----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

07 czerwca 2022

Udostępnij znajomym:

Godne uwagi szlaki:
- Root Glacier Tour biegnie 3 km wzdłuż wschodniego krańca lodowca Kennicott a następnie Root Glacier. Można sobie przedłużyć wycieczkę idąc do Erie Mine Bunkhouse i Stairway Icefall, 13 km/8 mil w obie strony.
- Bonanza Mine to całodniowa wycieczka od niegdysiejszej kopalni Bonanza.
- Root Glacier i wodospady Donaho; wymagane są raki i doświadczenie w chodzeniu po lodowcach.

49n Łubin arktyczny

Łubin arktyczny

Szczegółowe mapki powyższych szlaków można dostać w Kennecott Visitor Center. Poza wycieczkami pieszymi z Kennicott w okoliczne doliny, polecam coraz popularniejsze spływy pontonem w dzikiej scenerii przełomu rzeki Copper River przez góry Czugacz. Od kilku lat notuje się też coraz większe zainteresowanie kajakarzy eksploracją morskich wybrzeży zatoki Yakutat oraz Icy Bay. Rekreacja obejmuje też narciarstwo biegowe i wędkowanie w bogatej w łososie rzece Copper River. Rzeka ta znana jest z fenomenalnych wejść łososi czerwonych (Oncorhynchus nerka), szczególnie w końcu lipca i w sierpniu. W niektórych jeziorach wzdłuż drogi McCarthy Road (Strelna Lake, Silver Lake i Sculpin Lake) są pstrągi tęczowe, a w strumieniu Strelna Creek występują też dorodne lipienie.

49o Mount StElias oraz Mt Logan najwyższe góry parku narodowego

Mount St Elias oraz Mt Logan, najwyższe góry parku narodowego

Wrangell St. Elias prezentuje ogromne możliwości; każdy żądny przygody turysta znajdzie tutaj coś dla siebie. Większość zwiedzających zaczyna od widokowego lotu, aby po krótkiej wycieczce do kopalni Kennecott wybrać się na pieszą wędrówkę. Niektórzy korzystają ze spływów pontonowych, inni zdobywają majestatyczne szczyty, wspinają się na lodowcach, fotografują, podglądają zwierzynę, ptaki, polują lub łowią ryby. Na terenie całego parku można bez specjalnych zezwoleń korzystać z transportu samolotem, motorówką lub śnieżnym skuterem. Wstęp do parku narodowego Wrangell St. Elias jest bezpłatny.

CIEKAWOSTKI

- Góra Mt Wrangell nazywa się Keltaeni w języku Indian Atabaska, co znaczy “Ten, który kontroluje” (pogodę). Mt Wrangell (4317 m/14,163 stóp n.p.m.) to jedyny aktywny wulkan na terenie parku. Przy dobrej pogodzie można czasami zobaczyć dym i parę unoszącą się ponad północnym kraterem. W okolicy szczytu zalega lodowa pokrywa o niebagatelnej miąższości 1 kilometra!

- Mt St. Elias jest drugim co do wysokości szczytem w USA po Denali (Mt McKinley), i wraz z Mt Sanford (4,949 m/16,237 stóp n.p.m.), Mt Drum (3,661 m/12,010 stóp n.p.m.) oraz Mt Blackburn (4,996 m/16,390 stóp n.p.m.) stanowi cel ataków wspinaczy.

- Jedna z rzek wpadających do Chitiny poniżej McCarthy posiada zadziwiająco swojską nazwę Nizina! Czy zbieżność ze słowiańskim brzmieniem jest przypadkiem?

- Do roku 2000 można się było dostać do McCarthy przez rzekę Kennicott tylko zawieszonym na linie górniczym wózkiem, w którym siedząc musieliśmy ręcznie przeciągnąć się na drugą stronę. Co za przeżycie! Niestety, w zgodzie z tzw. postępem cywilizacji zbudowano most dla pieszych. Na szczęście, ruch kołowy nie został doprowadzony do samej osady McCarthy uparcie zachowującej część atmosfery Alaski sprzed 100 lat.

- Malaspina to największy w Ameryce Północnej lodowiec typu piedmontowego.

49l Tarlisko łososi czerwonych

Tarlisko łososi czerwonych

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka. Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z Alaską włącznie, przez całe lato 2022. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W. Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237 7788, strona internetowa: www.andrzejkulka.com/alaska.htm

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----