formacja przekonywująco zwana Zamarzniętą Niagarą. Dojazd/powrót do wejścia parkowym autobusem.

Historic Tour

Trasa liczy 3 kilometry, zajmuje około 2 godzin, ma 540 stopni do pokonania. Wchodzimy naturalnym wejściem, odkrytym tysiące lat temu przez Indian, i powtórnie odnalezionym w 1798 roku. Od początku uderza nas wielkość korytarzy, usprawiedliwiająca nazwę jaskiń. Blisko wejścia są pozostałości po eksploatacji saletry w czasach wojny z Anglikami. W gablotach zobaczymy przedmioty pozostawione przez Indian. Najciekawsze miejsca to: Utrapienie Tłuściocha (Fat Man’s Misery), wąska szczelina, którą musimy się jakoś przecisnąć oraz Ruiny Karnaku - potężne kolumny nawiązujące do pylonów starożytnego Egiptu. Imponuje również Mammoth Dome, ogromna hala o wysokości 58.5 metra (155 schodków), oraz przestronny korytarz nie bez powodu zwany Broadway. W trakcie spaceru czekają nas liczne schody, widoki warte są jednak każdego wysiłku.

8i Okolica Zamarzniętej Niagary

Okolica zamarzniętej Niagary

Grand Avenue

Ten szlak cieszy się dużą popularnością, gdyż trafia w gusta większości zwiedzających. Nie jest łatwy, posiada trzy strome 30-metrowe podejścia i 1,313 schodów do pokonania. Na przejście ponad 6 km trzeba poświęcić ok. 4.5 godziny. Największe atrakcje tej Wielkiej Promenady to “kaniony”: Boone Avenue i Cleaveland Avenue oraz Zamarznięta Niagara jako kulminacja.

Dodam, że można jeszcze zaliczyć szlaki: Cleaveland Avenue Tour, Domes & Dripstones Tour, Gothic Avenue Tour oraz Mammoth Passage Tour.

8h We wnętrzu Ziemi

We wnętrzu ziemi

Informacja, noclegi, rezerwacje, ważne telefony

Jaskinie Mamucie odwiedzane są co roku przez ponad 600 tysięcy turystów, co skłania do rezerwacji tras wycieczkowych i miejsc w hotelu, jeśli chcemy odbyć “wyprawę do wnętrza Ziemi” w ciągu lata, podczas świąt i w weekendy. Zakupu biletów na poszczególne trasy można/trzeba dokonać za pośrednictwem internetu: https://www.nps.gov/maca/planyourvisit/cave-tours.htm

Ośrodek informacji turystycznej (Visitor Center) jest otwarty przez cały rok z wyjątkiem świąt Bożego Narodzenia. Na terenie parku znajduje się hotel Mammoth Cave Hotel, tel. (270) 758-2225. Poza parkiem: np. Quality Inn, przy skrzyżowaniu autostrady I-65 i szosy Mammoth Cave Rd, Best Western Kentucky Inn, 1009 Doyle Ave. W obrębie parku funkcjonują trzy kempingi, limit 14 nocy.

Opłaty

Wstęp do parku jest darmowy, płacimy natomiast za poszczególne trasy wycieczkowe pod przewodnictwem strażnika.

8l Pysk potwora

Pysk potwora

Ciekawostki

* Wapienie Jaskini Mamuciej są osadem płytkiego morza sprzed 350 mln. lat, które pokrywało stan Kentucky przez około 70 milionów lat. Na terenie Polski, na Śląsku, rosły wtedy lasy drzewiastych paproci, skrzypów i widłaków dające pokłady węgla kamiennego.

* W niektórych jaskiniach powstaje węglan wapnia strącający się z kropel sączących ze stropu. Wapień narasta od powały w postaci sopli zwanych stalaktytami; odpowiadające im narośla na dnie noszą nazwę stalagmitów.

* Jaskinia Mamucia, największy system pieczar na świecie, jest również “domem”, specyficzną niszą ekologiczną dla 130 gatunków roślin i zwierząt. Niektóre z nich, jak niewidome ryby, czy raki albinosy, żyją tylko w jaskiniach.

* Stada dzikich indyków można dość często zobaczyć w lesie na terenie parku narodowego.

* Dla zagorzałych piechurów dobra wiadomość: w parku - na powierzchni - wytyczono ponad 100 km śródleśnych szlaków! Niektóre z nich prowadzą do zaskakujących miejsc, gdzie z litej skały wypływa nie źródło, lecz cała rzeka (np. River Styx Spring)!

8n Patrząc w jaskiniowy sufit

Jaskiniowy sufit

Uwagi

* Wybierając się na podziemny szlak pamiętajmy o wygodnych butach z nieślizgającą się podeszwą, a także o swetrze lub ciepłej kurtce. Na powierzchni może doskwierać upał, ale na dole jest chłodno przez cały rok!

* Na trasach nie ma toalet (wyjątkiem jest Grand Avenue Tour), o czym warto pamiętać przed zejściem pod ziemię!

* Mammoth Caves leży w tej samej strefie czasowej, co Chicago.

* W 2021 roku obowiązywało noszenie maseczek zarówno w Visitor Center jak i na podziemnych szlakach.

* Do jaskini nie wolno zabierać ze sobą ani statywów fotograficznych ani kijków do chodzenia.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka. Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z Jaskinią Mamucią włącznie, w styczniu 2022. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W. Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237 7788, strona internetowa: www.andrzejkulka.com.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----