----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

14 lutego 2020

Udostępnij znajomym:

Jesteśmy na początku sezonu podatkowego 2020. Dla wielu podatników jest to czas komasowania informacji potrzebnych do przygotowania pełnego zeznania podatkowego. Powinniśmy aktywnie rozważyć niektóre z wyzwań, z którymi musimy się zmierzyć.

Chociaż minął już ponad rok od nowej ustawy obniżenia podatków, wielu z podatników jest nadal stosunkowo niepewnych, w jaki sposób te zmiany wpływają na nich. Sezon podatkowy 2020 może być sezonem, w który ponownie mogą się pojawić stare problemy i potencjalnie szereg nowych.

Oto niektóre ze wspólnych problemów podatkowych w 2020 r., o których wszyscy powinniśmy wiedzieć.

Zniesienie kary za brak ubezpieczenia zdrowotnego

Prawie wszystkie zmiany w kodeksie podatkowym wynikające z ustawy o obniżce podatków i zatrudnieniu weszły w życie w 2018 roku. Jednak kilka z nich nie stało się aktywnych do tego roku. Zniesienie płatności za brak ubezpieczenia jest jedną z nich.  

Płatność za tzw. „wspólną odpowiedzialność,” została wcześniej wprowadzona na mocy ustawy o opiece zdrowotnej. Zasadniczo wymagane jest, aby obywatele posiadali jakąś formę ubezpieczenia zdrowotnego (Obamacare, prywatne lub w inny sposób). Do roku 2019, jeśli podatnik nie mógł udowodnić, że ma ubezpieczenie zdrowotne, musiał zapłacić karę przy rozliczeniu z podatków.

Począwszy od sezonu podatkowego 2020 (rok rozrachunkowy 2019), nie ma już kary federalnej. Jednak, co powoduje zamieszanie, nadal istnieją pewne kary stanowe. Na przykład New Jersey, Massachusetts i Waszyngton DC, posiadają jakąś formę kary. Podatnicy będą musieli zachować ostrożność w tym względzie i sprawdzić lokalne przepisy.

Próg odliczenia kosztów leczenia

Było wiele przesunięć i zmian tam i z powrotem w odniesieniu do progu odliczeniu kosztów medycznych i stomatologicznych w ciągu ostatniej dekady. W 2010 r. ustawa o opiece zdrowotnej w przystępnej cenie podniosła liczbę z 7.5 procent do 10 procent skorygowanego dochodu brutto. To znacznie utrudniło ludziom zakwalifikowanie się.

Potem przyszła ustawa o obniżonych podatkach, która w 2017 i 2018 roku obniżyła próg do 7.5 procent. Niestety, w tym roku powróci do 10 procent.

Co to wszystko oznacza? Zasadniczo, jeśli podatnik planuje wyszczególnić odpisy w 2019 r., jego nierefundowane koszty leczenia i stomatologiczne muszą przekroczyć 10 procent skorygowanego dochodu brutto, aby zakwalifikować to jako dodatkowe odliczenie.

Zamieszanie w sprawie odliczenia alimentów

Eliminacja odliczenia alimentów, czyli płatności na utrzymanie dla byłego małżonka (w odróżnieniu od płatności na utrzymanie dzieci, które nie było i wciąż nie jest odliczeniem) jest kolejna zmianą, która rozpoczyna się w tym roku. Oznacza to, że alimenty związane z każdym rozwodem lub umową separacji, które będą zawarte lub zmodyfikowane od 1go stycznia 2019 roku lub później, nie będą podlegały odliczeniu. Dla niektórych podatników jest to dość znacząca zmiana, która może kosztować tysiące dolarów.

Niezgłoszenie całego dochodu

Raportowanie dochodów było dość prostym procesem. Większość ludzi, jak i firm, podlega raportowaniu dochodów i części wydatków, które urzędy skarbowe są w stanie zweryfikować po fakcie. Mówimy o formach W-2 dla pracowników lub pracując na własny rachunek formach 1099 w wielu wariantach. Często może być tych form dużo więcej ze względu na zmianę pracy czy posiadanie kilku kont bankowych czy maklerskich podlegających raportowaniu. Coraz częściej zdarza się, że formy nie są wysyłane pocztą tylko dostępne na portalach internetowych do pobrania, i przez to często nie wszystkie źródła dochodu są zaraportowane. Mniej zorganizowani podatnicy nie zgłoszą wszystkich swoich dochodów w 2020 roku i mogą zostać uderzone należnymi podatkami, odsetkami i karami.

Nowym zagadnieniem jest obowiązek zadeklarowania posiadania kont walut wirtualnych, a nie tylko raportowanie ich sprzedaży czy wymiany.

Brak kwartalnych opłat podatków szacowanych

Osoby posiadające źródła dochodów bez pobieranych zaliczkowo podatków mają obowiązek obliczenia spodziewanego podatku i uiszczenia go w formie przedpłat. Przy większej liczbie freelancerów niż kiedykolwiek wcześniej oznacza to również, że więcej podatników będzie musiało płacić kwartalne podatki szacowane za rok podatkowy 2019. Niestety, wielu podatników nie jest świadomych, że muszą to zrobić, lub nie wiedzą, jak i kiedy dokonać płatności. Terminy płatności przedpłat za rok 2020 (na rozliczenie, które będzie składane 15 kwietnia 2021) to:
kwiecień 15, 2020
czerwiec 15, 2020
wrzesień 15, 2020
styczeń 15, 2021.

Niepłacenie kwartalnych szacowanych podatków powoduje kilka rzeczy. Po pierwsze, pozostawia podatnika z ogromnym rachunkiem podatkowym do zapłacenia 15 kwietnia. Po drugie, może to faktycznie wywołać późne opłaty i odsetki oprócz podstawy opodatkowania. W przypadku najlepiej zarabiających, może to wynieść tysiące dolarów dodatkowych podatków.

Zaniżanie szacowanych płatności podatkowych

Dokonywanie kwartalnie szacowanych płatności podatkowych na czas to tylko połowa bitwy. Dla niedoświadczonych podatników nieprawidłowe obliczenie kwoty podatków, które są należne, jest kolejnym ogromnym problemem.

Jak sama nazwa wskazuje, kwartalne płatności podatkowe są szacunkowe, na podstawie tego, co podatnik uważa, że zarobi w ciągu danego roku. Aby dokładnie oszacować swoje obciążenia podatkowe, muszą prowadzić skrupulatne rejestry i zawiłe obliczenia, aby wygenerować ciągle tylko wstępne oszacowanie. Jest w porządku, jeśli wyliczenia będą nieco zaniżone (chociaż margines błędu jest mały), ale jest o wiele lepiej, jeśli nieco zawyżymy należne sumy. Gwarantuje to, że ostatecznie otrzymamy niewielką ilość pieniędzy zwrotu w kwietniu (w przeciwieństwie do konieczności dokonywania kolejnych dopłat).

Podczas gdy każdy podatnik ma różne zarobki i odliczenia, jest dobra zasada dla większości podatników, aby odłożyć co najmniej od 22 do 25 procent każdej płatności na konto oszczędnościowe, które jest wyraźnie zarezerwowane do dokonywania płatności przez cały rok.

Artur Arciuch MSc, CPA, EA
Principal Accountant

Taxes-The Financial Services Corp.
1030 Higgins Rd., Suite 205
Park Ridge, IL 60068
Phone: (773) 631-2700
Fax: (773) 631-6400
www.linkedin.com/in/arturarciuch
www.taxesus.com

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----