----- Reklama -----

Luxahaus Beyond
Zaloguj się
Subskrybuj

06 maja 2022

Udostępnij znajomym:

Przygoda z górami Teton posiada dwa zasadniczo odmienne oblicza; wspaniała panorama wyniosłych szczytów podziwiana z głównych dróg wiodących dnem doliny Jackson Hole oraz bezpośrednie przeżywanie piękna parku, doświadczane podczas spacerów licznymi tutaj szlakami pieszymi.

Na początek polecam przejazd o świcie z Teton Village do Moose Junction, gdzie wzdłuż rzadko uczęszczanej drogi (Moose Wilson Road) stosunkowo często można ujrzeć niedźwiedzie czarne i łosie. Rankiem 9 września 2001 roku obserwowałem na tym krótkim odcinku aż 8 misiów pałaszujących jagody na przydrożnych krzakach! podróż na północ szosą nr 191 z Moose do Moran Junction oferuje zmieniającą się jak w kalejdoskopie panoramę najwyższych partii Grand Teton z malowniczymi meandrami rzeki Snake na pierwszym planie! Pętlę zamykamy jadąc na południe szosą Teton Park Road zatrzymując się na licznych "punktach widokowych" (viewpoints) z coraz to inną - a zawsze zaskakującą - perspektywą szczytów Mt Moran, Teewinot i samego Grand Teton, włączając przejazd wzdłuż brzegu jeziora Jenny Lake. Wspomniany objazd zajmuje ok. 3 godzin.

62

Resztę dnia proponuję spędzić na jednym z licznych, pięknych górskich szlaków. Moja ulubiona ścieżka prowadzi wzdłuż południowo-zachodniego brzegu jeziora Jenny pod wodospad Hidden Falls, do miejsca zwanego Inspiration Point, a następnie w głąb Kanionu Kaskadowego, ile tylko starczy sił i czasu. Mając do dyspozycji cały dzień można wystartować z Jenny Lake Lodge, przejść wzdłuż jezior String oraz Leigh do Bearpaw Lake, a następnie wrócić okrężna drogą, po przeciwnych brzegach. Jest to dość długa, ale łatwa trasa, gdyż biegnie po płaskim terenie. Miłośnikom ambitniejszych szlaków polecam wyprawę do podnóży Grand Teton, trasą Surprise-Amphitheater Lakes Trail z ewentualnym przedłużeniem do jeziora Taggart i Bradley.

Pobyt w Parku Narodowym Grand Teton nie powinien ograniczać się do jazdy i spacerów, warto też odbyć przejażdżkę konną, popłynąć pontonem po rzece Snake, polecieć balonem, zaliczyć rowerową ścieżkę, a na koniec zrelaksować się z wędką nad szmaragdowym jeziorem pełnym pstrągów. Dodam, że urocze centrum miasteczka Jackson Hole również zasługuje na kilkugodzinną wizytę.

CIEKAWOSTKI

- Richard Leigh, wspomniany już, znany łowca bobrów (Beaver Dick) wraz ze swoją indiańską żoną Jenny prowadził ekspedycję geologiczną w 1872 roku. Cztery lata później, podczas wyjątkowo ostrej zimy, całą jego rodzinę dotknęła tragedia. W zasypanej śniegiem chacie zmarła na ospę małżonka, a w ciągu kilku kolejnych dni oddały ducha wszystkie dzieci, sześcioro... Richard cudem przeżył. Uczestnicy wzmiankowanej wyprawy, doceniając zasługi Richarda, nazwali dwa najpiękniejsze jeziora pasma Teton imionami: Jenny Lake i Leigh Lake.

- Miasto Jackson Hole powstało w 897 roku, trzy lata później liczyło zaledwie cztery domostwa, nie wykazując tendencji wzrostu. Dzisiaj jest to jedno z najcenniejszych miejsc do życia w Stanach Zjednoczonych, m.in. z rodzinami Rockefellerów i Harrisona Forda.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka. Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po Stanach Zjednoczonych, między innym w Góry Skaliste Montany w Wyoming, do Yellowstone, w dniu 6 sierpnia 2022. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W. Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237 7788, strona internetowa: www.andrzejkulka.com.

 

----- Reklama -----

OBAMACARE - MEDICARE

----- Reklama -----