Park Narodowy Biscayne - klejnot przedmieścia, cz. 1
----- Reklama -----
Andrzej Kulka

Andrzej Kulka


www.andrzejkulka.com

Udostępnij swoim znajomym:

Old Rhodes Key, Totten Key, Elliott Key, Sands Key i Boca Chita plus 37 innych małych wysepek wraz z otaczającymi je wodami i florydzkim wybrzeżem Atlantyku tworzą rzadko odwiedzany Park Narodowy Biscayne o powierzchni 730 km kwadratowych. Zaledwie 5% tego obszaru zajmuje ląd; reszta obejmuje wodną toń i niezwykle ciekawe dno morza. Biscayne znajduje się niemal na przedmieściach Miami, w odległości tylko 16 km od tej wielkiej metropolii. Całą południową Florydę cechuje klimat zwrotnikowy morski.

Najcieplej jest w lipcu, ze średnią maksymalną temperaturą wynoszącą +31C, średnią minimalną +26C. Najchłodniejszy jest styczeń, ze średnią maksymalną +23C, średnią minimalną +17 stopni Celsjusza. Rekordowo wysoką temperaturę +37C zanotowano w 1974 roku, rekordowo niską - zero stopni Celsjusza - w 1977 roku. Najwięcej opadów przypada na czerwiec - 175.3 mm, najmniej na grudzień - 50.3 milimetra.

Komunikacja

Najszybsze dotarcie na miejsce zapewnia przelot do Miami, a następnie przejazd ok. 40 km (25 mil) na południe szosą nr 1 w stronę Key Largo, zjazd jest zaznaczony znakiem Biscayne National Park Convoy Point Visitor Center. Można też dojechać z Homestead, 15 mil od Miami, szosą SW 328 St. (North Canal Drive). Odległość z Miami do polonijnego Chicago wynosi 2,200 km (1,380 mil), do Nowego Jorku – 2,060 km (1,280 mil).

Najlepsza pora na zwiedzanie

Każda pora roku jest dobra, aby odwiedzić Biscayne, jednakże najkorzystniejsza pogoda panuje w porze suchej, czyli od połowy grudnia do połowy kwietnia. W lecie są częste burze i chmary komarów, od sierpnia natomiast zaczyna się okres huraganów.

Zarys geologiczno-historyczny

Jeszcze sto tysięcy lat temu poziom wody wokoło Półwyspu Florydzkiego był 8 metrów wyższy niż obecnie. Cała południowa Floryda była wówczas pod wodą, a wysepki, które tworzą słynny dzisiaj, długi na 400 kilometrów łańcuch "Keys" stanowiły... barierę koralową, budowaną ze szkieletów koralowców i wapiennych glonów!

Wysepki objęte obecnie terenem parku narodowego były w prekolumbijskich czasach zamieszkałe przez Indian Tequesta. Hiszpańska ekspedycja dowodzona przez Juana Ponce de Leon dotarła tutaj w 1513 roku. W konsekwencji, choroby przywleczone przez Europejczyków doprowadziły do wymarcia całego plemienia. W XVII i XVIII wieku wyspy stawały się domem dla nielicznych osadników, odkrywców, awanturników, piratów i poszukiwaczy wraków.

W latach 60. XX stulecia, wskutek gwałtownego rozwoju Miami, powstało zagrożenie dla przybrzeżnych wód południowej Florydy. Istnienie raf koralowych i mangrowcowych zarośli stanęło pod znakiem zapytania. Ochroniarze przyrody rozpoczęli walkę z handlarzami nieruchomościami doprowadzając do zwycięstwa ukoronowanego utworzeniem w 1969 roku pomnika przyrody na terenie zatoki Biscayne. Niedługo potem - w czerwcu 1980 roku - powstał Park Narodowy Biscayne obejmujący i poszerzający granice wcześniejszego rezerwatu.

Największe atrakcje parku

Aby należycie docenić znaczenie tego parku narodowego musimy zdać sobie sprawę z jego morfologicznego zróżnicowania. Park Narodowy Biscayne obejmuje wąski, pokryty bagnami i mangrowcowymi zaroślami pas wybrzeża Florydy w krańcowej, południowo-wschodniej części stanu. Ten pas brzegu jest naturalną strefą buforową pomiędzy metropolią Miami a bardzo płytką, szeroką na 9-11 km zatoką Biscayne Bay, której wschodnią granicę stanowi łańcuch wąskich wysp barierowych. Te wyspy, z rzadka wznoszące się wyżej niż 3 metry nad poziom morza, są pozostałością prastarej rafy koralowej z czasów, gdy globalny poziom oceanów był znacznie wyższy. Na wschód od pasa wysepek nadal ciągnie się szeroki na kilka kilometrów fragment platformy kontynentalnej (szelf), obmywanej od południa ciepłym prądem zatokowym, opadającej gwałtownie w głębiny Atlantyku. Ogromną większość powierzchni parku (95%) stanowi więc woda: krystalicznie czysta i ciepła, płytka na 1-2 metry Zatoka Biscayne oraz błękitna toń krawędzi szelfu, która do głębokości 20 metrów pozostaje na szczęście chroniona jako park narodowy. Powierzchnia wysepek i florydzkiego wybrzeża to tylko niewielka - chociaż przyrodniczo bardzo istotna - część parku Biscayne.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka. Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z południową Florydą włącznie, zimą oraz wiosną 2020/21. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W. Belmont, Chicago IL 60634, tel. 773-237-7788, strona internetowa: www.andrzejkulka.com.